Co to jest inteligentny budynek? W jaki sposób działają?
Żyjemy w świecie, w którym określenie "smart" nie odnosi się tylko do istot żywych, ale także do wszelkich technologii, które są wynikiem pracy ludzkich pomysłów i rąk. Dziś po drogach jeżdżą inteligentne samochody, budowane są inteligentne miasta, a smartfony służą do komunikacji między sobą. Inteligentny dom i inteligentny budynek to dwa najciekawsze przykłady wykorzystania najnowszych technologii w życiu codziennym. Terminy te, powszechne w codziennym użyciu, odnoszą się do większego zagadnienia znanego w języku angielskim jako Building Management System (lub BMS). Obecnie możemy korzystać z wielu inteligentnych technologii dzięki rozwiązaniom czwartej rewolucji przemysłowej, której jesteśmy obecnie świadkami. Obecnie większość osób mieszkających w krajach rozwiniętych i rozwijających się korzysta z rozwiązań automatyki budynkowej. Funkcjonalności można znaleźć w wielu miejscach, takich jak centra handlowe, biura, areny sportowe, szpitale czy fabryki. Te fascynujące i przydatne rozwiązania automatyki budynkowej są coraz częściej wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym.
Inteligentne technologie w służbie ludzkości
Inteligentne budynki oferują nowy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Mają również istotny wpływ na środowisko (np. Poprzez zmniejszoną emisję dwutlenku węgla oraz możliwość uzyskania oszczędności finansowych W ramach systemu automatyki budynkowej można mieć alarm i monitoring, automatyczne rolety, inteligentne sterowanie ogrzewaniem czy inteligentne oświetlenie, a także automatyczne bramy. Czym jest inteligentny budynek? Inteligentny budynek to konstrukcja, w której zastosowano najnowsze technologie pozwalające na automatyzację i regulację wielu czynności i procesów. Szeroki zakres funkcji automatyki budynkowej może zwiększyć komfort w naszych środowiskach życia i pracy. Są one również bardziej wydajne i bezpieczniejsze. Funkcje inteligentnego budynku, takie jak inteligentne ogrzewanie i inteligentne oświetlenie, sprawiają, że inteligentne budynki są bardziej zrównoważone niż budynki tradycyjne. Mogą one również generować znaczne oszczędności finansowe.
Termin "inteligentne budownictwo" ma wiele znaczeń.
Inteligentne budynki mogą być zarówno mieszkalne, jak i komercyjne. Tak zwany inteligentny dom, jak i budowla użytkowa, taka jak fabryka, biuro czy hala sportowa. Świetnym przykładem inteligentnego budynku w przestrzeni publicznej są np. stadiony (takie jak Allianz Arena w Monachium czy PGE Narodowy w Warszawie). Budynki te mogą być wyposażone w najnowsze rozwiązania automatyki budynkowej, co pozwala na bezpieczną i sprawną organizację imprez sportowych dla tysięcy osób. Specjalne czujniki w inteligentnych budynkach potrafią reagować na zmiany warunków atmosferycznych czy liczbę osób przebywających w danym pomieszczeniu. Dzięki temu mogą samodzielnie sterować temperaturą i oświetleniem, optymalizując zużycie energii. Pozwala to na dostosowanie biurowców nieużywanych w godzinach pracy lub o ograniczonym obłożeniu. Automatyka domowa pozwoli na dostosowanie działania i rutyny poszczególnych urządzeń do stylu życia użytkownika. Oprogramowanie zainstalowane w inteligentnych budynkach może również zbierać i interpretować dane z poszczególnych czujników. Pozwoli to na planowanie np. konserwacji urządzeń.
Inteligentny budynek: Zalety
Inteligentne budynki oferują również korzyści wynikające z połączenia całej automatyki w jeden zintegrowany system. Właściciele i mieszkańcy budynku mają możliwość zdalnego monitorowania i kontrolowania poszczególnych funkcji za pomocą jednej tablicy rozdzielczej i interfejsu. Zdalna kontrola inteligentnego budynku ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Pozwala na szybkie reagowanie na różnego rodzaju zagrożenia, takie jak pożary, zalania czy włamania. Inteligentne budynki stale analizują i zbierają informacje, które pozwalają im na wprowadzanie korekt poprawiających kontrolę i warunki życia. Wiadomo również, że pewne czynniki, takie jak temperatura, wilgotność, przepływ powietrza, poziom oświetlenia, a nawet kolor pomieszczenia mogą wpływać na poziom lub komfort, którego doświadczają. Automatyka budynkowa jest ważną częścią nowoczesnych budynków. Dzięki niej ludzie mogą dostosować i kontrolować wszystkie parametry, aby zmienić warunki środowiskowe. Dotyczy to zarówno budynków komercyjnych i obiektów publicznych, jak i prywatnych domów i mieszkań. Pracodawcy stają się coraz bardziej świadomi tych ważnych aspektów i zdają sobie sprawę z wpływu, jaki mają one na produktywność i jakość wykonywanej pracy. Te korzyści to tylko niewielka część inteligentnego budynku, który powstaje z myślą o czwartej rewolucji przemysłowej.
Inteligentny budynek: Cena
Inteligentne rozwiązania w budynkach, zarówno mieszkalnych, jak i stricte biurowych, zapewniają niewątpliwie duże bezpieczeństwo i komfort, i zdecydowanie są warte inwestycji. Trudno jest przewidzieć ostateczny koszt automatyki. Wdrożenie inteligentnych rozwiązań do budynków, zarówno mieszkalnych, jak i stricte biurowych, to niewątpliwie duży komfort i wzrost bezpieczeństwa, w które zdecydowanie warto zainwestować. Trudno jest przewidzieć ostateczny koszt automatyki budynkowej. Cena instalacji automatyki budynkowej zależy od typu budynku, ilości i rodzaju, urządzeń i instalacji, które chcemy oraz wybranych funkcji. Inwestorzy mogą mieć także dodatkowe preferencje. Dla domu lub mieszkania dolną granicą ceny może być kilka tysięcy złotych. Jednak górna granica już nie. Jedno jest pewne: Wzrost codziennego komfortu, bezpieczeństwa i oszczędność energii są warte swojej ceny.
Komentarze (1)