Drewno, to budulec który jest nieodłącznym elementem rozwoju naszej cywilizacji, bo to właśnie za jego pośrednictwem tworzyliśmy pierwsze domy.
Co więcej, drewno od zawsze było źródłem ciepła i mimo iż na przełomie wieków pojawiło wiele alternatywnych paliw, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach spalanie drewna ponownie cieszy się coraz większą popularnością. To wszystko za sprawą tego, że stale rosną ceny wszelkiego rodzaju olejów opałowych, a w przypadku gospodarstw rolnych, leśnych drewno jest jednym z najtańszych oraz powszechnie dostępnych surowców opałowych. Dodatkowo, na rosnącą popularność wpłynęło zastosowanie innowacyjnych technologi zarówno w wyrabianiu drewna opałowego, a także w budowie i prosperowaniu pieców grzewczych opalanych z jego wykorzystaniem.
Warto jednak zaznaczyć, że wartość opałowa drewna zależy od wielu czynników, bowiem zależy ona od jego wilgotności, rodzaju, sposobu obróbki. Różnice zaś, zależne są od kilku aspektów. Pierwszym z nich, jest mieszanie rodzaju drzewa, nie jest to czynność zalecana, ponieważ przy takiej samej gramaturze drewno z drzewa liściastego będzie miało niższy poziom wilgoci, tym samym będzie bardziej wartościowe niż drewno z iglaka.
By jednak drewno, było idealnym paliwem, musi być specjalnie do tego przygotowane, musi bowiem posiadać odpowiedni poziom wilgotności nie większy niż 20 procent - w innym wypadku, spalane drewno nie tylko napełni cały dom leśnym zapachem, ale i ogromną porcją dymu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj drewna się zdecydujemy, warto pamiętać, że jego spalanie, nie krzywdzi w większym stopniu środowisku naturalnemu, to wszystko przez wzgląd to to, że jest to paliwo odnawialne.
Komentarze (0)