Telewizja satelitarna vs IPTV vs telewizja kablowa

Udostępnij

Konsumenci mają kilka opcji, jeśli chodzi o systemy telewizji domowej. Kabel i satelita były wcześniej bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o systemy telewizyjne klasy premium, ale teraz jest nowy dodatek, który szybko stał się realną alternatywą dla tych starszych systemów - telewizja internetowa (IPTV).

Większość ludzi zna się na telewizji satelitarnej i kablowej, podczas gdy więcej ludzi zaczyna rozumieć nowszą telewizję IPTV, ale nie każdy jest świadomy różnic między nimi. Z pewnością pomaga to wiedzieć przy wyborze nowego systemu telewizyjnego, ponieważ każdy z nich może być doskonały w zależności od wymagań.

Posiadanie kilku opcji przynoszących korzyści konsumentom, więc upewnij się, że zapoznałeś się z każdym z tych systemów telewizyjnych, jeśli szukasz aktualizacji lub zmiany aktualnego ustawienia, z wieloma użytecznymi informacjami dostępnymi poniżej.

IPTV

Protokół internetowy telewizja (IPTV) jest najnowszym typem systemu telewizyjnego, który mógłby szybko zastąpić bardziej tradycyjne systemy. Oferuje wszechstronną usługę z bardzo niewielkimi ograniczeniami, prowadząc wiele osób do wyboru IPTV przez kabel i satelitę.

Wykorzystując nowszą technologię, IPTV odróżniła się od swoich konkurentów, oddając większą kontrolę w ręce konsumentów. Jest niemalże przyszłościowa, co oznacza, że konsumenci mogą polegać na usługach przez wiele lat, ponieważ nie ma zbyt wielu nowoczesnych systemów, jak w przypadku ITPV.

IPTV polega na rozpowszechnianiu telewizji na żywo i przechowywanych treści wideo (wideo na żądanie) w ten sam sposób, w jaki rozpowszechniany jest Internet. W rzeczywistości dane są przesyłane przez tę samą sieć, z której korzysta Internet.

Jak to działa?

Jest to dokładnie ta sama treść, którą otrzymujesz z kabla i satelity, ale bez konieczności dodatkowej instalacji - jeśli masz odpowiednie połączenie internetowe, to masz już infrastrukturę do odbioru telewizji IPTV.

Jedyne, czego potrzebujesz, to odpowiednie urządzenie do odbioru i dekodowania sygnałów przychodzących z Internetu. Wymagało to wcześniej dedykowanego top boksu umożliwiającego połączenie z Internetem (za pomocą Wi-Fi lub ethernetu), chociaż ulepszenia technologiczne oznaczają, że nie zawsze jest to już potrzebne.

Na przykład inteligentne telewizory mają wbudowane funkcje Wi-Fi, które pozwalają im odbierać sygnały IPTV. Większość z nich wymaga tylko zainstalowania aplikacji dającej dostęp do różnych funkcji (listy kanałów, przewodnik po programach elektrycznych, VoD itp.

Wielu dostawców telewizji IPTV nadal oferuje dedykowany sprzęt w ramach swoich usług. Są to zazwyczaj ekonomiczne top boxy, które mają zainstalowane oprogramowanie, które poprawiają komfort użytkowania i nie wymagają prawie żadnych kroków instalacyjnych dla użytkownika końcowego.

Zalety i wady IPTV

Zalety

Sygnały IPTV charakteryzują się praktycznie identyczną jakością jak sygnały satelitarne i kablowe, są całkowicie cyfrowe i ogólnie bardzo wysokiej jakości, z niezliczonymi kanałami HD, które są łatwo dostępne.
Działa tak samo jak kabel lub satelita. Włączasz telewizor, konfigurujesz usługę IPTV i rozpoczynasz przeglądanie kanałów za pomocą pilota. Usługi IPTV są również wyposażone w elektroniczny przewodnik po programach, co oznacza, że można przeglądać niezliczone kanały, takie jak kabel lub satelita.
Telewizja IPTV jest widoczna dla różnych urządzeń poza telewizorem. Telefony komórkowe, laptopy, tablety i komputery stacjonarne odbierają sygnały wysyłane przez usługi IPTV, co oznacza, że można je oglądać gdziekolwiek chcesz.
IPTV dostarcza zarówno telewizję na żywo, jak i wideo na żądanie. Oznacza to, że możesz oglądać swoje ulubione programy i filmy w czasie, który najbardziej Ci odpowiada, zamiast tego, czego chcą stacje telewizyjne.
Miesięczne abonamenty na IPTV są znacznie tańsze niż telewizja kablowa czy satelitarna. Pakiety są również elastyczne, przy czym większość z nich umożliwia zapisywanie się co miesiąc. Nie ma potrzeby zawierania długoterminowych kontraktów!
IPTV może nadawać kanały z całego świata za pośrednictwem Internetu, co oznacza, że możesz cieszyć się większą ilością kanałów niż telewizja kablowa lub satelitarna.
Większość usług IPTV obejmuje transmisje sportowe na żywo, PPV i filmy za znacznie niższą cenę niż inne usługi.

Wady

Silne i stabilne połączenie internetowe jest wymagane dla wysokiej jakości oglądania, więc może być konieczne uaktualnienie internetu.
Usługi IPTV są podatne na sporadyczne buforowanie, a nawet zamrażanie kanałów, chociaż jest to mniej prawdopodobne w przypadku dobrego połączenia internetowego.
W przypadku awarii Internetu, tymczasowo tracisz dostęp do telewizji IPTV.

Telewizja satelitarna

Jak sama nazwa wskazuje, telewizja satelitarna jest wtedy, gdy telewizja jest rozprowadzana w różnych satelitach za pomocą fal radiowych. Całkowicie bezprzewodowy, system został wprowadzony po raz pierwszy w latach 90-tych i stał się jedną z najpopularniejszych form telewizji w ostatnich dekadach - chociaż IPTV i inne usługi strumieniowe wydają się stanowić wyzwanie.

Jak to działa?

Stacje telewizyjne i nadawcy wysyłają sygnały dla swoich kanałów do operatora telewizji satelitarnej za pośrednictwem stacji uplink, gdzie sygnał jest następnie przesyłany za pomocą satelity uplink.

Sygnały radiowe są następnie przesyłane do satelity w przestrzeni z satelity uplink, po czym są one wysyłane z powrotem na Ziemię.

Sygnały te są odbierane przez anteny użytkownika końcowego lub satelitę, które wysyłają sygnał do dekodera podłączonego do telewizora. Dekodowany sygnał jest następnie nadawany jako kanał telewizyjny, z setkami sygnałów nadawanych bezprzewodowo z wykorzystaniem tych satelitów.

Dostępne są dwie główne formy telewizji satelitarnej - odbiór telewizyjny (TVRO) i bezpośredni przekaz satelitarny (DRS).

DRS to nowsza forma telewizji satelitarnej i zazwyczaj to, co większość ludzi otrzymuje przy zakupie nowej usługi telewizji satelitarnej. W przeciwieństwie do satelity TVRO, satelity DRS nie wymagają dużej anteny satelitarnej do odbioru sygnałów cyfrowych, podczas gdy systemy TRVO to większe satelity do przechwytywania programów o niższej częstotliwości.

Niezależnie od rodzaju używanego systemu satelitarnego, wszystkie sygnały telewizji satelitarnej są transmitowane w tym samym paśmie częstotliwości dla sygnałów telefonów komórkowych i urządzeń radarowych, które transmitują przez 3-30Ghz.

Choć ogólnie rzecz biorąc, są przypadki, w których programy telewizji satelitarnej ulegają zakłóceniom. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które są podatne na zakłócenia, aczkolwiek w rzadkich przypadkach.

Ponieważ sygnały są transmitowane przez fale radiowe o wysokiej częstotliwości, nie są wymagane żadne fizyczne kable, jak w przypadku telewizji kablowej. Czasami w domach nie można zainstalować kabla ze względu na fizyczne ograniczenia związane z układaniem kabli fizycznych, co czyni z telewizji satelitarnej (i IPTV) dobrą alternatywę.

Zalety i wady telewizji satelitarnej

Zalety

Fantastyczna jakość obrazu dzięki temu, że wszystkie kanały satelitarne są cyfrowe. W porównaniu z telewizją kablową jakość obrazu dla satelity jest prawie zawsze lepsza, więc jeśli masz telewizor HD, satelita jest doskonałym wyborem.
Satellite oferuje duży wybór kanałów HD dzięki lepszej jakości obrazu - HD na kablu, ale rzadko tak wiele kanałów jak w przypadku satelity.
Często ma więcej kanałów telewizyjnych niż telewizja kablowa z większą ilością kanałów krajowych i HD, więc jeśli chcesz więcej treści, jest to często lepsza usługa.
Nadaje się do bardziej odległych miejsc, gdzie telewizja kablowa jest niedostępna. Transmisje satelitarne można odbierać w dowolnym miejscu w kraju, więc jeśli mieszkasz w miejscu, które nie może mieć zainstalowanego kabla, satelita jest dobrym wyborem.

Wady

Miesięczne koszty są dość wygórowane, gdy płacisz za więcej kanałów, podczas gdy długoterminowe kontrakty są również wymagane, więc możesz skończyć płacąc ponad 100 dolarów miesięcznie.
Koszty instalacji anteny satelitarnej mogą być wysokie, ponieważ płaci się za sprzęt i kogoś, kto go zainstaluje. W połączeniu z opłatami miesięcznymi płacisz o wiele więcej w porównaniu z telewizją kablową lub IPTV.
Ciężka pogoda może zakłócać sygnał - jest to rzadsze dzięki lepszej technologii, ale zdarzają się przypadki, w których sygnał może zostać odcięty.

Telewizja kablowa

Telewizja kablowa została wprowadzona po raz pierwszy w latach 40. i pozostaje w większości niezmieniona, chociaż dzięki postępowi technologicznemu wprowadzono kilka ulepszeń. Jednak podstawy telewizji kablowej pozostają takie same przez te wszystkie lata później.

Jak to działa?

Stacje telewizyjne i nadawcy wysyłają sygnały do centrum dystrybucji programów kablowych, często za pośrednictwem fal radiowych, które następnie są modulowane przez firmę kablową. Kolejny sygnał jest następnie przenoszony przez fizyczną sieć kabli, które są teraz światłowodowe, z niewiarygodną prędkością.

Sygnał jest przenoszony przez te same kable światłowodowe, które dostarczają danych z Internetu. Sygnał ten jest następnie odbierany przez lokalny węzeł komunikacyjny, który przekazuje sygnał z kabli światłowodowych do kabli koncentrycznych. Zanim sieć przełącza się z światłowodu do współosiowego, węzeł komunikacyjny musi się demodulować, w przeciwnym razie nie może przenosić się z jednej sieci do drugiej.

Na koniec, kabel koncentryczny przenosi sygnał do poszczególnych domów, gdzie jest odbierany przez puszkę kablową. Te skrzynki posiadają oprogramowanie i sprzęt potrzebny do dekodowania różnych przychodzących sygnałów na odpowiedni sygnał wideo i audio do transmisji telewizyjnej.

Każdy kanał odbierany za pomocą telewizji kablowej jest faktycznie nadawany na innej częstotliwości. Tak więc, kiedy przełączasz kanały, dostrajasz się do innej częstotliwości, która nadaje każdy kanał. Sygnały były wcześniej analogowe, ale teraz są prawie całkowicie cyfrowe.

Jeśli nie masz dostępu do wszystkich kanałów telewizyjnych w abonamencie kablowym, zauważysz, że nie są one dostępne pomimo tego, że są nadawane w całej sieci, jak każdy inny kanał. Operatorzy kablowi uniemożliwiają oglądanie tych kanałów poprzez zastosowanie silnego szyfrowania w celu zablokowania przychodzącego sygnału. 

Zalety i wady telewizji kablowej

Zalety

Telewizja kablowa jest mniej podatna na odcięcie lub zakłócenie jak telewizja satelitarna.
Firmy z branży kablowej oferują ekonomiczne pakiety, które zapewniają telewizję, Internet i transmisję danych w telefonie komórkowym, co pozwala na uzyskanie większych oszczędności. Jest to jednak nadal znacznie droższe niż IPTV.
Kabel podstawowy nie kosztuje tyle w porównaniu z podstawową telewizją satelitarną - jeśli potrzebujesz tylko mniejszej liczby kanałów, to kabel podstawowy powinien mieć pokrycie.
Telewizja kablowa zazwyczaj nadaje więcej lokalnych kanałów telewizyjnych, dzięki czemu można znaleźć więcej treści regionalnych, zwłaszcza jeśli chodzi o transmisje wiadomości.

Wady

Telewizja kablowa staje się coraz droższa, im więcej kanałów chcesz - masowy abonament kablowy może kosztować tyle samo, co usługi telewizji satelitarnej i znacznie więcej niż usługi IPTV.
Mniej kanałów HD w porównaniu z satelitami i telewizją IPTV, więc jeśli cieszysz się wysoką rozdzielczością, a nawet zawartością 4K, może się okazać, że brakuje kabli.
Kabel wymaga najbardziej destrukcyjnego procesu instalacji w porównaniu z telewizją IPTV i satelitą. Przewody muszą być ułożone na zewnątrz domu, a następnie podłączone do wewnętrznego odbiornika, co wymaga czasu i powoduje wiele hałasu i bałaganu. Zwiększa to również koszty konfiguracji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz