Jak sprawić żeby wnętrze wyglądało schludniej?

Udostępnij

Często czujemy potrzebę otaczania się wszystkimi naszymi osobistymi dobrami, które są nam drogie, ale może się to skończyć zagraceniem i dezorganizacją w przestrzeni wewnętrznej. Zbyt wiele różnych ubrań, przedmiotów, stylów i niedopasowanych kolorów konkurujących ze sobą o uwagę będzie odciągać uwagę od każdej aranżacji wnętrza. Jak więc zrównoważyć osobisty dobytek ze stylowym, minimalistycznym wnętrzem - pozbawiając je bałaganu.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, poczynając od szafy i ubrania - porządek w domu jest ważny, zdjęcie przez www.mydomaine.com.

Napisana przez japońską profesjonalną organizatorkę Marie Kondo, The Life Changing Method of Tidying Up opisuje prostą metodę pozbywania się bałaganu w życiu, od ubrań po osobiste knick-knacks jej metody zrewolucjonizują sposób, w jaki organizujesz swoje rzeczy.

Metoda ta opiera się na prostej idei radości, która nie tylko przekształci twoje wnętrze, ale także, gdy już pozbędziesz się bałaganu w domu, jej filozofia może być również zastosowana do całego twojego życia "dając ci więcej pewności siebie, pomagając ci osiągnąć większy sukces i dając ci energię i motywację do stworzenia życia, którego pragniesz".

Idea radości
Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, dzielenie obiektów na pale kategorii pomoże uporządkować bałagan. Musisz ocenić, co masz, zanim zaczniesz się go pozbywać. Obrazek przez Pinterest: Znaleziony na luckyshops.com

W porównaniu z innymi metodami organizacji, które zmuszają do zastanowienia się nad celem lub pytaniem, kiedy ostatnio go używałeś, metoda Marie Kondo jest jeszcze prostsza. Jeśli chodzi o którykolwiek z przedmiotów w Twoim domu, odpowiedz na jedno proste pytanie - Czy przynosi Ci to radość? Marie zdaje sobie sprawę, że schludny dom oznacza, że jesteś mniej zestresowany i przytłoczony negatywnym wpływem przedmiotów znajdujących się w domu, które nie przynoszą ci już radości.

Jeśli odpowiesz "tak", zatrzymasz tę pozycję. Jeśli wahasz się lub mówisz nie, oddajesz go lub wyrzucasz. Metoda KonMari jest prosta, ale skuteczna i powstrzymuje Cię przed poświęceniem dużej ilości czasu na usprawiedliwienie tego, jak dany przedmiot może być dla Ciebie przydatny w pewnym momencie i dlatego decydujesz się go zatrzymać. Bezpośrednie pytanie Marie tak/nie o to, czy coś przynosi Ci radość, jest prostym, emocjonalnym pytaniem, na które możesz odpowiedzieć niemal natychmiast - ta pozycja albo sprawia Ci radość, albo nie.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari to droga do minimalistycznego, wolnego od bałaganu domu. Zdjęcie na stronie www.imnotwordy.com

Metoda
Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, trzymaj małe pudełka do przechowywania małych przedmiotów, takich jak biżuteria. Źródło obrazu: Instagram użytkownika LuckyMaya.
1) Zamiast zajmować się pokojem na raz, jesteś pouczany, aby zebrać swoje rzeczy z całego domu i podzielić swoje rzeczy na osobne stosy. Jej pomysłem jest odcięcie plątaniny po typie przedmiotu zamiast po pokoju, więc podczas gdy twój instynkt może być ruch od sortowania twój sypialnia wtedy twój kuchnia, zamiast oddzielać w kategorie produktów, i.e. książki, ornamenty, knick-knacks.

Sprzątanie w odpowiedniej kolejności jest również kluczowe, zacząć od ubrań, następnie książek, papierów, a następnie komona (różne, przypadkowe bity).

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, prosi cię o podzielenie swoich rzeczy na kategorie, przed reorganizacją. Wszystko ma miejsce w nowym domu bez bałaganu jak komona (różne, losowe bity mogą być starannie przechowywane w przegródkach i pudełkach w tej samej szufladzie. Zdjęcie przez Pinterest: http://www.goodhousekeeping.com/home/organizing/tips/g2394/junk-drawer-organizing-ideas/?slide=2

2) Punkt po punkcie, podnieś każdą z nich i przytrzymaj ją przed sobą, zanim zadasz sobie jedno proste pytanie - Czy przynosi mi to radość? 

Ten etap podejmowania decyzji jest zaprojektowany tak, aby był dość prosty, ponieważ albo odczuwasz radość, albo nie. Wkrótce powinniście rozdzielić swoje rzeczy na stosy "tak", "oddajcie" i "wyrzućcie", a wkrótce zaczniecie dostrzegać prawdziwe powody, dla których trzymacie się rzeczy. Dzięki tej metodzie zachęcamy do wyrzucania rzeczy, które nie przynoszą już radości, co oznacza, że organizowanie tego, co zostało, powinno być dużo prostszym procesem.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Pozostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy, są łatwiejsze do zorganizowania i utrzymania minimalistycznego i wolnego od bałaganu. Zdjęcie na stronie www.blog.hgtv.com.

3) Wyrzuć rzeczy, których się pozbywasz, zanim zaczniesz organizować przedmioty, które trzymasz, spakuj i wyrzuć papiery, ubrania i drobiazgi. Musisz je najpierw wyrzucić. Nie odkładaj niczego, dopóki wszystko, co masz zamiar wyrzucić, nie zostanie usunięte, a następnie możesz przejść do porządkowania.

Jak zorganizować swój dom
Po wyrzuceniu przedmiotów, które nie przynoszą już radości, możesz zacząć organizować te przedmioty, które chciałbyś zatrzymać. Metoda KonMari uczy, jak przechowywać wszystkie przedmioty według typu w tym samym miejscu, aby rzeczy nie były rozproszone i nie prowadziły do gromadzenia się większego bałaganu.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, prosi cię o podzielenie swoich rzeczy na kategorie, przed reorganizacją. Wszystko ma miejsce w nowym domu bez bałaganu, jak wszystkie książki przechowywane, że iskra radości. Możesz zacząć organizować według kolorów. Znaleziono na stronie apartmenttherapy.com 

Kiedy już nauczysz się odpowiednich metod przechowywania swojego dobytku, będziesz mógł pozostać wolny od bałaganu, ponieważ wszystko będzie miało teraz konkretne miejsce w twoim domu. Metody te mogą być stosowane do wszystkich aspektów Twojego domu, takich jak szafki kuchenne, regały wystawowe i produkty łazienkowe, które mogą być sortowane i przechowywane bardziej efektywnie.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, gdy już pozbędziesz się niepotrzebnych przedmiotów, jej metody organizacji mogą być zastosowane do wszystkich aspektów Twojego domu, organizując szafy i przedmioty kuchenne w obrębie półek i określonych grup. Wizerunek przez Pinterest.

Marie wierzy w organizowanie przedmiotów według koloru lub rodzaju i utrzymywanie tylko tych, które naprawdę "iskrzą się radością". Jeśli głównym celem jest pozbycie się bałaganu w szafie - jej ilustrowana technika składania zrewolucjonizowała sposób składania ubrań i oszczędzania miejsca. Jej rysunki są dosyć trudne do rozszyfrowania, ale jeśli masz ochotę dać sobie z tym spokój Goop, masz tutaj kilka świetnych filmów instruktażowych.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari, organizowanie przedmiotów w stosy, w oparciu o to, jakie przedmioty przynoszą ci radość. Trzymaj te, które robią i pozbądź się rzeczy, które nie robią, aby zminimalizować bałagan i lepiej zorganizować przedmioty, które chcesz zachować. Źródło obrazu: Znaleziono na stronie apartmenttherapy.com

Bagaż emocjonalny
Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Pozostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy, są łatwiejsze do zorganizowania i utrzymania minimalistycznego i wolnego od bałaganu. Zdjęcie przez www.apartmenttherapy.com

Wina

Metoda ta nie polega na wyrzucaniu lub przekazywaniu jak największej ilości pieniędzy, ale na tym, aby upewnić się, że rzeczy, które zachowujesz, czynią Cię naprawdę szczęśliwym. I czasami trzymamy się rzeczy z niewłaściwych powodów. Jak na przykład ubranie, którego nigdy nie nosiłeś lub element wnętrza z założoną metką, albo taki, którego już nie lubisz, ale być może czułeś się szczęśliwy, gdy go kupowałeś lub czujesz się winny, że się go pozbyłeś, jeśli wydałeś na niego dużo pieniędzy, więc trzymaj go na wszelki wypadek.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Pozostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy, są łatwiejsze do zorganizowania i utrzymania minimalistycznego i wolnego od bałaganu. Zdjęcie na stronie: http://www.houzz.co.uk/photos/query/Man%27s-Office/p/64?irs=US

Jeśli chodzi o metodę KonMari, Marie chętnie zajmie się uczuciem winy, które często pojawia się, gdy nadszedł czas, aby oddać lub wyrzucić te przedmioty, które nie przynoszą już radości. Pomyśl o tym, kiedy kupiłeś tę rzecz, czy przyniosła ci ona radość, że ją kupiłeś.

Nawet jeśli to dreszczyk zakupów, polowanie lub po prostu myślenie o tym, co zamierzałeś z nim zrobić, kupiło ci radość, to Kondo mówi, że przedmiot służył swojemu celowi - w pewnym momencie przyniósł ci radość. Teraz możesz to zapamiętać i włożyć do kupki z donacją/wyrzuceniem bez poczucia winy.

Nostalgia

Z niektórymi przedmiotami, które nie przynoszą ci już radości, łatwo się rozstać, podczas gdy inne tworzą wewnętrzną walkę. Często trzymamy się przedmiotów, ponieważ wywołują one wspomnienia i przypominają nam o pewnym czasie lub miejscu. Podczas gdy często akceptujemy, że możemy nigdy więcej nie nosić/używać tych przedmiotów, wciąż trzymamy je w próbie trzymania się tych emocjonalnych powiązań, które wywołują. Ten element jest tylko elementem, a my nadal mamy te wspomnienia z nim lub bez niego.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Pozostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy, są łatwiejsze do zorganizowania i utrzymania minimalistycznego i wolnego od bałaganu. Zdjęcie na stronie www.thewhitecompany.com

Jakość a nie ilość

Lepiej mieć mniej rzeczy, które się lubi, niż dużo rzeczy, których się nie lubi - powiedzenie, które na papierze jest oczywiste, ale jest życiową lekcją, o której często zapominamy. Od garderoby po zagracone wnętrze, często kupujemy przedmioty w kaprysie. Czasami są one znajome (zazwyczaj dlatego, że mamy już kilka bardzo podobnych), podczas gdy inne przekonujemy się, że są nam potrzebne.

Ale czasami chodzi o to, by cofnąć się i uzyskać dostęp do tego, co mamy i co przynosi nam radość, a które przedmioty po prostu zajmują miejsce. Zadając sobie pytanie, czy przynosi ci to jakąś radość, wkrótce zdasz sobie sprawę ze wszystkich rzeczy, które trzymasz z dala od przyzwyczajenia, a nie dlatego, że przynosi ci to radość.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Zostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy w naszych domach, będą minimalistyczne i stylowe, tylko najważniejsze elementy wnętrza są dostępne na stronie internetowej: http://www.dontcrampmystyle.co.uk/2015/12/pantone-colour-of-year-2016-rose-quartz.html.

Często myślimy, że gdybyśmy pozbyli się tych rzeczy, poczulibyśmy potrzebę ich wymiany. Ale częściej, gdy tylko uświadomimy sobie, że przedmioty, które są dla nas ważne i coś dla nas znaczą, zaczniemy czuć się zadowoleni z tego, co mamy, zamiast uganiać się za uczuciem, że potrzebujemy czegoś nowego. Kiedy już pozbędziesz się bałaganu, zrozumiesz, że kluczowe elementy wnętrza będą bardziej przypominały stwierdzenie, że cały twój niezorganizowany bałagan jest na wystawie.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari - przedmioty, które nie wywołują radości, nie mają miejsca w twoim domu. Pozostawione z mniejszą ilością przedmiotów, które kochamy, są łatwiejsze do zorganizowania i utrzymania minimalistycznego i wolnego od bałaganu. Zdjęcie na stronie www.racked.com

Nie chodzi o to, co myślą inni.

To ludzka natura, aby szukać aprobaty u innych, a to jest coś, co musimy zapewnić, aby nie przeszkadzało w procesie usuwania bałaganu. To, że ktoś inny uważa, że jakiś element ubrania lub wnętrza jest w porządku, nie oznacza, że należy go zatrzymać. Może być po prostu obojętny, a to sprowadza się do tego, że jeśli przynosi ci to radość, musisz czuć to sam, ponieważ radość drugiego człowieka nie jest substytutem twojej własnej.

Jak pozbyć się bałaganu w twoim wnętrzu w styczniu tego roku: Metoda KonMari polega na przechowywaniu przedmiotów, które wywołują radość, ale nie oznacza to wyrzucania innych ludzi przedmiotów, które nie przynoszą ci radości. Figury na półce mogą wyglądać zorganizowane i gustowne, a nie zagracone w domu - zdjęcie na stronie: http://www.houzz.co.uk/

Teraz, jeśli mieszkasz z kimś innym, nie oznacza to rzucania jego rzeczy, ponieważ nie przynosi ci to radości. Chodzi o ocenę tego, co przynosi wam praca jako para lub jako rodzina. Jeśli ty i inni są obojętni na jakiś przedmiot, a nie przynosi on nikomu radości, to należy go wrzucić do kosza.

Podczas gdy inne przedmioty, takie jak kolekcja gwiezdnych wojen twojego chłopaka/mężczyzny, mogą nie przynosić ci radości, ale są dla ciebie cenne, powinny być zachowane i włączone do twojego planu wolnego od bałaganu. W tej metodzie jest pewien kompromis i chodzi o to, aby ocenić, jaką radość przynosi dany przedmiot w waszym życiu. Takie proste i niewiarygodnie mocne pytanie może być zastosowane do wszystkich aspektów naszego życia, nie tylko do naszego domu czy ubrania.

Zobacz także: Jak dodać wnętrzom charakteru

Komentarze (0)

Zostaw komentarz