- Inteligentny dom
Żyjemy w dobie ciągłego postępu technicznego, a nowe technologie rewolucjonizują nasze codzienne życie, czyniąc je łatwiejszym, przyjemniejszym i bezpieczniejszym. W ostatnich latach popularne stało się projektowanie inteligentnych domów, czyli domów dostosowanych do realiów współczesnego, nieustannie zmieniającego się świata, spełniających potrzeby zabieganych, nowoczesnych ludzi, którym zależy na wygodzie i bezpieczeństwie w codziennym życiu. Jeśli chcesz mieć inteligentny dom, co możesz zrobić?
Inteligentne mieszkanie - czy to się opłaca?
Inteligentne domy mogą również oszczędzać energię elektryczną i przyczyniać się do ochrony środowiska. Połączenie wielu urządzeń i funkcjonalności w jeden centralnie sterowany organizm niesie ze sobą wiele korzyści, z których mogą korzystać wszyscy właściciele domów, nie tylko tych jednorodzinnych. Wiele z popularnych funkcjonalności smart-home można z powodzeniem zastosować na mniejszej przestrzeni, np. w mieszkaniu. W takim przypadku nie ma możliwości zainstalowania automatycznej bramy wjazdowej czy inteligentnego systemu nawadniania ogrodu. Wciąż jednak możemy z powodzeniem zastosować inne udogodnienia, takie jak automatyczne rolety czy inteligentne oświetlenie. Jakie inne elementy automatyki domowej warto zainstalować w małym mieszkaniu?
Zabawa z ciepłem lub zimnem: klimatyzatory, inteligentne ogrzewanie, a może rekuperator.
Idealna temperatura powietrza to czynnik, który wpływa na nasz ogólny komfort w pomieszczeniach. Instalowanie klimatyzacji w naszej strefie klimatycznej jeszcze dekadę temu było uważane za fanaberię. W dobie zmian klimatycznych klimatyzacja staje się coraz bardziej popularna, nie tylko w domach i biurach, ale również w mieszkaniach. Aby podnieść poziom komfortu domowników, klimatyzator można zintegrować z systemem automatyki domowej. Dzięki temu będą oni mogli między innymi: kontrolować rozprowadzanie powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, automatycznie aktywować funkcję oczyszczacza lub jonizacji, czy też zaprogramować, kiedy klimatyzator się włącza i wyłącza. Inteligentne klimatyzatory domowe, które działają to także możliwość optymalizacji ich pracy pod kątem oszczędności energii. Dzięki temu zmniejszą się rachunki za prąd. Inteligentne ogrzewanie i klimatyzatory podłączone do stacji pogodowej pozwolą również na automatyczne dostosowanie temperatury w każdym pomieszczeniu w zależności od aktualnych warunków pogodowych czy aktywności domowników. Instalacja i podłączenie rekuperatora do sieci będzie bardzo wygodne.
Czym jest wentylacja z odzyskiem ciepła?
Zainstalowanie wentylatora, który posiada rekuperator może być świetnym rozwiązaniem dla inteligentnego mieszkania. Dobrze działający system wentylacji jest niezbędny do komfortowego życia w zamkniętych pomieszczeniach. Ma on również wiele innych korzyści. Słaba wentylacja jest najbardziej zauważalna w łazience. Jest to obszar mieszkania, w którym gromadzi się najwięcej pary wodnej. System wentylacyjny, który jest niewydolny, spowoduje między innymi bardzo powolne odparowywanie. Jednak nadmierna wilgoć w mieszkaniu może być szkodliwa dla naszego zdrowia. W takich warunkach łatwo o rozwój pleśni lub grzybów. Montaż rekuperatora może pomóc uniknąć dyskomfortu, który towarzyszy niewłaściwej wymianie powietrza. Montaż rekuperatora w mieszkaniu pozwala na skuteczną wentylację bez nadmiernych strat ciepła. Rekuperator jest sercem systemu wentylacyjnego, który wykorzystuje rekuperację. Wymieniane w mieszkaniu powietrze jest przepompowywane przez wymiennik ciepła. Ciepło można odzyskać, przekazując je z powietrza wydmuchiwanego z budynku do powietrza wdmuchiwanego. Instalacja rekuperatora jest korzystna nie tylko dla domu jednorodzinnego, ale również dla mieszkania. Dzięki rekuperatorowi, oprócz dostarczenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcia nadmiaru wilgoci, zaoszczędzimy również na rachunkach za ogrzewanie. Rekuperator skutecznie usuwa również z powietrza bakterie, mikroorganizmy oraz nieprzyjemne zapachy. Rekuperator to świetny dodatek do każdego inteligentnego mieszkania dla alergików. Zdolność rekuperatora do filtrowania powietrza z alergenów może poprawić codzienny komfort osób uczulonych na pyłki roślin. Niektóre modele rekuperatorów wyposażone są w higrostat, który pozwala kontrolować poziom wilgotności w czasie rzeczywistym.
Automatyka domowa dla bezpieczeństwa
Elementy inteligentnego domu mogą również poprawić bezpieczeństwo mieszkania. Przykładowo, zintegrowanie z systemem czujników zalania lub czujników dymu może wysłać specjalne powiadomienia na nasze smartfony lub uruchomić alarm. Może to uratować nasze mienie, zdrowie, a nawet życie. Czujniki te mogą również działać samodzielnie. W sytuacji zagrożenia można ustawić czujniki tak, aby automatycznie otwierały okna lub podnosiły rolety. Alarmy i monitoring wewnętrzny to dwa inne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa domowników dzięki zastosowaniu rozwiązań smart home. Urządzenia te, podłączone do internetu podczas naszej nieobecności w mieszkaniu, będą wysyłać obrazy i wysyłać powiadomienia w przypadku wystąpienia zagrożenia. Pozwoli to na szybkie działanie i powiadomienie odpowiednich służb w razie nagłego zdarzenia, np. włamania. Przedstawione rozwiązania to tylko pewne sugestie, jak można wykorzystać system automatyki domowej w mieszkaniach. Ostateczny wybór elementów wynika z naszych indywidualnych potrzeb, a także możliwości finansowych.
Inteligentne mieszkanie dla codziennej wygody
Nowoczesne inteligentne mieszkania to także szereg rozwiązań oszczędzających czas. Inteligentne mieszkanie może być sterowane poprzez połączenie systemów stolarki okiennej i drzwiowej. Nowoczesne mieszkania pozwalają nam żyć wygodniej, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na inne czynności. Obecnie łatwo jest zamknąć duże przesuwne balkony lub wysokie okna dachowe w mieszkaniu zlokalizowanym na szczycie budynku. Rolety zewnętrzne to kolejny element stolarki okiennej, w powszechnym rozumieniu, który powinien być zintegrowany z systemami inteligentnego zarządzania mieszkaniami. Rolety te są coraz częściej montowane w mieszkaniach, nawet tych o ograniczonej powierzchni. Mogą one służyć do blokowania promieni słonecznych oraz stanowić izolację podczas ciepłych i zimnych dni. Rolety stanowią również dodatkową warstwę ochrony dla mieszkań na drugim lub parterze. Możemy opuszczać i podnosić rolety w całym mieszkaniu poprzez proste kliknięcie palcem. Takie sterowanie może odbywać się zdalnie. Zainstalowanie inteligentnych rozwiązań w mieszkaniu pozwoli również na dostosowanie działania urządzeń do przyzwyczajeń i rytuałów mieszkańca. Kolejnym przykładem jest inteligentne oświetlenie. Dzięki niemu możemy np. dostosować natężenie światła do pogody panującej na zewnątrz, wyłączyć wszystkie światła w domu bez wychodzenia z łóżka czy symulować obecność członków rodziny, gdy jesteśmy na wakacjach.
Dlaczego warto mieć w swoim domu inteligentny dom?
Nie ma jednak wątpliwości, że inwestycja w "inteligentne mieszkanie" to świetny pomysł, który zapewni mieszkańcom wiele korzyści. Inteligentne mieszkania oferują większy komfort i bezpieczeństwo. Pozwalają także na znaczne oszczędności w domowym budżecie i mogą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne. Pamiętaj, że inteligentne mieszkanie lub dom zwiększy wartość Twojej nieruchomości.
Komentarze (0)