System zarządzania energią w inteligentnym domu

Udostępnij

  • Inteligentny dom
13 maja 2022 r. AUTOR: Robert Woźniak

Co to jest inteligentny dom?

Czym jest program do zarządzania energią w inteligentnym domu? Przejeżdżając przez duże polskie miasta, widzimy coraz więcej domów z panelami fotowoltaicznymi. Taki widok jeszcze kilka lat wstecz nie był powszechny. Dziś ludzie chętniej idą z duchem czasu i szukają rozwiązań technologicznych, które są zarówno bardziej wydajne, jak i przyjazne dla środowiska. Panele fotowoltaiczne mogą być stosowane w połączeniu z tradycyjną domową instalacją elektryczną w celu uzyskania znacznych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Coraz bardziej popularne staje się łączenie fotowoltaiki z systemem inteligentnego domu. Inteligentny dom to pojęcie popularne w naszym kraju. Jest rozwiązaniem potrzeb współczesnego człowieka w zakresie bezpieczeństwa, swobody i komfortu w domu. Można nim sterować zdalnie z poziomu smartfona, tabletu lub komputera podłączonego do Internetu. Ten zintegrowany system automatyki domowejma na celu zautomatyzowanie powtarzalnych czynności w domu i mieszkaniu. Systemy inteligentnego domu zapewniają nie tylko większy komfort, ale także zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Automatyka domowa jest coraz bardziej widoczna w domach i mieszkaniach, a prywatni inwestorzy decydują się na wzbogacenie swoich przestrzeni życiowych o bardziej zaawansowane funkcje.

Jak system zarządzania energią może pomóc w oszczędzaniu?

Zrównoważony rozwój ekologiczny jest jednym z głównych celów inteligentnego domu. Oszczędności w zakresie energii cieplnej i elektrycznej można uzyskać, wybierając rozwiązania dla inteligentnych domów, co z kolei może prowadzić do oszczędności finansowych. Funkcjonalność automatyki domowej może bezpośrednio zmniejszyć rachunki za prąd i wodę. Inteligentne czujniki pozwalają naszemu inteligentnemu domowi i inteligentnemu mieszkaniu na monitorowanie temperatury w czasie rzeczywistym. Za pomocą stacji pogodowej można również dostosować warunki panujące w pomieszczeniach do warunków zewnętrznych. Nowoczesne inteligentne systemy grzewcze pozwalają na ogrzewanie domu w określonych godzinach. Monitorują też używane pomieszczenia i ogrzewają je tylko wtedy, gdy są. Popularne są urządzenia kontrolujące zużycie energii przez urządzenia, np. klimatyzator połączony z rekuperatorem. Centralna jednostka systemu wentylacyjnego z rekuperacją, czyli rekuperator, to serce. Znajduje się w niej wymiennik ciepła, który umożliwia przepływ powietrza i wymianę między pomieszczeniami. Rozwiązanie to jest kolejnym aspektem inteligentnej automatyki, która pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd. Wentylacja działa doskonale i zwiększa komfort życia w zamkniętych pomieszczeniach. Możliwe jest ciągłe i skuteczne oczyszczanie powietrza poprzez zainstalowanie inteligentnego systemu wentylacji z klimatyzatorem i rekuperatorem. Obecnie dostępnych jest wiele wysokiej jakości, kompleksowych rozwiązań pozwalających na stworzenie bezpiecznego, komfortowego i ekologicznego domu. Nowoczesne systemy zarządzania energią łączą wszystkie elementy inteligentnego budynku, dzięki czemu staje się on elastyczny. Ponadto stały monitoring energii (m.in. magazynowanie, zużycie, produkcja), inteligentne sterowanie odbiornikami, czyli inteligentne zarządzanie energią, pozwala zaoszczędzić koszty energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

HEMS - Fotowoltaika winteligentnym domu

Jak już wspomniano, niezależna produkcja energii jest kluczową cechą obecnych trendów w nowoczesnym budownictwie i ekologii. Umożliwiają to panele fotowoltaiczne. System inteligentnego domu, w którym zastosowano fotowoltaikę może przynieść wiele korzyści, w tym duże oszczędności. Choć nie mamy wpływu na ilość wytwarzanej energii słonecznej, to inteligentny dom z fotowoltaiką może pomóc nam w zarządzaniu wyprodukowaną energią. Warto zainwestować w rozwiązania, które maksymalnie wykorzystują potencjał całego systemu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zminimalizowanie "strat" związanych z nadmiarem energii, którą produkujemy dla sieci. Można to zrobić poprzez włączanie określonych urządzeń w momencie wystąpienia nadwyżki energii. Można na przykład zaprogramować system tak, aby włączał określone urządzenia w domu, gdy jest nadmiar energii. Dzięki temu będzie on mógł dostosować ilość produkowanej energii tak, aby jak najlepiej wykorzystać jej nadwyżkę. Najczęstszym zastosowaniem energii z paneli fotowoltaicznych w domach inteligentnych jest podgrzewanie wody użytkowej. Nadwyżki energii można również wykorzystać do podgrzewania wody, uruchamiania zmywarki czy ładowania samochodu elektrycznego. Dzięki temu inteligentne domy są bardziej samowystarczalne i optymalizują wykorzystanie energochłonnych urządzeń. Możliwe jest wyłączenie pieca do ogrzewania (a tym samym oszczędność gazu i oleju) oraz uruchomienie grzałek elektrycznych w zasobnikach CWU i ciepła. Nowoczesne oprogramowanie sterujące systemem fotowoltaicznym pozwala na monitorowanie zużycia i produkcji energii. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów eksploatacji domu poprzez zastosowanie systemu zarządzania energią.

Automatyka domowa HEMS: systemy kontroli zużycia światła

System zarządzania energią w domu inteligentnym odnosi się również do inteligentnego oświetlenia domu. Nowoczesne wnętrza zależą od wielu różnych źródeł światła. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie energooszczędnych taśm LED i żarówek. Łatwiej jest zdalnie sterować wieloma różnymi źródłami światła poprzez zintegrowanie oświetlenia z systemem automatyki domowej. Poprawia to bezpieczeństwo, umożliwiając zdalne sterowanie oświetleniem, które symuluje domowników. Inteligentne oświetlenie w inteligentnym domu może również zmniejszyć dzienne zużycie energii elektrycznej. Możliwe jest wykorzystanie oświetlenia w bardziej racjonalny sposób poprzez podłączenie źródeł światła do systemu automatyki budynku. Oszczędzanie energii jest łatwe dzięki inteligentnym włącznikom, gniazdom i czujnikom ruchu. Automatyzacja oświetlenia w mieszkaniu lub domu to kolejny sposób na oszczędzanie energii.

HEMS - inteligentne gniazdka w programie inteligentnego zarządzania energią

Inteligentne gniazdka to bardzo praktyczny element w instalacji inteligentnego mieszkania lub domu. Dzięki nim mieszkanie w nowoczesnych budynkach stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Można do nich podłączyć wiele urządzeń AGD, w tym ekspres do kawy czy czajnik elektryczny. Do inteligentnych gniazdek możemy również podłączyć różnego rodzaju lampy. Inteligentne gniazdka mogą być umieszczone w różnych miejscach domu lub mieszkania, aby sterować elektroniką i sprzętem AGD. Dzięki podłączeniu inteligentnych gniazdek do sieci możliwe jest np. zaparzenie kawy i włączenie czajnika elektrycznego z łóżka. Można je również wykorzystać do włączenia nastrojowej muzyki na kilka sekund przed wejściem do domu. Inteligentnegniazdko pozwala na tworzenie harmonogramów pracy (on/off), które pozwalają zaprogramować działanie każdego urządzenia podłączonego do sieci w wybranym przez nas czasie (np. podczas urlopu lub po prostu w cyklu dobowym). Inteligentne gniazdka pozwalają również kontrolować, ile energii elektrycznej zużywają podłączone do nich urządzenia. W ofercie znajdziesz także gniazdka, które potrafią wykryć zwarcie i zareagować na nie. Smart Socket Air firmy Loxone to gniazdko z możliwością przełączenia na wtyczkę, które wykorzystuje bezprzewodową technologię Loxone Air. Dzięki temu zwykłe gniazdka mogą być w każdej chwili przekształcone w inteligentne gniazdka. Posiada zintegrowany czujnik temperatury, który umożliwia pomiar mocy i energii. Smart Socket Air pozwala na automatyczne wyłączenie sprzętu audio-video w domu po włączeniu trybu nocnego. Może również kontrolować oglądanie telewizji przez dzieci. Inteligentne gniazdka mogą automatycznie wyłączać światła, gdy w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo światła. Możliwe jest również zdalne wyłączenie wszystkich gniazdek, do których podłączono żelazko lub inny sprzęt.

Jaka jest cena inteligentnego domu?

Inteligentne rozwiązania oraz sprawne i kompleksowe zarządzanie energią mogą przynieść wiele korzyści. Wyższa efektywność energetyczna może poprawić wygodę, bezpieczeństwo, ochronę środowiska i zmniejszyć koszty energii. Sterowanie inteligentną dystrybucją energii zgodnie z jej produkcją i zapotrzebowaniem, a także optymalne wykorzystanie samodzielnie wygenerowanej energii elektrycznej, co można osiągnąć dzięki systemowi fotowoltaicznemu, to korzyści, które się opłacą. Inwestycja ta jest jak najbardziej opłacalna. Koszt instalacji inteligentnych rozwiązań będzie zależał od wielu czynników, w tym rodzaju i wielkości, liczby instalacji, urządzeń podłączonych do sieci oraz wyboru funkcjonalności. W przypadku domu lub mieszkania dolną granicą dla automatyki budynkowej jest kilka tysięcy złotych. Górna granica nie jest jednak zbyt wysoka, zwłaszcza w przypadku dużych inwestycji komercyjnych (jak np. system BMS zainstalowany w biurowcu czy centrum handlowym).

Podziel się tym postem z innymi

Robert Woźniak

Komentarze (0)

Zostaw komentarz