Budowa domu i inteligentny system dla domu

Udostępnij

  • Inteligentny dom
19 lipca 2021 AUTOR: Robert Woźniak

System inteligentnego domu a budowa domu

Inteligentne domy i mieszkania to rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu przywodziły na myśl futurystyczne wizje rodem z filmów science fiction. Dziś domy, biura i inne budynki sterowane za pomocą rozwiniętych technologicznie, połączonych w sieć systemów są rzeczywistością. Są one dostępne dla coraz szerszego grona odbiorców. Inteligentny dom to spełnienie wieloletnich marzeń.

Inteligentne życie

Instalacja inteligentnego domu składa się z wielu urządzeń, które współpracują ze sobą, wymieniają dane, dostosowują się do zmian zewnętrznych, konkretnych sytuacji i zagrożeń oraz niezawodnie reagują na polecenia użytkownika. Inteligentny dom zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu w codziennym życiu. Automatyka budynkowa w ramach inteligentnego domu może również przyczynić się do obniżenia kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Systemy inteligentnego domu mogą obniżyć koszty utrzymania domu lub mieszkania, umożliwiając inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Mogą również dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach w zależności od warunków pogodowych i aktywności domowników. Możemy sterować wybranymi elementami systemu lub wszystkimi jednocześnie, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Zaletą inteligentnych domów jest scentralizowanie kontroli nad całym domem. Odbywa się to za pomocą jednej aplikacji połączonej ze smartfonem lub tabletem oraz panelem ściennym. Budując dom, najlepiej rozważyć taką inwestycję.

Inteligentny dom: Projekt, który warto dobrze zaplanować

W każdej chwili możemy przekształcić nasz dom w "inteligentny dom". Jednak im wcześniej zdecydujemy się na wdrożenie automatyki budynkowej, tym mniej ograniczeń napotkamy po drodze. Idealną sytuacją podczas budowy domu jest instalacja automatyki budynkowej na początku projektu lub przed remontem mieszkania. Pozwoli nam to na przemyślane i dokładne rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu, oszczędzając czas, pieniądze i nerwy. Należy pamiętać, że nie wszystkie elementy systemów bezprzewodowych działają w chmurze i nie da się uniknąć okablowania. W fazie projektowania nie ma żadnych ograniczeń poza budżetem i wyobraźnią. Możesz zoptymalizować swój projekt, planując rozmieszczenie różnych elementów w inteligentnym domu. Ważna jest również kwestia tego, jakich elementów inteligentnego domu użyć. Warto założyć, że wykorzystamy elementy systemu automatyki budynkowej. To, co sprawdza się w jednym domu u danego klienta, może nie działać gdzie indziej. Możemy zdecydować się na wykorzystanie tylko niektórych elementów systemu takich jak rolety, alarm, pompa ciepła, rekuperacja czy ogrzewanie podłogowe. Możemy też dodać wiele dodatkowych ogniw, takich jak automatyczne nawadnianie ogrodu. Pamiętajmy, że najlepiej wybrać sieć kablową przed tynkowaniem. Nie zapominajmy, że im więcej funkcji wybierzemy, tym większa ilość okablowania będzie potrzebna do zapewnienia niezawodnego działania systemu. Ważne jest, aby zaplanować nasz inteligentny dom tak, aby był jak najbardziej bezpieczny i wygodny.

Inteligentny dom: cena

Instalacja inteligentnego domu to opłacalna inwestycja. Automatyka budynkowa przynosi wiele korzyści, w tym zwiększenie komfortu, poprawę bezpieczeństwa, oszczędność energii i ochronę środowiska. Koszt automatyzacji budynku zależy od projektu i preferencji klienta. Ceny mogą wahać się od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych w przypadku bardziej złożonych systemów. Przygodę z inteligentnym mieszkaniem można rozpocząć od kilku podstawowych funkcji, które zostaną zainstalowane podczas budowy domu. Następnie można zdecydować się na rozszerzenie funkcjonalności, choćby poprzez zakup dodatkowych sterowników i modułów bezprzewodowych. Gdy już raz doświadczysz inteligentnego życia, nie będziesz chciał wracać.

Podziel się postem z innymi

Robert Woźniak Inżynier automatyk

brak komentarzy Komentarz

Dodaj komentarz Anuluj odpowiadanieMuszę

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz