Czym jest wiertarka elektryczna?

Udostępnij

Wiertarki elektryczne są poręcznymi narzędziami do wielu prac w domu, od montażu dużych wieszaków na obrazy do produkcji mebli.
 
Wiertarka elektryczna to silnik elektryczny, który obraca wymiennym wiertłem w celu wykonania otworu w drewnie, plastiku lub metalu. Alternatywnie można zainstalować końcówkę wkrętaka do obracania śrub. Części wiertarki zawierają uchwyt, spust włączający/wyłączający z zatrzaskiem bezpieczeństwa, przełącznik zmiany kierunku obrotów wiertła, regulację momentu obrotowego oraz uchwyt utrzymujący wiertło na miejscu. Wiertarki przewodowe są zasilane kablem elektrycznym 110 V umieszczonym w gniazdku elektrycznym; wiertarki akumulatorowe są zasilane baterią w uchwycie wiertarki.
 

Jak bezpiecznie korzystać z wiertła elektrycznego

Aby bezpiecznie korzystać z wiertarki elektrycznej, należy najpierw upewnić się, że wyłącznik wiertarki jest w pozycji wyłączonej i/lub odłączyć przewód elektryczny, jeśli jest on w nie wyposażony. Poluzować uchwyt i włożyć odpowiednią końcówkę lub wałek końcowy, a następnie dokręcić uchwyt. Niektóre wiertarki elektryczne wymagają specjalnego narzędzia do pewnego zamocowania uchwytu. W razie potrzeby należy ustawić regulator momentu obrotowego, aby kontrolować poślizg wiertła, przydatny przy obracaniu wkrętów bez uszkodzenia łba śruby. Podłączyć lub włożyć baterię do wiertarki. W razie potrzeby umieść punkt wiercenia lub końcówkę wkrętaka. Nacisnąć zatrzask bezpieczeństwa i włącznik/wyłącznik. Wiertło lub wkrętak należy przesuwać do przodu podczas obracania się uchwytu.
 

Jak utrzymać wiertarkę elektryczną?

Wiertarki elektryczne wymagają niewielkiej konserwacji, ale mogą zostać uszkodzone w wyniku niewłaściwego użytkowania, np. użycia niewłaściwego wiertła lub końcówki, co może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz