Kozy w nowym wydaniu

Udostępnij

Gdy słyszymy o „kozach” zazwyczaj dość łatwo jesteśmy w stanie zwizualizować je sobie, niewielkie piecyki dość często gościły bowiem w mieszkaniach naszych dziadków.

Piece te zresztą nie zwracały na siebie uwagi ze względu na przesadnie atrakcyjny wygląd, a i charakterystyczna dla nich moc grzewcza nie budziła szczególnego entuzjazmu. Osoby, które miały z nimi do czynienia nie wypowiadały się też pochlebnie na temat samego użytkowania pieców tego typu, poważnym problemem było przy tym utrzymanie w czystości nie tylko ich samych, ale również ich najbliższego otoczenia. Dziś „kozy” powracają jednak triumfalnie na rynek i coraz mniej mają wspólnego z piecami dominującymi w naszych wspomnieniach. Są nie tylko eleganckie, ale również ekonomiczne, warto przy tym podkreślić, że blask ognia jest w stanie pozytywnie wpływać na atmosferę panującą w pomieszczeniu, w którym są one zlokalizowane.

Sam wygląd pieców wolnostojących wydaje się zresztą znajdować w centrum uwagi ich producentów, nietrudno więc dostrzec, że jest w czym wybierać. W sprzedaży dostępne są zatem zarówno piece tradycyjne, jak i te, dla których charakterystyczny jest nowoczesny design. Nie można jednak nie dostrzec, że ciekawy wygląd nie jest wcale ich jedynym atutem, na uwagę zasługują bowiem również dodatkowe funkcje, w jakie są wyposażone. Funkcjonalność pieca tego typu w dużej mierze uzależniona jest od tego, z jakiego materiału został on wykonany.

Na pierwszy plan wysuwają się piece wykonane ze stali, niewiele ustępują one jednak tym, które powstały z wykorzystaniem żeliwa. Piece żeliwne cieszą się zresztą szczególnie dużą popularnością, z powodzeniem można bowiem wykorzystywać je między innymi w domkach letniskowych. Prawdą jest to, że nagrzewają się dłużej niż piece wykonane ze stali, okazuje się jednak, że potrafią też dłużej utrzymywać ciepło. Dla pieców ze stali charakterystyczne są dosyć cienkie ściany, gdy jednak liczymy na szybkie ciepło, są rozwiązaniami niezastąpionymi i słusznie cieszącymi się popularnością.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz