Co należy wziąć pod uwagę budując schody na antresolę?

Udostępnij

Antresola może być dodatkowym piętrem dodanym do domu lub mieszkania, niezależnie od tego, czy jest to parter, czy pierwsze piętro. Może być wykorzystywana jako pokój dziecięcy, czytelnia, pracownia lub sypialnia. Schody na antresolę muszą być solidne, niezależnie od ich przeznaczenia. Istnieją przepisy określające głębokość każdego stopnia. Jednak schody schodom nie równe. Mamy młyńskie, kręte, a nawet składane. Co zrobić, aby strome stopnie antresoli były bezpieczne?

Antresolę można wykorzystać do stworzenia dodatkowej przestrzeni w domu. Schody na antresolę są niezbędne, niezależnie od jej przeznaczenia. Możesz zainstalować drabinę zamiast schodów, jeśli antresola nie będzie używana przez dzieci. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Estetyka jest na drugim miejscu.

Spis treści

  • Schody na antresoli - przepisy
  • Schody - głębokość stopnia
  • Prefabrykowane schody na antresolę
  • Składane schody na antresolę
  • Schody na antresolę w salonie
  • Jak zbudować schody na antresolę?
  • Warunki techniczne dla schodów na antresolę
  • Schody na antresolę w niekonwencjonalny sposób

Przepisy dotyczące schodów na antresolę

Zgodnie z Prawem budowlanym minimalna szerokość schodów stałych w budynkach jednorodzinnych powinna wynosić 80 cm, a maksymalna wysokość stopni nie powinna przekraczać 19. Szerokość schodów mierzona jest pomiędzy wewnętrznymi krawędziami poręczy lub w przypadku balustrad jednostronnych pomiędzy wewnętrzną krawędzią a wykończoną powierzchnią ściany.

Schody - głębokość stopnia

Głębokość schodów spiralnych jest również określona ustawowo. Zazwyczaj prowadzą one na antresolę. Powinna ona wynosić nie więcej niż 40 cm od poręczy, balustrady wewnętrznej lub słupa stanowiącego konstrukcję koncentryczną. Balustrady i inne zabezpieczenia powinny być instalowane po otwartej stronie schodów, których wysokość przekracza pół metra.

Gotowe schody na antresolę

W handlu dostępne są gotowe schody na antresolę. Są to zazwyczaj drewniane schody spiralne z metalową podstawą i lakierowanymi drewnianymi stopniami. Schody spiralne są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca. Należy jednak pamiętać, że mogą być one trudne w użytkowaniu przez dzieci lub osoby starsze.

Schody młyńskie to świetna opcja na schody zewnętrzne. Są one często używane w małych pomieszczeniach lub schodach, które nie są często używane. Stromość schodów wynika z ich niewielkiej szerokości (głębokości), a także wysokich stopni. Nie są zbyt duże, a ich ażurowa konstrukcja z drewna oznacza, że nie zajmują dużo miejsca.

Składane schody na antresolę

Schody składane są popularne w domach jednorodzinnych, w których nie ma możliwości zamontowania schodów stacjonarnych. Produkt może mieć kształt składanej drabinki lub stopni montowanych wewnątrz skrzyni schodów. Pozwala to na łatwe i szybkie wejście na antresolę. Aby uzyskać składane stopnie na dole, należy zdjąć pokrywę skrzynki.

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem są składane schody wykorzystujące mechanizm sprężynowy. Ich płaska konstrukcja pozwala im siedzieć przy ścianie w ciągu dnia i zajmują bardzo mało miejsca. Wieczorem, gdy chcemy spać na antresoli, możemy je rozsunąć i wykorzystać jako standardowe schody. Schody ślimakowe są również dobrą opcją dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić miejsce i mieć unikalny design.

Schody na antresolę do salonu

Salon z antresolą to niezwykle popularne połączenie. Salon będzie przytulniejszy i bardziej funkcjonalny dzięki dodaniu antresoli. Schody na antresolę w salonie można zaprojektować w zabawny sposób. Są mniejsze, nawet jeśli zmieniają kierunek. Wyglądają oszałamiająco z ażurowymi stopniami. To znaczy bez stopni, dzięki czemu stają się niemal półprzezroczyste. Szklana balustrada nadaje im bardzo imponujący wygląd.

Jak zbudować schody na antresolę?

Antresola najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach o minimalnej wysokości 4,2 m (optymalna wysokość to 4,6 m). Antresola musi być zaprojektowana na wysokości co najmniej 2 m, aby umożliwić bezpieczne i wygodne korzystanie z pomieszczenia.

Warunki techniczne dla schodów prowadzących na antresolę

Wybierając antresolę do pomieszczenia, należy wziąć pod uwagę ściany, ponieważ będziemy montować antresolę do elementów konstrukcyjnych, czyli ściany nośnej. Antresola powinna być wykonana z trwałego i mocnego materiału. Popularne są również antresole wykonane z metalu lub żelbetu. Drewno użyte do budowy antresoli musi pochodzić z pewnego źródła. Najlepsze jest drewno liściaste, takie jak buk, dąb lub jesion.

Schody na antresolę w niekonwencjonalny sposób

Poradniki internetowe mogą pomóc w znalezieniu schodów na antresolę, które nie są konwencjonalne. Wśród nich są stylowe schody dywanowe. Nazwa pochodzi od przypominającego dywan wykończenia stopni i podstopnic. Projekt jest unikalny, co dodatkowo podkreśla minimalistyczną jakość. Konstrukcja jest znacznie smuklejsza po usunięciu belek i wsporników innych rozwiązań.

window._taboola = window._taboola || []; _taboola.push();

Komentarze (0)

Zostaw komentarz