Co to jest inteligentny dom?

Udostępnij


Od asystentów głosowych po zdalnie sterowane termostaty i dzwonki do drzwi - w najbliższych latach Twój dom stanie się dużo bardziej inteligentny.

Jeśli kiedykolwiek musiałeś wrócić do domu, aby sprawdzić, czy wyłączyłeś wodę lub wyłączyłeś ogrzewanie, docenisz inteligentny dom.

Zdalnie sterowane urządzenia oznaczają, że sprzęt AGD może być monitorowany z dowolnego miejsca, aparaty fotograficzne podłączone do telefonu pozwalają na opłakiwanie zwierząt domowych, kiedy tylko masz ochotę, a asystenci głosowi pomagają Ci w sprawie domu.

Co to jest inteligentny dom?

Termin "inteligentny dom" jest używany do opisania domu, który zawiera sieć komunikacyjną, która łączy różne urządzenia i umożliwia ich zdalne sterowanie, monitorowanie i dostęp do nich, zgodnie z danymi Departamentu Handlu i Przemysłu.  

Inteligentne urządzenia łączą się z Internetem, a wiele z nich posiada aplikacje na smartfony, które umożliwiają zdalny dostęp i kontrolę nad nimi za pośrednictwem sieci Wi-Fi.

Łatwiej jest też podłączyć cały dom. Łącze szerokopasmowe jest szybsze, bardziej niezawodne i tańsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ulepszony zasięg sygnału routerów Wi-Fi oznacza, że pojedynczy router może zapewnić zasięg sieci bezprzewodowej w większej liczbie pomieszczeń w naszych domach, umożliwiając podłączenie większej liczby urządzeń.

Co więcej, tani sprzęt sieciowy sprawił, że taniej jest rozszerzać sieci domowe na pomieszczenia, które trudno było pokryć za pomocą jednego routera Wi-Fi. Nawet wcześniej trudne nieruchomości, takie jak starsze domy o grubych ścianach, mogą teraz korzystać z sieci domowej, która obejmuje całą nieruchomość.

Co może zrobić inteligentny dom?

Korzystając z technologii wewnątrz domu, możesz kontrolować i widzieć, co dzieje się w Twoim domu, nawet jeśli nie używasz smartfonu, tabletu lub czasami komputera. Na przykład, jeśli masz tylko kilka zupełnie nowych szczeniaków i chcesz mieć pewność, że zachowują się same, możesz zainstalować kamerę domową, która pozwoli Ci zameldować się na swoich pupilach, kiedy tylko zechcesz.

Istnieje również potencjał, aby spowodować dużą różnicę w kosztach rachunków za media, ponieważ teraz nie ma potrzeby palenia pieniędzy, zapominając o wyłączeniu ogrzewania, kiedy wyjeżdżasz do pracy. Dzięki monitorowaniu ogrzewania, wody i elektryczności jest znacznie mniejsza szansa na zakradanie się dużych rachunków.

Inteligentne domy mogą również chronić najbardziej narażone grupy społeczne. Niektóre urządzenia mogą wyzwolić alarm, jeśli osoba w podeszłym wieku nie zażywa tabletek, przewraca się lub zachowuje się poza normalną rutyną. Uniwersytet w Surrey stworzył "żywe laboratoria", aby sprawdzić, w jaki sposób technologia ta może pomóc ludziom cierpiącym na demencję.  

Jak stworzyć inteligentny dom?

Możesz sprawić, że Twój dom stanie się inteligentny, instalując sieć, która umożliwia podłączenie urządzeń i urządzeń lub kupując pojedyncze produkty, które łączą się z Twoim telefonem.

Popularne inteligentne urządzenie domowe to asystent głosowy, osobisty pomocnik, który mieszka w telefonie, tablecie, głośniku, skrzynce strumieniowej lub innym urządzeniu podłączonym do Internetu. Amazon Echo i Google Home to dwa najważniejsze produkty w tym sektorze.

Innym popularnym elementem technologii jest inteligentny termostat, który pozwala ustawić ogrzewanie, aby włączyć je przed przyjściem z mroźnego zimowego dnia.

Czym są inteligentne produkty domowe?

Do oglądania każdego ruchu zwierząt domowych inteligentne kamery bezpieczeństwa podłącza się do domowej sieci wi-fi i umożliwia przesyłanie strumieniowe wideo z niej do niemal każdego miejsca na świecie. Jego detekcja ruchu pozwala sprawdzić, czy w Twoim domu zachodzą duże zmiany.

Aby zobaczyć, usłyszeć i porozmawiać z kimkolwiek przy drzwiach ze smartfonu, tabletu lub komputera, wypróbuj dzwonek Ring Video Doorbell. Zainstalowanie dzwonka do drzwi i aplikacji umożliwia natychmiastowe otrzymywanie powiadomień, gdy gość podchodzi do drzwi i oznacza, że nigdy więcej nie przegapisz dostawy paczki.

Google Home i Amazon Echo są aktywnymi głosowo osobistymi asystentami, którzy umożliwiają wyszukiwanie w sieci, odsłuchiwanie wiadomości, otrzymywanie aktualizacji informacji o ruchu drogowym i wiele więcej w trakcie wykonywania codziennych czynności domowych.  

Czy inteligentne urządzenia łączą się ze sobą?

Inteligentne urządzenia domowe mogą również współpracować ze sobą. System gniazda zawiera termostat i detektor dymu/tlenku węgla Nest Protect, a jeśli ten ostatni wykryje wyciek tlenku węgla, skontaktuje się z termostatem, aby wyłączyć ogrzewanie.

Jednym z najpopularniejszych nowych zjawisk są inteligentne głośniki lub "asystenci", którzy reagują na polecenia głosowe. Amazon Echo pozwala mówić do Alexa i podczas gdy gospodyni Google Home's nie ma nazwy, ona też zrobi swoje licytowanie.

Alexa i Google Home współpracują również z inteligentnymi domowymi gadżetami innych firm. Za pomocą głosu właściciele Forda mogą zablokować/odblokować drzwi samochodu, użytkownicy Philips Hue mogą przyciemnić światła w domu lub właściciele gniazd mogą regulować temperaturę termostatu.

Jednak nie każdy system działa razem: jeśli zainwestujesz w termostat Nest, nie będzie działał z czujnikami drzwi Hive.

Nie wszystko jest jednak stracone, ponieważ darmowa usługa If This, Then That (IFTTT) pozwala na ustawienie automatycznych reguł, które łączą inteligentne urządzenia z aplikacjami i informacjami, takimi jak raporty pogodowe lub lokalizacja telefonu. IFTTTT działa nawet wtedy, gdy urządzenia nie są zaprojektowane do współpracy: inteligentne ogrzewanie może się włączyć po opuszczeniu biura lub wyłączyć, gdy jest otwarte okno.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz