Jak wybrać i zbudować "Optymalne kino domowe"?

Udostępnij

Przez lata wydawało się, że kino domowe znalazło się w nieco gorszym okresie. Telewizor Full-HD stał się wszechobecnym standardem i przez jakiś czas wydawało się, że Blu-Ray może być ostatnim domowym standardem wideo, który zyska na prawdziwej trakcji.

Jedynymi prawdziwymi innowacjami były usługi strumieniowe, takie jak Netflix i Amazon, ale nawet wtedy były to innowacje, które uwzględniały obecne standardy, a nie skłaniały klientów do budowy lub modernizacji kina domowego.

Dziś jednak wszystko to zmienia się ponownie w krajobraz kina domowego. Po nieudanej "rewolucji" telewizyjnej 3D, producenci telewizorów zdążyli zrównać się z ziemią w okolicach 4K. Wraz z pojawieniem się nowych modeli na stałym klipie, wraz z wprowadzeniem na rynek 4K Blu-Ray, nowych konsol 4K obsługujących standardy Microsoft i Sony oraz HDR, wraz z innowacjami w dziedzinie kina domowego - wszystko to stanowi ważny powód, aby zainwestować w całkowicie nowe kino domowe.

W tym przewodniku przełamiemy każdy aspekt budowy ostatecznego zestawu kina domowego. Od tego, jak wybrać telewizor lub ekran i głośniki telewizyjne; czy drogie okablowanie naprawdę wpływa na wrażenia z kina domowego,.... mamy Cię pod kontrolą. Wkopmy się.

Ekran

Kino domowe bez ekranu to nic innego jak hi-fi z odtwarzaczem Blu-Ray, więc w tej części skupimy się na podziale najlepszych opcji ekranu.

Pierwszym wyborem jest wybór pomiędzy projektorem a tradycyjnym telewizorem. Ostatnie lata przyniosły znaczne postępy w technologii projektorów, z jaśniejszymi obrazami i ostrzejszą ostrością obrazu dostępną dla wszystkich nowoczesnych pełnowymiarowych projektorów. Rzeczywiście, widzieliśmy również znaczne ulepszenia w projektorach krótkiego rzutu, które pozwalają na stworzenie dużego obrazu bez konieczności posiadania dużego pomieszczenia lub skomplikowanej konfiguracji.

Uważamy jednak, że to telewizor jest najlepszym wyborem dla większości telewizorów kina domowego.

Mimo, że projektory zawsze przewyższają telewizory w czystej wielkości obrazu, jeśli chodzi o jakość, nie ma konkurencji między projektorem a telewizorem. W każdym obszarze przed projektorem wychodzi wysokiej jakości telewizor. Jasność, kontrast, rozdzielczość, dokładność odwzorowania kolorów, wygoda, koszty eksploatacji i instalacji są lepsze w przypadku telewizora.

Usługi

Więc, masz ten duży, 4-kilogramowy telewizor HDR, co teraz? Cóż, trzeba coś obejrzeć, na szczęście, nie brakuje na to opcji dostępnych dla Ciebie, ale skupimy się na tych, które oferują treści 4K dla Twojego kina domowego.

Na początek przyjrzymy się dużym operatorom telewizji kablowej/satelitarnej w Wielkiej Brytanii: Sky, Virgin Media i BT.
Wszyscy trzej ogłosili lub uruchomili treści 4K do swoich usług, ale to BT dotarło tam jako pierwsze. Dzięki usłudze BT TV nie tylko wprowadzili na rynek pierwsze urządzenie do transmisji strumieniowej 4K, ale także pierwszy w Wielkiej Brytanii kanał telewizyjny 4K - BT Sport Ultra-HD. Opiera się ona na technologii strumieniowej, więc do korzystania z niej potrzebne jest szybkie połączenie internetowe. Jednak obecnie jest to jedyny sposób na oglądanie na żywo sportów 4K BT. Co rozczarowujące, to jedyna w tej chwili oferta BT z zawartością 4K, stawiająca ich w tyle za kluczowymi rywalami.  

Audio

Kino to coś więcej niż tylko ładne obrazy, to także ultrarealistyczny, potrząsający kośćmi dźwięk. Pod tym względem nie brakuje Ci opcji, ale jeśli chodzi o dźwięk, nie ma jednego rozmiaru, który pasowałby do wszystkich. Tak więc, zamierzamy przełamać zalety różnych ustawień audio kina domowego, abyś mógł się dowiedzieć, co jest dla Ciebie najlepsze:

+ Soundbars - Soundbar to najprostszy i często najtańszy sposób na poprawę jakości dźwięku z telewizora. Składające się z paska, który znajduje się przed telewizorem, systemy te znacznie poprawiają jakość słabego, drobnego dźwięku, który wychodzi z telewizora. W zależności od wyboru soundbara, można uzyskać dźwięk wypełniający pomieszczenie. Zwróć uwagę na te, które zawierają subwoofer i technologię BMR (Balanced Mode Radiator), które zapewniają najwyższą dyspersję dźwięku. Akustyka' Media 4 Soundbar był produktem roku HiFi 2016, dzięki obsłudze BMR i wbudowanemu subwooferowi, co czyni go fantastycznym dla obiektów, które wymagają przestrzeni. Jednak ich pseudo-surround wyjście dźwiękowe nie jest zbliżone do tego, co można uzyskać dzięki bardziej wszechstronnym opcjom audio.

+ Bazy dźwiękowe - Często mylone z paskami dźwiękowymi, bazy dźwiękowe stanowią alternatywne rozwiązanie audio typu all-in-one. Zamiast siedzieć przed telewizorem jak belka dźwiękowa, baza dźwiękowa znajduje się pod podstawą telewizora, a ekran znajduje się na szczycie głośnika. Mają one tę zaletę, że zajmują mniej miejsca niż soundbary i często nie wymagają oddzielnego subwoofera. Nie można ich jednak powiesić na ścianie, co czyni je mniej niż idealnymi dla tych, którzy chcą zamontować telewizor na ścianie.

+ 1 - 2.1 systemy takie jak Q Acoustics 7000i lub M4 wykorzystują dedykowany wzmacniacz, subwoofer i dwa głośniki satelitarne. Zapewnia to znacznie lepszą jakość dźwięku na podstawie dźwięku lub pasku dźwiękowym, co jest możliwe dzięki zintegrowanym głośnikom i wzmacniaczom i tworzy prawdziwy dźwięk stereo.

+ 1 - Składa się z centralnego głośnika do dialogów, pary głośników po lewej i prawej stronie ekranu oraz pary tuż za i po lewej i prawej stronie pozycji siedzącej, jest to podstawowy system dźwięku przestrzennego. W połączeniu z dedykowanym wzmacniaczem i odpowiednio skonfigurowanym, system 5.1, taki jak Q Acoustics 2000i 5.1, może zapewnić niewiarygodnie wciągający i głęboko realistyczny dźwięk dla kina domowego, zbliżony do tego, który można uzyskać w kinie.

+ 1 - 7.1 Systemy powstały wraz z wprowadzeniem na rynek HD-DVD i Blu-Ray, ale od tego czasu są szeroko stosowane przez entuzjastów kina domowego, którzy pragną tylko najbardziej realistycznego profilu dźwiękowego. Dzięki 7 głośnikom umieszczonym z przodu, z boku i z tyłu pozycji siedzącej, uzyskasz niesamowicie wciągający profil dźwiękowy, który naprawdę wciąga Cię w Twoją zawartość.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz