Jak działają inteligentne domy

Udostępnij

Kiedy nie ma cię w domu, zrzędzące małe wątpliwości mogą zacząć tłoczyć ci się w głowie. Czy wyłączyłem ekspres do kawy? Ustawiłem alarm bezpieczeństwa? Dzieci odrabiają lekcje czy oglądają telewizję?

Z inteligentnym domem, możesz wyciszyć wszystkie te problemy, rzucając okiem na swój smartfon lub tablet. Możesz podłączyć urządzenia i urządzenia w swoim domu, aby mogły komunikować się ze sobą i z Tobą.

Każde urządzenie w domu, które korzysta z energii elektrycznej, można umieścić w sieci domowej i na polecenie użytkownika. Bez względu na to, czy polecenie jest wydawane głosem, pilotem, tabletem czy smartfonem, dom reaguje. Większość zastosowań dotyczy oświetlenia, bezpieczeństwa w domu, kina domowego i rozrywki oraz regulacji termostatu.

Pomysł inteligentnego domu może sprawić, że pomyślimy o George'u Jetsonie i jego futurystycznej rezydencji, a może o Billu Gatesie, który wydał ponad 100 milionów dolarów na budowę swojego inteligentnego domu [źródło: Lev-Ram]. Kiedyś losowanie dla zaawansowanych technologicznie lub zamożnych, coraz powszechniejsze stają się inteligentne domy i automatyka domowa.

To, co kiedyś było dziwaczną branżą, która wyprodukowała trudnodostępne i falbanki, w końcu dojrzewa do pełnego trendu konsumenckiego. Zamiast firm rozpoczynających działalność, bardziej znane organizacje technologiczne wprowadzają na rynek nowe produkty dla inteligentnego domu. Sprzedaż systemów automatyki może wzrosnąć do około 9,5 mld USD do 2015 r. [źródło: Berg Insight]. Do 2017 r. liczba ta może wynieść 44 miliardy dolarów [źródło: CNN].

Wiele z tego wynika z zapierającego dech w piersiach sukcesu smartfonów i tabletów. Te ultraprzenośne komputery są wszędzie, a ich stałe połączenia internetowe oznaczają, że można je skonfigurować w celu kontrolowania niezliczonych innych urządzeń online. Chodzi o internet rzeczy.

Internet przedmiotów to zwrot odnoszący się do obiektów i produktów, które są wzajemnie połączone i identyfikowalne poprzez sieci cyfrowe. Ten internetowy jak sprawl produktów jest coraz większy i lepszy z każdym dniem. Cała elektronika w Twoim domu to gra fair game dla tej rewolucji technologicznej, od lodówki do pieca.

Inteligentne oprogramowanie i technologia domowa 

Automatyka domowa ma długą i dopasowaną historię. Przez wiele lat trendy techniczne przychodziły i odchodzą, ale jedna z pierwszych firm, które odniosły sukces, nadal istnieje.

Źródłem wielu inteligentnych produktów domowych był rok 1975, kiedy to firma w Szkocji opracowała X10. X10 pozwala, aby kompatybilne produkty mogły rozmawiać ze sobą za pomocą już istniejących przewodów elektrycznych w domu. Wszystkie urządzenia i urządzenia są odbiornikami, a środki sterowania systemem, takie jak piloty czy klawiatury, są nadajnikami. Jeśli chcesz wyłączyć lampę w innym pomieszczeniu, nadajnik wyda komunikat w kodzie numerycznym, który zawiera następujące elementy:

  • Powiadomienie systemu, że wydaje rozkaz,
  • Numer identyfikacyjny jednostki dla urządzenia, które powinno otrzymać polecenie oraz
  • Kod, który zawiera aktualne polecenie, takie jak "wyłącz".

Wszystko to ma się wydarzyć w mniej niż sekundę, ale X10 ma pewne ograniczenia. Komunikacja przez linie elektryczne nie zawsze jest niezawodna, ponieważ linie stają się "hałaśliwe" z powodu zasilania innych urządzeń. Urządzenie X10 może interpretować zakłócenia elektroniczne jako polecenie i reagować lub może w ogóle nie otrzymać polecenia.

Podczas gdy urządzenia X10 są nadal w pobliżu, pojawiły się inne technologie, które mają konkurować o dolara sieci domowej. Zamiast przechodzić przez linie energetyczne, wiele nowych systemów wykorzystuje fale radiowe do komunikacji. Tak działa BlueTooth, WiFi i sygnały z telefonów komórkowych.

Dwie z najważniejszych sieci radiowych w automatyce domowej to ZigBee i Z-Wave. Obie te technologie to sieci mesh, co oznacza, że jest więcej niż jeden sposób dotarcia wiadomości do miejsca przeznaczenia.

Sprawdź również : 40 under 40 - w gronie najbardziej obiecujących architektów Europy trzy nazwiska z Polski >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz