Czy spalanie drewna jest opłacalne

Udostępnij

Drewno, to budulec który jest nieodłącznym elementem rozwoju naszej cywilizacji, bo to właśnie za jego pośrednictwem tworzyliśmy pierwsze domy.

Co więcej, drewno od zawsze było źródłem ciepła i mimo iż na przełomie wieków pojawiło wiele alternatywnych paliw, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach spalanie drewna ponownie cieszy się coraz większą popularnością. To wszystko za sprawą tego, że stale rosną ceny wszelkiego rodzaju olejów opałowych, a w przypadku gospodarstw rolnych, leśnych drewno jest jednym z najtańszych oraz powszechnie dostępnych surowców opałowych. Dodatkowo, na rosnącą popularność wpłynęło zastosowanie innowacyjnych technologi zarówno w wyrabianiu drewna opałowego, a także w budowie i prosperowaniu pieców grzewczych opalanych z jego wykorzystaniem.

Warto jednak zaznaczyć, że wartość opałowa drewna zależy od wielu czynników, bowiem zależy ona od jego wilgotności, rodzaju, sposobu obróbki. Różnice zaś, zależne są od kilku aspektów. Pierwszym z nich, jest mieszanie rodzaju drzewa, nie jest to czynność zalecana, ponieważ przy takiej samej gramaturze drewno z drzewa liściastego będzie miało niższy poziom wilgoci, tym samym będzie bardziej wartościowe niż drewno z iglaka.

By jednak drewno, było idealnym paliwem, musi być specjalnie do tego przygotowane, musi bowiem posiadać odpowiedni poziom wilgotności nie większy niż 20 procent - w innym wypadku, spalane drewno nie tylko napełni cały dom leśnym zapachem, ale i ogromną porcją dymu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy, warto pamiętać, że jego spalanie, nie krzywdzi w większym stopniu środowisku naturalnemu, to wszystko przez wzgląd to to, że jest to paliwo odnawialne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz