Jak działa kino domowe?

Udostępnij

Czym jest kino domowe?

Kino domowe jest trudne do zdefiniowania - to naprawdę tylko niejasne określenie szczególnego podejścia do domowej rozrywki. Ogólnie rzecz biorąc, system kina domowego jest połączeniem komponentów elektronicznych zaprojektowanych w celu odtworzenia doświadczenia oglądania filmów w teatrze. Kiedy oglądasz film w systemie kina domowego, jesteś bardziej zanurzony w tym doświadczeniu niż kiedy oglądasz film na zwykłym telewizorze.

Aby zobaczyć, jak kina domowe to robią, przyjrzyjmy się oryginalnemu modelowi - kinu. Jeśli chodzi o obraz i dźwięk, teatr może zaoferować niesamowite wrażenia, których nie dostajemy w domu. Zazwyczaj dlatego ludzie płacą za chodzenie do kina, nawet jeśli wypożyczenie filmu jest tańsze. Istnieje kilka głównych elementów, które sprawiają, że oglądanie telewizji i chodzenie do filmów jest bardzo różne.

Jedną z największych różnic jest doświadczenie dźwiękowe. Kiedy pójdziesz do kina w wysokiej jakości kinie, usłyszysz muzykę, efekty dźwiękowe i dialogi nie tylko z ekranu, ale z całego otoczenia. Jeśli czytałeś How Movie Sound Works, wiesz, że standardowy kino ma trzy głośniki za ekranem - jeden w prawo, jeden w lewo i jeden w środku - i kilka innych głośników rozłożonych w pozostałej części kina. W tym systemie dźwięku przestrzennego słychać różne części ścieżki dźwiękowej dochodzące z różnych miejsc. Kiedy ktoś z lewej strony ekranu coś mówi, słyszysz to bardziej z lewego głośnika. A w filmie takim jak "Gwiezdne wojny" słychać dudniący szum z przodu teatru do tyłu, gdy statek kosmiczny leci w stronę kamery i poza ekranem. Jesteś bardziej zaangażowany w doświadczenie oglądania filmu, ponieważ świat filmu jest wszędzie dookoła ciebie.

Drugim głównym elementem doświadczenia teatralnego jest duży rozmiar ekranu filmowego. W teatrze, ekran zajmuje większość pola widzenia, co sprawia, że łatwo jest zgubić się w filmie. Przecież siedzisz w ciemności, mając tylko jedną rzecz do obejrzenia, a wszystko, na co patrzysz, wydaje się znacznie większe niż życie.

Lubimy też chodzić do kina, bo wszystko widzimy tak dobrze. Projektory filmowe prezentują bardzo duże, wyraźne obrazy. Szczegóły są znacznie ostrzejsze niż to, co widzimy w zwykłym 19-calowym telewizorze, a ruch jest znacznie bardziej płynny. Możemy tego świadomie nie rozpoznać, ale ma to istotne znaczenie w tym, jak lubimy film. Kiedy widzimy więcej szczegółów, jesteśmy bardziej zaangażowani w świat filmu.
Podstawową ideą kina domowego jest odtworzenie tych elementów za pomocą sprzętu domowego. W następnej sekcji przyjrzymy się przeglądowi tego, co jest potrzebne do rozpoczęcia pracy.

Czego potrzebujesz?

W ostatniej części zobaczyliśmy, że głównymi elementami kina są duży, wyraźny obraz i system dźwięku przestrzennego. Aby zbudować teatr domowy, musisz odtworzyć te elementy. Przynajmniej tyle, ile trzeba:

Telewizor z dużym ekranem (o przekątnej co najmniej 27 cali, mierzonej po przekątnej) z wyraźnym obrazem.
Co najmniej czterech mówców
Sprzęt do rozdzielania sygnału dźwięku przestrzennego i wysyłania go do głośników.
Coś, co odtwarza lub nadaje filmy z dźwiękiem przestrzennym, najlepiej z wyraźnym obrazem.
I, oczywiście, będziesz potrzebował pokoju, w którym możesz to wszystko zaaranżować.

Istnieje wiele sposobów na spełnienie tych kryteriów. W końcu, Twój system kina domowego zależy od tego, ile pieniędzy chcesz wydać i jak ważne są dla Ciebie pewne obszary działania.

Jeśli nie szukasz wydać dużo pieniędzy i już masz duży telewizor i system stereo, możesz uaktualnić swój system rozrywki do dość surowego kina domowego z kilkoma dodatkowymi głośnikami i kilkoma innymi niedrogimi komponentami (zobacz Dostęp do Surround Channel, aby dowiedzieć się, jak to zrobić). Jeśli zainwestujesz w podstawowy system dźwięku przestrzennego i nowy odtwarzacz DVD, możesz wydać 500 dolarów. W przypadku bardziej zaawansowanego systemu, z większym telewizorem i zaawansowanym systemem nagłośnienia, możesz wydać około 8 000 USD. Za 30.000 dolarów, możesz stworzyć prawdziwy teatr, z telewizorem projekcyjnym, wbudowanymi głośnikami i przykręconymi fotelami teatralnymi (a może i stoiskiem koncesyjnym).

W kolejnych rozdziałach przyjrzymy się różnym opcjom dotyczącym telewizorów, odbiorników dźwięku przestrzennego, głośników i źródeł wideo. Dowiemy się o zaletach i wadach różnych typów urządzeń, jak również o zakresie cenowym i długoterminowych korzyściach. Przyjrzymy się również niektórym dodatkowym komponentom, które możesz dodać, aby nadać ostateczny kształt systemowi kina domowego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz