Nowoczesny przedsionek pomysły i inspiracje projektowe

Udostępnij

Wiele osób decydujących się na budowę własnego domu uwzględnia w projekcie przedsionek. To niewielkie pomieszczenie często zastępuje przedpokój i pełni funkcję wiatrołapu. Jego zadaniem jest blokowanie zimnego powietrza przed dostaniem się do domu po otwarciu drzwi wejściowych. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy, czym właściwie jest przedsionek, jak można urządzić mały w swoim domu oraz jakie meble można wykorzystać do przedsionka. Nowoczesny przedsionek nie tylko sprawia, że w domu jest cieplej, ale także daje salonowi więcej prywatności.

Pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście po wejściu do naszego domu jest nowoczesny przedsionek. Ten pomysł na przedpokój można wykorzystać do zaprezentowania mieszkania i pozwolić gościom zostawić parasole i mokre ubrania. Przedsionek pełni rolę bariery termicznej dla pozostałej części mieszkania. Mokre ubrania będą szybciej schły dzięki wentylacji. Dzięki temu goście będą pod wrażeniem naszego nowego domu. Prawo Budowlane, które nakazuje tworzenie barier termicznych w domach jednorodzinnych, pośrednio nakazuje stosowanie przedsionka.

Spis treści.

  • Jak zaaranżować przedsionek
  • Jak zbudować wiatrołap
  • Wiatrak w stylu glamour

Jak udekorować przedsionek

Architekci tworzą nowoczesne domy z przestrzenią przejściową, zwaną przedsionkiem. Ten typ przedsionka został zaprojektowany w strukturze budynku. Przedsionek dobudowany do istniejącego budynku to zupełnie inna sprawa. Zgodnie z prawem budowlanym nie potrzebujemy pozwolenia na dobudowę do 35 m2, o ile na działce znajdują się maksymalnie 2 budowle na 500 m2, takie jak garaż, altana czy wiata. W tym przypadku wystarczy zgłoszenie administracji architektoniczno-budowlanej.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne aspekty małego przedsionka. Projektant wnętrz zaleca oświetlenie z czujnikiem ruchu i podłogę z łatwych do czyszczenia płytek. Należy również uwzględnić wycieraczkę, wieszaki na płaszcze lub szafki, szafki na buty i stojaki na parasole. W większych pomieszczeniach powinno znaleźć się miejsce na szafki do przechowywania narzędzi ogrodniczych, szafę do przechowywania środków czystości, ławkę, na której można zmienić obuwie, oraz ozdobny stolik, na którym znajdzie się lampa, kwiaty i wazon.

Wiele przydatnych wskazówek znajdziesz w internetowych poradnikach, jeśli wyszukasz aranżacje wiatrołapów. Dobrym pomysłem są szklane przedsionki i szklane drzwi do przedsionka lub nawet ściana ze szkła. Utrzymują one ciepło wewnątrz i pozwalają na monitorowanie tego, co dzieje się wokół domu. Praktycznym rozwiązaniem jest zadaszenie nad przedsionkiem. Są one zazwyczaj tak wzmocnione, że wytrzymują nawet najbardziej ekstremalne warunki pogodowe. Taka ochrona sprawi, że drzwi nie zniszczą się pod wpływem promieniowania UV i innych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, wysokie i niskie temperatury oraz wiatr.

Obudowa z wiatrochronem

Ganek można wykorzystać do wielu celów. Może służyć jako spiżarnia, schowek lub wygodna garderoba. W wiatrołapie można przechowywać narzędzia, ubrania lub akcesoria spacerowe dla psa. Wiatrołap może być wykorzystany jako szatnia. Inną opcją jest zamontowanie w obrębie wiatrołapu szafy. Szafy te mogą być praktyczne i wygodne dzięki przesuwnym drzwiom, które po otwarciu nie zajmują dodatkowego miejsca.

Pomysłem wartym rozważenia jest szafka na buty w wiatrołapie. Tego typu mebel, mimo niewielkich rozmiarów, może pomieścić sporo obuwia. Do małych pomieszczeń polecamy płytkie szafki (o głębokości np. 20 cm). W sklepach można kupić gotowe szafki, ale majsterkowicze nie powinni mieć problemów z wykonaniem własnej.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj mebli jest najbardziej praktyczny dla przedsionka, polecamy przedsionek, który posiada siedzisko. Nawet niewielka powierzchnia siedzenia może ułatwić ubieranie się i rozbieranie po powrocie do domu. Podczas projektowania ganku należy wziąć pod uwagę znaczenie oświetlenia w przedsionku. Krótka lampa sufitowa jest najlepsza dla małej przestrzeni. Jeśli masz duży obszar, możesz użyć większych lamp wiszących, takich jak dekoracyjne żyrandole kryształowe, aby oświetlić wnętrze i dodać wyjątkowy styl.

Wiatrołap w stylu glamour

Szukając inspiracji na wiatrołapy, powinniśmy wziąć pod uwagę malowanie pomieszczenia. Jeśli nie chcemy wyłożyć wiatrołapu płytkami ceramicznymi, zastosujmy farbę ścienną, którą łatwo wyczyścić zabrudzenia z butów, sprzętu ogrodniczego czy rowerów. Ściany powinny być pomalowane na jasne, pastelowe kolory, dzięki czemu nasz ganek będzie wyglądał ciepło i zachęcająco. Biały kolor nie jest praktyczny.

Jeśli lubisz prostotę, przytulność i funkcjonalność, to spodoba Ci się ławka z jasnego drewna z dywanikiem na podłodze. Wnętrze przedsionka ocieplimy stosując drewno jako boazerię. Na podłodze można położyć płytki, które wyglądają jak drewniane deski. Udekoruj ją roślinami doniczkowymi.

Wiatrołap jest pomieszczeniem prywatnym. Można go urządzić w stylu glamour, w którym dominują intensywne kolory, błyszczące powierzchnie i miękkie materiały. Poradniki internetowe sugerują wyłożenie podłogi eleganckimi płytkami, takimi jak marmurowa żyłka, czarno-biała mozaika czy czarno-szara mozaika. Na ścianach można zastosować tapetę z jasnym wzorem.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();

Komentarze (0)

Zostaw komentarz