Chodzi o dyfuzor akustyczny

Udostępnij

Dyfuzor akustyczny

Jaka jest rola i funkcja dyfuzora akustycznego?

Mówiliśmy już dużo o tłumieniu echa i obróbce basów. Są to najbardziej problematyczne aspekty akustyki. Jednak nie uda nam się osiągnąć idealnego brzmienia, jeśli skupimy się tylko na tych elementach.

Dyfuzory są również ważne w akustyce w rozwiązywaniu problemów.

  • Nawiewnik kratowy 369 bez podatku
  • 547 exl. tax

Oto dwa najczęstsze problemy akustyczne, z którymi przychodzą do nas nasi klienci

Najwięcej zgłoszeń otrzymujemy od klientów, którzy zakupili drogi sprzęt Hi-Fi i kina domowego. Jednak pomimo dostosowania wszystkich parametrów, nadal nie uzyskują pożądanego dźwięku.

Stwierdził jednak, że podczas słuchania muzyki sprzęt wydawał dźwięk przypominający sen. Problem jest zazwyczaj spowodowany jednym z poniższych przypadków.

Dyfuzor akustyczny

Nie zaleca się stosowania dyfuzorów akustycznych o nadmiernym tłumieniu dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Pierwszy przypadek pokazuje, że nasz klient zna rolę i korzyści płynące z akustyki. Zaczął wykonywać domowe prace akustyczne korzystając z Internetu i porad znajomych.

Zazwyczaj polega to na zakupie pianek akustycznych i dyfuzorów styropianowych, które przykleja się do ściany. Można też użyć innych materiałów pochłaniających, takich jak włókno szklane czy wełna mineralna. Do nas zgłasza się wtedy klient, jeśli po domowych zabiegach problemy akustyczne nadal się utrzymują.

Pianka akustyczna i styropian ze względu na swoją gęstość nie mogą pochłaniać ani rozpraszać niskich częstotliwości. Mogą jednak łagodzić wysokie częstotliwości, więc początkowo wydają się być skuteczne ze względu na ich zdolność do redukcji odbić o wysokiej częstotliwości.

Jednak klient później uświadamia sobie, że wynik nie jest zgodny z jego pierwotnym zamiarem i koncepcją. Następuje:

  • Zwiększone wzmocnienie basu
  • Zniekształcony bas

Echo to rzeczywista ilość i jakość niskich częstotliwości. Jest to dźwięk z pomieszczenia, który jest słyszalny.

Dyfuzor akustyczny, dyfuzor akustyczny, dyfuzor akustyczny
Stłumić echo!

Jest to drugi najczęściej występujący problem. Nawet przy dobrze zainstalowanym sprzęcie nadal możemy usłyszeć echo, które zakłóca przyjemność oglądania filmów i słuchania muzyki.

Część osób już na tym etapie zwróci się do nas o pomoc w zakresie akustyki. Inni wolą poszukać rozwiązania domowego i zakupić pochłaniacze. Z tych powodów przychodzili do nas klienci.

Jeśli gęstość absorbera/dyfuzora jest zbyt mała, nie została przetestowana lub znajduje się w złej lokalizacji, łagodzenie lub rozpraszanie basów może nie zadziałać.

Jeśli domowe rozwiązanie nie jest wystarczająco skuteczne, tzn. Absorber pochłania fale dźwiękowe, ale tłumi pewne częstotliwości, utrudniając słuchanie muzyki i oglądanie filmów.

Przytoczone przypadki pokazują, że dźwięki muszą być nie tylko pochłaniane, ale i rozpraszane. Dyfuzory dźwięku są potrzebne, aby stworzyć czysty i dynamiczny dźwięk bez echa.

Dyfuzor akustyczny

Zamiast domowych rozwiązań stosuje się profesjonalne pomiary akustyczne.

Możemy zaoszczędzić czas i pieniądze, zatrudniając profesjonalistę do rozwiązania naszych problemów akustycznych.
Na podstawie parametrów pomieszczenia pomiar akustyczny może pomóc nam określić rodzaj i liczbę potrzebnych paneli oraz miejsce ich umieszczenia, aby uzyskać pożądane brzmienie.

Jak działa dyfuzja dźwięku?

Być może doświadczyłeś zjawiska, w którym pusta przestrzeń po umeblowaniu staje się pozbawiona echa.

Dzieje się tak, ponieważ meble działają jak dyfuzor. Dyfuzory akustyczne można obliczyć, aby zaplanować ich efekt dyfuzyjny.

Panele akustyczne mają nieregularny kształt, dzięki czemu odwracają docierające do nich fale dźwiękowe. Odbijają fale pod innym kątem od ściany i rozpraszają je w całym pomieszczeniu. Można zauważyć, że dyfuzory mogą składać się z urządzeń o różnej głębokości.

Pomimo swojej nieregularności powierzchnia dyfuzorów jest dobrze zaprojektowana.
odbija różne częstotliwości w różnych kierunkach.

Częstotliwość, przy której dyfuzory mogą przekierować, zależy od tego, jak gęsty jest materiał, z którego są wykonane.

Dyfuzory usuwają skoki częstotliwości i niwelują grzechoczące echa spowodowane pogłosem o wysokiej częstotliwości. Odczujemy to, gdy użyjemy ich na podstawie pomiarów akustycznych.

  • Bezpośrednie echo zostanie zmniejszone
  • Wzmocniona zostanie klarowność i szczegółowość głosu
  • Uzyskasz naturalny, przyjemny dźwięk.
  • Przestrzenność jest zwiększona bez tworzenia głuchego pomieszczenia.

2 w 1: Co może zrobić panel akustyczny i dyfuzor razem?

Panele akustyczne mogą być zamawiane z dyfuzorami jako część naszej linii produktów. Są to urządzenia akustyczne, które mają zainstalowaną płytę czołową dyfuzora. Mogą one pochłaniać pewne częstotliwości i odbijać inne.

Rozpraszają i odbijają jak dyfuzory.

Pochłania niższe częstotliwości (poniżej 300 Hz) niż absorbery szerokopasmowe, ale więcej wysokich częstotliwości (poniżej 600 Hz). Dzięki temu w pomieszczeniu nie występuje nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości.

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz