Jak poprawić jakość dźwięku dzięki 10 przydatnym wskazówkom

Udostępnij

10 przydatnych wskazówek dotyczących poprawy dźwięku

Pogorszenie jakości dźwięku może być spowodowane echem w wielu pomieszczeniach. Pogłos to odbicie fal dźwiękowych od określonych powierzchni. Powierzchnie odbijające to duże, płaskie i twarde powierzchnie, takie jak gołe ściany, sufity i podłogi. Nie mogą one pochłaniać dźwięku ze względu na swój materiał i strukturę. Powierzchnie te odbijają dźwięki do pomieszczenia. Rozmiar i kształt pomieszczenia może również wpływać na dźwięk. Im mniejsze pomieszczenie, tym większe echo dźwięków odbijających się od ścian, sufitów i podłóg. Odbijający się dźwięk ulega degradacji i może prowadzić do bólów głowy i zmęczenia uszu.

Przedmioty takie jak meble i tekstylia są w stanie pochłaniać tylko wysokie częstotliwości, ale nie niższe. Problem echa można łatwo rozwiązać za pomocą pochłaniaczy dźwięku stosowanych w zabiegach akustycznych i elementów rozpraszających w punktach odbicia. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z tłumieniem! Podobnie jak w przypadku dźwięków basowych, pewna ilość echa jest konieczna, ale powinna być kontrolowana. Przebywanie w głośnym pomieszczeniu z echem jest nie tylko szkodliwe dla naszych uszu, ale także wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Doskonała akustyka jest niezbędna dla spokojnego i przyjemnego środowiska. Zarządzanie echem jest ważniejsze w studiach nagraniowych i mikserskich. Jakość nagranego dźwięku będzie optymalna tylko wtedy, gdy warunki akustyczne podczas nagrywania będą idealne.

Oto kilka wskazówek, jak zredukować echo:

Każdy pokój można porównać do pudełka. Echo zostanie stłumione, jeśli umieścisz w nim meble lub wyposażenie domu.

Wstaw wyściełane, tapicerowane fotele i kanapy do pokoju, aby go udekorować. Minimalistyczny styl wystroju wnętrz jest obecnie bardzo popularny, ale nie jest najlepszy z akustycznego punktu widzenia. Zwykły sprzęt bez problemu radzi sobie z dźwiękami o wysokiej częstotliwości, ale nie radzi sobie z dźwiękami o niższej częstotliwości. Odbija tylko te dźwięki. Przy dobrej pogodzie należy często otwierać okna i drzwi.

2. Zainstaluj wykładzinę dywanową o możliwie najgrubszym i najgęstszym splocie na parkiecie lub podłodze z płytek.

Dywany mogą zmniejszyć odgłosy uderzeń i spadających przedmiotów. Wybierz dywan dźwiękochłonny, aby poprawić akustykę i izolację akustyczną. Te tekstylia domowe zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o izolacji akustycznej i tłumieniu hałasu. Mogą one również pochłaniać do 30 decybeli więcej dźwięku niż tradycyjne dywany.

Dźwięki odbijają się od szklanych powierzchni i hałasy z zewnątrz mogą przenikać do wnętrza. Tradycyjne zasłony również mogą pochłaniać dźwięki, ale w mniejszym stopniu niż tkaniny przeznaczone do tego celu. Zasłony akustyczne mogą być wykorzystywane do tworzenia ścianek działowych w biurach.

4. Dźwięki zebrane wzdłuż sufitu odbijają się. Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze rozwiązanie, powinieneś rozważyć panele dźwiękochłonne, które można zainstalować na suficie.

Te elementy akustyczne nie tylko eliminują echo, ale także skutecznie tłumią dźwięk.

Farby, tapety i inne okładziny ścienne mogą redukować dźwięk odbijany od ścian.

Tapety, które są dźwiękoszczelne i termoizolacyjne, mogą być również stosowane w celu skuteczniejszej redukcji hałasu i echa. Można również użyć farb z wiórami lub farb na bazie gumy. Należy jednak pamiętać, że doskonale pochłaniają one dźwięki o częstotliwości powyżej 2000 Hz. Nie zaleca się stosowania ich w kinach, studiach lub pomieszczeniach hi-fi!

Nie używaj wyłącznie pułapek basowych i materiałów dźwiękochłonnych, ponieważ może to spowodować nadmierne wytłumienie pomieszczenia!

Można również wykorzystać dekoracje ścienne, rzeźby i obrazy przestrzenne. W punktach odbicia warto umieścić dyfuzory, które równomiernie rozprowadzają dźwięk w całym paśmie.

7. Problemy z echem mogą występować również w narożnikach. W narożnikach mają tendencję do zbierania się częstotliwości basowe poniżej 300Hz. Dlatego dobrym pomysłem są meble, które są cięższe, takie jak komoda, toaletka lub szafa, w której możemy przechowywać ubrania, a nawet papiery. Działają one w pewnym stopniu jako pochłaniacze dźwięku.

Ważne jest również rozmieszczenie sprzętu audio, mikrofonów i głośników. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistami od akustyki i zasięgnięcie ich porady na temat rozmieszczenia sprzętu hi-fi. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie paneli dźwiękochłonnych za głośnikami na ścianie. Pomoże to uniknąć odbić. Sprzęt hi-fi najlepiej umieścić na otwartych półkach lub stojaku. Można stworzyć iluzję paneli akustycznych, umieszczając za głośnikiem złożony koc. Można to wypróbować w różnych miejscach. Efekt nie będzie taki sam, ale usłyszysz różnicę.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów może rozwiązać problem izolacji akustycznej i redukcji hałasu w budynkach.

Podczas projektowania budynku należy również wziąć pod uwagę kwestie akustyczne. Idealne materiały dźwiękochłonne są gęste, elastyczne lub porowate. Cegły dźwiękochłonne mogą pochłaniać do 54 decybeli.

10. Nie pozostawiaj pomieszczeń z nadmiernie gołymi sufitami, ścianami, podłogami lub przeszklonymi powierzchniami. Nie używaj tanich, domowych materiałów do poprawy lub wygłuszenia pomieszczenia! Materiały te są nie tylko brzydkie, ale także nieskuteczne. Ze względu na swoją konstrukcję, styropian i pojemniki na jajka pochłaniają tylko wysokie częstotliwości, ale nie niższe.

Autor: Robert Polgar

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz