Minimalistyczny wystrój w domu

Udostępnij

Prawie niemożliwe jest przejrzenie magazynu wnętrzarskiego, obejrzenie odcinka Grand Designs, czy przewinięcie tablicy inspiracyjnej Pinteresta bez zauważenia obecnej popularności minimalistycznego wystroju domu. Jest to bardzo powściągliwy styl dekoracji, który wymaga dużo planowania i utrzymania, ale pobożni minimaliści twierdzą, że takie podejście tworzy przejrzyste i uporządkowane przestrzenie, które mogą pomóc uczynić życie o wiele mniej stresującym i jeszcze bardziej satysfakcjonującym. (wyróżniony wizerunek czystego minimalistycznego miejsca pracy obraz Splash of Colour)
Czym jest minimalizm?

Ogólna koncepcja minimalizmu po raz pierwszy pojawiła się na nowojorskiej scenie artystycznej na początku lat sześćdziesiątych. Twórcy, tacy jak malarze i rzeźbiarze, zmęczeni byli wykonywaniem abstrakcyjnych prac ekspresjonistycznych, które miały przekazywać silne poczucie emocji i spontaniczności. W rezultacie wielu z nich zaczęło koncentrować się na tworzeniu smukłych, geometrycznych dzieł, które celowo unikały tego, co zazwyczaj było akceptowane jako sztuka estetyczna, a na czele z takimi artystami jak Sol LeWitt, Donald Judd i Robert Morris. Chcieli zobaczyć, jak bardzo mogliby oderwać się od swoich dzieł bez narażania na szwank ich przeznaczenia - na tej właśnie zasadzie zbudowano minimalizm. 

Minimalizm w projektowaniu wnętrz
Ozdobienie domu w minimalistyczny sposób polega na stworzeniu eleganckiej i nowoczesnej przestrzeni wolnej od zbędnych mebli, frywolnych ozdób i bałaganu. Powinieneś również wybrać prostą paletę kolorów i ukryć przedmioty codziennego użytku tam, gdzie to możliwe - dowiesz się jak to wszystko zrobić poniżej. Przyjmując takie podejście, zaprojektujesz czystą i uporządkowaną przestrzeń, w której będziesz mógł się zrelaksować wiedząc, że Twój dom wygląda fantastycznie i ma wszystko, czego potrzebujesz.   
Oczywiście, każdy ma swoje preferencje i poczucie stylu, które nie muszą być kompromisem w procesie minimalizacji. Chodzi o to, aby wybrać rzeczy, które się kocha i dać im przestrzeń i uwagę, na które zasługują.

Dlaczego powinieneś rozważyć minimalistyczny wystrój domu 

W ostatnich latach minimalizm stał się mniej trendem w projektowaniu, a bardziej wyborem stylu życia, dzięki pozornie pozytywnym efektom, jakie może przynieść życie w schludnym, celowo urządzonym domu. Jednak fakt, że sposoby, w jaki można to zrobić, mogą przynieść korzyści:
 
Minimalistyczne domy wyglądają wspaniale
Jak już wcześniej wspomniano, minimalistyczny wystrój wnętrz to cały gniew, a głównym tego powodem jest to, że eleganckie i nowoczesne domy zawsze wyglądają imponująco. Ten styl wystroju jest zarówno stylowy, jak i wyrafinowany. Ponadto, kiedy masz minimalistyczny dom, każdy, kto go odwiedzi, będzie miał poczucie, że jesteś kimś, kto ma swoje życie całkowicie pod kontrolą. I wszyscy tego chcemy, prawda?

Czysta przestrzeń to czysty umysł

Według psychologa dr Sherrie Bourg Carter z Psychology Today, niechlujne domy i miejsca pracy mogą pozostawić nas niespokojnych i przytłoczonych. Dlatego życie w przejrzystej przestrzeni, urządzonej w elegancki i nowoczesny sposób, ma potencjał, aby znacznie obniżyć poziom stresu. Utrzymując swój wystrój w prostej formie i unikając bałaganu, możesz sprawić, że Twój dom stanie się o wiele bardziej relaksującym miejscem do życia i będziesz o wiele szczęśliwszy.

Zaoszczędzisz pieniądze.
Jako że minimalizm polega na różnicowaniu tego, co robisz, a czego nie potrzebujesz, dekorowanie domu w sposób minimalistyczny może zniechęcić Cię do zakupu niepotrzebnych przedmiotów. Nie powinieneś czuć się tak, jakbyś potrzebował więcej rozproszonych poduszek, ozdób lub mebli, gdy twój dom jest minimalistyczny - posiadanie mniejszej ilości rzeczy to cały sens. W związku z tym prawdopodobnie zaoszczędzisz pieniądze, które można wtedy przeznaczyć na doświadczenia. I, jak powiedział dr Thomas Gilovich, profesor psychologii, który bada kwestię pieniędzy i szczęścia od ponad dwóch dekad, Fast Co. Exist: wydawanie pieniędzy na doświadczenia, a nie na rzeczy, jest kluczem do szczęścia. 


Będziesz bardziej produktywny.
Badanie przeprowadzone przez Princeton Neuroscience Institute wykazało, że "wielorakie bodźce obecne w polu widzenia w tym samym czasie konkurują o reprezentację nerwową". Innymi słowy: im więcej bałaganu widzisz, tym łatwiej jesteś rozproszony. Dlatego życie w czystej i uporządkowanej przestrzeni może pomóc w skupieniu uwagi, co z kolei może zwiększyć Twoją produktywność. 
Będziesz miał mniej sprzątania do zrobienia
Im mniej rzeczy masz, tym mniej czasu i wysiłku poświęcisz na utrzymanie swojego domu. Pomyśl o całym czasie, który obecnie poświęcasz na sprzątanie i odkładanie rzeczy na później. Mieć clear-out i układać meble oszczędnie, ty drastycznie zmniejszasz kwotę sprzątać ty musisz robić, providing ciebie z więcej czasem relaksować i cieszyć się twój pięknego dom.

Wskazówki dotyczące tworzenia minimalistycznego domu
Nie jest łatwo udekorować swój dom w minimalistyczny sposób, więc oto kilka wskazówek, jak sprawić, by męka była o wiele mniej stresująca.

1. Edytuj jeden pokój na raz
Bardzo trudno jest za jednym zamachem dekorować, dekorować i reorganizować cały dom, więc rób to etapami. Daje to wystarczająco dużo czasu na właściwe przemyślenie rzeczy, których chcesz się pozbyć, mebli, które musisz wymienić, oraz palety kolorów, z którą chciałbyś pójść. Przyjęcie minimalistycznego podejścia do dekoracji nie jest wyścigiem i większość ludzi potrzebuje lat, aby dojść do punktu, w którym nie muszą już dekorować i czuć, że mają odpowiednią ilość rzeczy, więc daj im czas - to jedyny sposób, aby być w stanie dokonać dużych zmian, które można utrzymać. 
2. Zacznij od mebli
Decydując o tym, co powinno zostać lub odejść, skup się najpierw na swoich największych dobrach. Powinieneś zastanowić się nad tym, których mebli możesz się pozbyć, nie tracąc przy tym komfortu ani zdolności do życia. Oczywiście będziesz potrzebował podstawowych rzeczy, takich jak kanapy, stół jadalny i łóżko. Więc, jeśli nie ma potrzeby wymiany któregokolwiek z nich, można rozważyć te stałe elementy wyposażenia. Następnie pomyśl o usunięciu wszelkich innych elementów, których nie potrzebujesz. W ten sposób będziesz miał czystą podstawę do dekoracji.
Gdy już zdecydujesz, co zrobić ze wszystkimi swoimi dużymi meblami, możesz kontynuować podejmowanie decyzji o wszystkich mniejszych, mniej istotnych rzeczach, które posiadasz. 
 3. Mądrze wybierz swoje rozwiązania w zakresie przechowywania

Minimalistyczne właściwości, które można zobaczyć w Internecie i w czasopismach, nie zawsze nadają się do zamieszkania: czasami są one tylko na pokaz. Są jednak ludzie, którzy naprawdę lubią mieszkać w minimalistycznych domach. Dzieje się tak dlatego, że decyzja o udekorowaniu domu z myślą o minimalizmie nie musi wymagać wyrzucenia wszystkich rzeczy w imię porządku. Zamiast tego, należy spróbować skupić się na instalacji inteligentnych, niepozornych rozwiązań przechowywania, takich jak szafki i zestawy szuflad, które wtapiają się w Twoją kolorystykę. 
4. Dodaj kolorów i ciepła z miękkimi meblami
Minimalist nie musi oznaczać zimna i sterylności - możesz zadbać o to, by Twój dom pozostał atrakcyjnym i wygodnym miejscem do życia, starannie dobierając miękkie meble, które dopełniają każdy pokój. Poduszki, dywaniki i zasłony są również idealne do nadania wnętrzu osobowości. Użyte gustownie, mogą dodać małej i mile widzianej odrobiny koloru do stonowanego pokoju. Ponadto, jeśli lubisz aktualizować swój wystrój raz na jakiś czas, są one stosunkowo łatwe do wymiany i przystępne cenowo. 
Dywany to świetne miejsce na początek, ponieważ mogą one naprawdę połączyć pokój i pomóc nadać pomieszczeniom mieszkalnym przytulny charakter. Zalecamy wybranie zwykłego wzoru, ponieważ nie będą one rozpraszać uwagi od twojego celowo prostego wystroju. Ponadto, ponieważ minimalistyczne przestrzenie mogą wyglądać nieco zimno i nagi, duże dywany pomogą stworzyć najlepszą równowagę w takich pomieszczeniach jak salon, jadalnia czy sypialnia. 

5. Wybierz stonowaną paletę kolorów

Minimalistyczny dom nie musi być tylko białymi ścianami i czarnymi meblami - nadal możesz wybrać kolorystykę, która odzwierciedla Twój osobisty styl. W przypadku ścian szczególnie popularne są neutralne kolory, takie jak jasnoszary i beżowy, ponieważ tworzą one proste puste płótna, na których można łatwo budować. Nie bój się jednak wybrać czegoś nieco bardziej niezwykłego, jeśli czujesz się tak skłonny. Stonowany odcień prawie każdego koloru będzie świetnie wyglądał z meblami uzupełniającymi.
Gdy już wybierzesz kolor ściany pomieszczenia, poszukaj dwóch lub trzech innych odcieni, które dobrze z nim współgrają. W celu uzyskania minimalistycznego wyglądu zalecamy wybranie schematu kolorystycznego, który jest tonalny lub harmonijny. Schematy kolorystyczne łączą wiele odcieni tego samego koloru. Tak więc na przykład, jeśli pomalujesz ściany pokoju na blady niebieski, meble i małe dekoracje, które są szaro-niebieskie lub nawet granatowe, będą wyglądać świetnie. Tymczasem harmonijne schematy kolorystyczne łączą odcienie, które znajdują się blisko koła barw, takie jak błękit i fiolet. 


6. Użyj prostej sztuki i dekoracji, aby zwiększyć zainteresowanie
W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, posiadanie minimalistycznego domu nie oznacza, że trzeba unikać wszelkich dekoracji i dzieł sztuki, ale każdy, kto zdecyduje się na wystawę, powinien być szczególnie prosty. Spróbuj umieścić pojedynczy szklany wazon z kwiatami na stole w jadalni, lub powiesić jeden duży kawałek minimalistycznej sztuki w każdym z pomieszczeń, które remontowałeś. To doda osobowości i pewnego poczucia uroku Twojemu domowi, nie odbierając mu ogólnej estetyki.
Posiadanie schludnego, minimalistycznego domu nie tylko wygląda świetnie, ale może pomóc Ci cieszyć się mniej stresującym i bardziej satysfakcjonującym życiem w ogóle. Kto mógłby powiedzieć "nie" temu?

Zobacz także: 3 Doskonałe akcesoria dla stylowego domu

Komentarze (0)

Zostaw komentarz