Na co zwracać uwagę przy zakupie systemu kina domowego?

Udostępnij

Termin "teatr domowy" ma dużą wagę. Podstawowy pomysł jest godny podziwu, ponieważ wykorzystuje ponad stuletnie osiągnięcia w dziedzinie elektroniki do odtworzenia magii sali kinowej w Twoim salonie. Możesz dodać humongous TV do swojego pokoju rozrywki, ale nie uzyskasz kompletnych wrażeń z kina domowego, dopóki nie dodasz do miksera wysokiej jakości wielokanałowego systemu dźwięku.

Konfiguracja kina domowego wydaje się być prostą sprawą, aż do momentu, kiedy faktycznie wyruszysz na zakup systemu głośników dźwięku przestrzennego. Następnie pojawia się zamieszanie związane z podstawowymi pytaniami, takimi jak: ile kanałów jest potrzebnych do uzyskania przyzwoitej konfiguracji głośników wielokanałowych? Jest to dodatkowo spotęgowane przez dzikie płyty, takie jak soundbary, które obracają na głowę samą koncepcję zestawów głośnikowych do kina domowego.

Jednak o wiele łatwiej jest skupić się na trzech ważnych czynnikach: budżecie, wielkości pomieszczenia i przypadkach użycia. Biorąc pod uwagę te kryteria, możemy przyjrzeć się pierwszej części układanki - to znaczy, jeśli zdecydujesz się na soundbar lub tradycyjny wielokanałowy zestaw głośników surround-sound.

Soundbary czy głośniki wielokanałowe?

Dźwięk jest niewidocznym elementem instalacji kina domowego, który jednak sprawia, że wrażenia stają się nie do zniesienia. Aby to osiągnąć, Twój zestaw głośników do kina domowego nie tylko powinien być w stanie dekodować i przetwarzać ścieżki dźwiękowe Dolby Digital i DTS, ale musi mieć wystarczającą moc, aby odtworzyć głośność, jak również wpływ tych żmudnie wykonanych efektów dźwiękowych. To może być trudna propozycja dla soundbarów.

Soundbary polegają na pojedynczej obudowie głośnika zawierającej szereg sterowników, aby odtworzyć ten sam rodzaj panowania dźwięku poprzez odbijanie dźwięków od ścian i innych powierzchni w pokoju. Niestety, nie działa to prawie tak dobrze, jak jest reklamowane. Problem w zależności od odbitego dźwięku polega na tym, że każde pomieszczenie jest niepowtarzalne. Niektóre są kwadratowe, niektóre prostokątne, a także w kształcie litery L z dużym otworem w ścianie. Niektóre pomieszczenia mają wysokie sufity, inne są krótkie i mają dachy skośne. Co gorsza, jeśli Twój pokój jest pokryty wykładziną i wyposażony w grube zasłony i tapicerkę, i tak nie pozwoli na duże odbicie dźwięku.

Soundbary nie są idealne na dłuższą metę, ale nadal mają swoje miejsce w ekosystemie kina domowego. Mają one sens dla tych, którzy chcą absolutnie uniknąć potencjalnego bałaganu i złożoności okablowania wielokanałowego zestawu głośnikowego. To, z czego rezygnujesz pod względem dokładności pozycjonowania, składa się na ogólną estetykę pomieszczenia, która jest znacznie czysta dzięki zastosowaniu soundbara. Sony HT-ST5000 wykonuje godną pochwały pracę emulowania 7.1-kanałowej konfiguracji dźwięku przestrzennego i pakietów w potężnym subwooferze, który prawie sprawia, że zapomnisz, że dźwięk jest dostarczany przez soundbar.

Jednak soundbar Sony jest dość drogi i kosztuje prawie 1500 dolarów, a ci, którzy szukają minimalistycznego wyglądu, mogą jeszcze wziąć umbrage do raczej dużego subwoofera. Sonos Beam to doskonały wybór dla tych, którzy chcą poświęcić część z wyżej wymienionych efektów w swoich filmach na rzecz bardziej opływowego kina domowego. Ten pojedynczy soundbar kosztuje jedną czwartą swojego odpowiednika Sony, ale nadal jest zaskakująco dobry w brzmieniu dużym i wytwarzający wystarczająco dużo basu, aby utrzymać się w małym i średnim pomieszczeniu.

Budżet

Jeśli masz ograniczony budżet, spróbuj wybrać tańszą konfigurację wielokanałową dla komputerów stacjonarnych. W ten sposób można osiągnąć lepszą reprodukcję dźwięku i dokładniejsze wielokanałowe przesuwanie niż w przypadku soundbara. Jeśli obawiasz się o estetykę i luźne okablowanie, możesz wydać więcej (o wiele więcej, szczerze mówiąc) na ukryte zestawy głośnikowe składające się z głośników i subwooferów maskuj±cych jako obrazy i niepozorne meble.

Wybór właściwego systemu HTiB

Jeśli jesteś zbyt dobry na mniejsze głośniki kina domowego klasy desktop, ale nadal nie jesteś gotowy na wydawanie znacznych sum pieniędzy, być może zechcesz zajrzeć do kina domowego w systemach Box (HTiB). Systemy HTiB to gotowe zestawy kina domowego zawierające subwoofer, pięć lub więcej głośników, odbiornik A/V obsługujący wzmocnienie i dekodowanie wielokanałowe, kable i interkonekty oraz opcjonalnie odtwarzacz Blu-ray lub DVD. Subwoofer i kanał centralny są szczególnie ważne, aby zapewnić wyraźny dialog w nagraniach o wysokim zakresie dynamiki, które można znaleźć w filmach Blu-ray, więc upewnij się, że wybierzesz jedno z przyzwoitych opcji dla obu.

Wybór systemu HTiB zależy od najważniejszego czynnika w konfiguracji - od samego pomieszczenia. Niewielka przestrzeń wymaga niższego poziomu ciśnienia akustycznego, a co za tym idzie konfiguracji głośników o stosunkowo mniejszych obudowach i niższym wzmocnieniu mocy. Większe pokoje są lepiej obsługiwane przez głośniki podłogowe. Nic nie przebije dużych obudów głośników pod względem wydajności, dokładności brzmieniowej i zdolności do odtwarzania mocnego basu w piklach. Upewnij się tylko, że głośniki mają dużą odległość między sobą i od ścian. Tylne kanały surround mogą być mniejsze, aby zaoszczędzić pieniądze i miejsce, ponieważ nie należy się spodziewać, że wykonają wszystkie prace związane z podnoszeniem ciężarów, w przeciwieństwie do głośników przednich.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz