Sezon grzewczy 2023/2024: 7 zasad, o których należy pamiętać

Udostępnij

Wkrótce ogrzewanie będzie wymagane we wszystkich mieszkaniach w domach i blokach. Kiedy rozpocznie się oficjalny sezon grzewczy 2023/2024? Odpowiedź na to pytanie okazuje się nie być taka prosta. Postaramy się zatem jasno wyjaśnić, przy jakich stopniach zarządcy budynków wielorodzinnych powinni włączyć ogrzewanie. Wyjaśnimy też, ile kosztuje tona i jak długo działają. Poniżej znajdziesz odpowiedź, jeśli nie rozumiesz, jak odpowietrzyć grzejnik.

Wcześniej sezon grzewczy był określony ścisłymi przepisami. Sezon grzewczy trwał od 15 grudnia do 15 kwietnia we wszystkich częściach kraju, niezależnie od temperatury powietrza. W PRL-u nierzadko zdarzało się, że kaloryfery na klatkach schodowych bloków były gorące, a lokatorzy za oknami wygrzewali się w ciepłym wiosennym słońcu.

Spis treści

  • Kiedy jest sezon grzewczy?
    • Jak odpowietrzyć grzejnik
  • Wymiana grzejnika w bloku mieszkalnym
  • Zamarzające rury
  • Energooszczędne ogrzewanie
  • Ile pelletu to tona?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, sezony grzewcze ustalane są przez poszczególne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Najczęściej ich regulaminy nie określają dat. Dzieje się tak dlatego, że rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2023 r. stanowi, że "sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność nieprzerwanego dostarczania ciepła do obiektów". Sezon grzewczy nie jest definiowany przez datę jego rozpoczęcia lub zakończenia.

Bardziej konkretne jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., które określa minimalną temperaturę w pomieszczeniach. Zgodnie z tymi przepisami centralne ogrzewanie musi być włączone w budynkach mieszkalnych, aby osiągnąć w pomieszczeniach temperaturę od 20 stopni C do 24 stopni. Wytyczne zawarte w tym rozporządzeniu mają być jedynie wskazówką, a nie wiążącym dokumentem dla spółdzielni mieszkaniowych.

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Jak odpowietrzyć grzejnik

W wielu domach i mieszkaniach grzejniki nie nagrzewają się wystarczająco, nawet przy włączonym ogrzewaniu. Przyczyną zimnego kaloryfera może być odpowietrzenie układu. Odpowietrzenie grzejnika można wykonać w prosty sposób. Zacznij od zakręcenia zaworu termostatycznego. Następnie zlokalizuj odpowietrznik grzejnika. Jest to metalowa część, która wystaje z boku grzejnika i ma śrubę pośrodku.

Odkręć metalowy element na środku zaworu, wykonując ruchy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Podczas odkręcania zaworu usłyszysz syczący dźwięk, gdy uchodzi z niego powietrze. Możemy delikatnie postukać w grzejniki, aby przyspieszyć ten proces. Zakręcamy śrubę, gdy z grzejnika zacznie wypływać woda. Po kilku minutach gorąca woda będzie w stanie wypełnić kaloryfer.

Wymiana grzejnika w bloku mieszkalnym

Mieszkańcy bloków mieszkalnych często narzekają na słabą wydajność grzewczą starych grzejników. Brakuje w nich na przykład termostatów, co uniemożliwia regulację temperatury w okresach przejściowych. Najszybszym sposobem na regulację temperatury powietrza jest wymiana starych grzejników. Oznacza to, że w większości przypadków nie trzeba modernizować całego systemu grzewczego. Renowacja jest zatem tańsza.

Jeśli planujesz modernizację systemu ogrzewania w swoim mieszkaniu, powinieneś oczekiwać pisemnej zgody administratora budynku. W dokumencie musi on określić parametry i moc grzewczą instalacji potrzebnej do ogrzania mieszkania. Tylko w ten sposób można dobrać odpowiedni grzejnik.

Zamarzające rury

Zamrożenie rur to dobra opcja w przypadku awarii lub naprawy systemu grzewczego. Jest to szybka i skuteczna metoda, która NIE wymaga od spółdzielni mieszkaniowej opróżniania całego systemu centralnego ogrzewania. Rury są zamrażane poprzez utworzenie w nich czopu lodowego. Skutecznie zatrzymuje to przepływ wody nawet pod wysokim ciśnieniem. Grzejnik można następnie zdemontować i zainstalować nowy bez konieczności odcinania wody.

Energooszczędne ogrzewanie

W dobie rosnących cen energii koszty ogrzewania stanowią poważny problem. W systemie ogrzewania tradycyjnego budownictwa najczęściej stosowano kotły na paliwa stałe. Był to głównie węgiel lub drewno, rzadziej olej lub gaz ziemny. Drewno, węgiel, pellet i ekogroszek to najtańsze paliwa. Pelety są najlepszym paliwem dla środowiska, ponieważ ich produkcja i użytkowanie są przyjazne dla środowiska.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze pozwalają oszczędzać energię. Należą do nich ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła i kotły gazowe. Tania pompa ciepła o mocy 8 kW, która zamienia powietrze w wodę, kosztuje już od 10 tys. zł.

Ile pelletu to tona?

Aby obliczyć, jak długo wystarcza tona pelletu, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Ważna jest powierzchnia domu, który chcemy ogrzać, ale także wydajność kotła i izolacja domu. Jedna tona pelletu wystarczy na około dziesięć tygodni w domu jednorodzinnym o powierzchni 100 mkw. Zależy to od rodzaju pieca i temperatury, jaką chcesz osiągnąć.

Musisz wiedzieć, ile kosztuje tona pelletu, aby obliczyć całkowity koszt ogrzewania. W marketach budowlanych w październiku 2023 roku pellet drzewny kosztował 2000-2600 zł za tonę. Można też kupić pellet ze słomy owsianej lub łusek rzepaku. Są one tańsze, ale mają niższą wartość opałową.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz