Część pierwsza: Rozmieszczenie głośników

Udostępnij

Rozmieszczenie głośników

Kolejne dwie części tego artykułu dotyczą odsłuchu. Omówię rozmieszczenie głośników i kalibrację. Później podzielę się wskazówkami i sztuczkami, które z łatwością możesz zastosować w swoim domowym studiu z odpowiednim wytłumieniem akustycznym.

Aby uzyskać wysokiej jakości monitoring, ważne jest prawidłowe rozmieszczenie głośników

Słaby miks jest zazwyczaj spowodowany problemami z monitoringiem. Właściciele domowych studiów nie są w stanie zakupić akustycznie zaprojektowanych pomieszczeń czy drogich pułapek akustycznych, syfonów i rezonatorów. Możemy jedynie wykorzystać to, co mamy. Wystarczy trochę miejsca i kilka monet w kieszeni. Możemy osiągnąć całkiem imponujące rezultaty, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad. Nasza praca będzie brzmiała świetnie w każdym małym studio.

O czym była ta poprzednia część?

Akustyka w pomieszczeniu

W poprzedniej części (akustyka partyzancka) dowiedzieliśmy się, że łańcuch odsłuchowy nie składa się z głośników, ale także z pomieszczenia i jego właściwości akustycznych. Optymalny system odsłuchowy może wytwarzać ciśnienie akustyczne (głośność), we wszystkich częstotliwościach. Ustawienie takiego systemu może być czasochłonne. Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie włożyć więcej niż 30 minut. Właściciele domowych studiów muszą utrzymywać koszty na niskim poziomie. Tylko czas i wysiłek pozwolą w końcu wyrównać różnicę. Możemy uczyć się i zdobywać doświadczenie, aby stworzyć tani system monitoringu.

Najpierw przyjrzyjmy się teorii, która służy jako wskazówka przy rozmieszczaniu głośników. Użyjemy również wzoru jako punktu wyjścia. Jeśli nie chcesz wykonywać skomplikowanych obliczeń, istnieje łatwiejszy sposób na znalezienie właściwego rozmieszczenia głośników. Jest to ostatnia część artykułu.

7 kroków do prawidłowego rozmieszczenia głośników

1. Zastosuj zasadę 38 procent, aby określić początkową pozycję odsłuchową (tj. miejsce, w którym możesz siedzieć podczas pracy).

2. Oblicz odległość między uszami głośnika a naszymi uszami (np. zgodnie z instrukcją obsługi lub tym, co jest wykonalne w naszym pokoju).

3. Ustawić głośniki w odpowiedniej odległości, orientacji i wysokości.

4. Znajdź najlepszą odległość między głośnikami a tylnymi ścianami.

5. Zastosuj panele akustyczne lub membrany pochłaniające.

6. Dostrój i zoptymalizuj swoje pomiary akustyczne. Ex: RewEQ.

7. Let's rock and roll...... czas wreszcie posłuchać.

Przyjrzyjmy się bliżej teorii.

Zawsze umieszczaj głośniki na stojaku. Zawsze powinny być umieszczone na stojaku. Stosuj wszystkie pochłaniające (izolujące) wibracje, rozwiązania. To nie jest miejsce na oszczędzanie pieniędzy! Stojak, którego wnętrze lub podstawa może być wypełniona piaskiem jest jedną z najlepszych opcji. Pod monitorami można zastosować piankę o otwartych komórkach, aby poprawić reprodukcję basów i jakość obrazu stereo. Głośniki nie przenoszą żadnych wibracji na meble.

Stojaki stołowe są często używane do pełnienia tej funkcji izolacyjnej. Dlatego też stosowanie dodatkowej pianki jest zbędne.

A co jeśli nie mamy miejsca lub pieniędzy na zakup podstawek pod głośniki?

Klej Blu-Tack może być również użyty do zatrzymania przesuwania się głośników, jeśli ani pianka ani stojak nie są używane. Materiał ten może być użyty jako pochłaniacz drgań. Dobrym pomysłem jest podniesienie głośników na stole w celu mechanicznej separacji. Jednak może to również zmniejszyć efekty filtrowania grzebieniowego i niekorzystnego wczesnego echa. Pianka i styropian nie izolują drgań tak jak kartony, płyty z włókna szklanego czy wełny mineralnej.

Nie podgrzewaj swoich głośników!

Choć na początku może się to wydawać dziwne, nie umieszczaj pod głośnikami urządzeń emitujących ciepło (np. wzmacniaczy) ani nie wystawiaj ich na działanie czynników zewnętrznych. Ciepło z nich pochodzące zmienia dźwięk poprzez poruszanie powietrza.

Dzięki kalkulatorowi możesz szybko określić, jakiego rozwiązania tłumiącego drgania potrzebujesz, kupując produkt IsoAcoustics. Wystarczy, że wybierzesz z listy producenta i typ, którego potrzebujesz.

Głośniki powinny być zawsze używane w ich oryginalnej orientacji. Możliwe są zarówno głośniki stojące, jak i leżące. Uniwersalne głośniki stojące lub leżące mogą być używane w dowolnej pozycji. Jednak oba głośniki muszą znajdować się w tym samym miejscu. Jak widać, głośnik stojący umieszczony na boku spowoduje zmniejszenie zakresu częstotliwości. Dzieje się tak dlatego, że jest on oddalony od linii środka akustycznego o zaledwie 15 stopni.

Od czego powinniśmy zacząć?

Ważne jest, aby przed umieszczeniem głośników wziąć pod uwagę wymiary swojego pokoju i innych elementów w pomieszczeniu. Jednak w przypadku mniejszych pomieszczeń, bardzo przydatne może być umieszczenie ich przed krótszą ścianą. Pozwoli nam to uzyskać bardziej zrównoważoną reprodukcję basu i zmaksymalizować odległość między naszymi uszami, a tylną ścianą. Jeśli powierzchnia tylnej ściany jest bardzo twarda, powinna ona znajdować się co najmniej trzy metry od naszych uszu. W przeciwnym razie można zastosować tłumienie akustyczne. Należy zachować dystans od krótszej ściany.

Zasada 38 procent

Po pierwsze, nie jest to reguła. To wytyczna, którą stworzył Wes Lachot, światowej sławy projektant studyjny. Określa ona najlepszą pozycję odsłuchową w prostokątnej przestrzeni o odpowiedniej akustyce. Ta wytyczna jest jak każda inna wytyczna. Opiera się na kompromisach i stanowi jedynie punkt wyjścia. Wystarczy, żeby zacząć. Możemy ją dopracować na końcu.

Najpierw należy ustalić naszą pozycję do monitorowania, czyli najlepiej usiąść tam, gdzie jest najwygodniej.

Zmierz długość dłuższej ściany H i ustaw krzesło tam, gdzie chcesz. Pracuj na poziomie 38%. Do obliczenia położenia głośników można wykorzystać następujący wzór: Długość (w metrach) x 0,38 Odległość między ścianą a naszymi uszami musi być właśnie taka. Jeśli nie jest to możliwe, zmierz 38% odległości od tylnej ściany i ustaw tam swoje krzesło. Lepiej jednak być bliżej ściany, ponieważ szczyty basu powstają w wyniku silnych odbić. Jeśli tylna ściana ma silną absorpcję akustyczną, najlepiej nie siadać bezpośrednio przed nią.

Dyfuzor akustyczny na tylnej ścianie

Dobrym pomysłem jest, jeśli zamierzasz zainstalować dyfuzor akustyczny na tylnej ścianie. Pozwoli to na rozproszenie fal dźwiękowych. Będzie to zależało od typu dyfuzora. Dyfuzory akustyczne są również dostępne dla monitoringu bliskiego pola.

Jeśli linia 38% nie działa, można spróbować linii 35-43%. Nie należy siadać na linii podłużnej (50%) lub jednej czwartej (25%) pomieszczenia. W tym miejscu powstają pierwsze i ostatnie fale stojące.

Zasada 38 procent jest idealna dla zapewnienia najlepszych niskich częstotliwości. Jednak, jak w prawdziwym świecie, ważne jest, aby po wstępnej konfiguracji znaleźć najbardziej zrównoważoną pozycję odsłuchową w pokoju. Dobrym pomysłem jest na przykład zmierzenie odpowiedzi częstotliwościowej za pomocą tego darmowego oprogramowania: Room EQ WIZARD.

Część 2: ciąg dalszy ...

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz