Projektowanie kuchni: Zasady projektowania i urządzania wymarzonej kuchni

Udostępnij

Poniższy artykuł nauczy Cię:

 • Jak sprawić, aby Twoja kuchnia była bardziej ergonomiczna Jak rozplanować funkcjonalną szafkę kuchenną
 • Jakie są kluczowe względy podczas projektowania blatu kuchennego
 • Jakie są różnice między różnymi rodzajami szuflad kuchennych
 • Jak sprawić, by trudno dostępne miejsca były praktyczne dla domowników?
 • Jakie akcesoria do szuflad warto kupić?
 • Jakie są cechy i funkcje funkcjonalnej kuchni?

Urządzanie kuchni warto dokładnie zaplanować. Wszelkie przeróbki i zmiany aranżacji kuchni mogą wiązać się z wysokimi kosztami. Projekt kuchni powinien być praktyczny. Jak sprawić, by była jak najbardziej funkcjonalna? Zanim zaczniesz czytać dalej, sprawdź również ten wpis: Kuchnia rustykalna, czyli jaki typ kuchni?

Table of Contents.

 • Najważniejszymi zasadami przy aranżacji kuchni są ergonomia i ergonomiczność. Jaki rodzaj zabudowy wybrać?
  • Najpopularniejsze zabudowy kuchenne to:
 • Jak prawidłowo oświetlić blat kuchenny?
 • Jakie systemy warto zamontować w szufladach kuchennych?
  • Jak najlepiej wykorzystać trudno dostępne miejsca w kuchni
 • Jakie akcesoria są dostępne do szuflad kuchennych?
 • Pięć pomysłów, które pomogą Ci zaprojektować funkcjonalną kuchnię, która będzie służyć przez wiele lat
   • Jakie rodzaje obudów kuchennych są dostępne?
   • Jak podświetlić blat kuchenny
   • O czym należy pamiętać przy projektowaniu kuchni?

Najważniejszymi zasadami przy aranżacji kuchni są ergonomia i ergonomiczność. Jaki rodzaj zabudowy wybrać?

Ergonomiczna kuchnia to taka, która jest funkcjonalnie zorganizowana. Ważne jest, aby przy podziale na strefy uwzględnić kolejność przechowywania, mycia, obróbki i gotowania produktów. Pamiętaj, aby przy aranżacji kuchni wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Na przykład, lodówka nie powinna być umieszczona obok piekarnika. Kuchenka gazowa powinna znajdować się co najmniej 50 cm od okna.

Odległość między chłodziarko-zamrażarką a pionem kanalizacyjnym nie powinna przekraczać 300 cm. Chłodziarko-zamrażarka powinna być umieszczona nie dalej niż 210cm od zlewu i nie dalej niż 270c od kuchenki. Najlepiej jest umieścić lodówkę, zlewozmywak i płytę grzewczą w kolejności. Wielkość pomieszczenia będzie determinowała umieszczenie poszczególnych urządzeń. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac zastanowić się nad kształtem i wielkością zabudowy kuchennej.

Ostatnim etapem przebudowy kuchni jest montaż mebli kuchennych.

Najpopularniejsze zabudowy kuchenne to:

 • Zabudowa w kształcie litery U,
 • zabudowa w kształcie litery L.
 • Zabudowy w kształcie litery G.

Poniżej przedstawiamy szczegóły dla każdego rodzaju zabudowy. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Typ Charakterystyka
Rozwój w kształcie litery U Dwa ciągi robocze znajdują się wzdłuż przeciwległych ścian. Są one połączone trzecim poprzecznym ciągiem. Każde urządzenie znajduje się wzdłuż innej ściany. Taka konstrukcja sprawdza się w dużych kuchniach z oknami lub w pomieszczeniach, które otwierają się na zewnątrz.
Zabudowa w kształcie litery L Urządzenia AGD umieszczone są wzdłuż prostopadłych ścian. Kuchenka i piec znajdują się pod zlewem, a lodówka i zlew pod drugim. Pod ścianą można umieścić stół.
Zabudowa w kształcie litery G W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się zabudowy w kształcie litery G. Jedną z ich wielu odmian jest tak zwana wyspa. Posiada ona oddzielny blat, który służy do gotowania i jedzenia. Takie rozwiązanie jest idealne do dużych kuchni.
Zabudowa dwurzędowa Urządzenia znajdują się na przeciwległych końcach kuchni. Po jednej stronie znajdują się szafki z kuchenką, zlewem i blatem. Po drugiej znajduje się lodówka, wysokie szafki i długi blat. Takie rozwiązanie jest idealne dla wąskiego wnętrza (minimum 240 cm), jeśli odległość między dwoma rzędami wynosi 90-120 cm.
Zabudowa jednorzędowa Lodówka to pierwszy stopień ciągu roboczego. Flankowana jest przez szafkę i blat. To za nią znajdziemy zlewozmywak, a w przybliżonej odległości 80-90 cm płytę grzewczą. Za nią znajduje się blat mierzący 40 cm. Szafki jednorzędowe sprawdzają się w małych i wąskich kuchniach.

Należy pamiętać, że jednorzędowa zabudowa jest najwygodniejsza. Nie warto się na nią decydować. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest kompaktowa aranżacja tzw. trójkąta roboczego (czyli lodówka-zlewozmywak-kuchnia). Wyjątkowym rozwiązaniem jest to, aby meble kuchenne sięgały do sufitu. Dzięki temu zmaksymalizujemy dostępną przestrzeń. Jest to często spotykane w eleganckich i nowoczesnych kuchniach.

Kuchnia z wyspą lub półwyspem, która jest odzwierciedleniem Twoich marzeń.

Jak prawidłowo oświetlić blat kuchenny?

Komfortowe gotowanie jest możliwe dzięki odpowiedniemu oświetleniu przy blacie kuchennym. Ważne jest, aby zapewnić dobre oświetlenie całej powierzchni blatu kuchennego. Ważne jest rozróżnienie oświetlenia poszczególnych stref oraz umiejętność wykorzystania elementów punktowych i liniowych. Wreszcie ważne jest, aby oświetlenie centralne było dopasowane do oświetlenia bocznego.

Blat można oświetlić za pomocą:

 • taśmy LED
 • lampy sufitowe,
 • Lampy ścienne
 • Punktowe źródło światła
 • lampy wiszące.

To do Ciebie należy wybór, który rodzaj oświetlenia preferujesz. Jednak taśmy lub listwy LED są najpopularniejsze i najbardziej przystępne pod względem kosztów.

Jakie systemy warto zamontować w szufladach kuchennych?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bezuchwytowy system Push to Open. Mają one gładkie fronty i są łatwe w obsłudze. Kolejnym ciekawym systemem jest Servo Drive firmy Blum. Elektryczny napęd otwiera szafki automatycznie. Warto wspomnieć również o systemie Soft Close. Mechanizm wykonany ze stali nierdzewnej pozwala na ciche zamykanie szafek po lekkim ruchu. Elektryczne otwieranie to znak rozpoznawczy systemu Hailo Libero. Możliwe jest otwieranie nawet mocno obciążonych szuflad.

Nowoczesna kuchnia - Montaż uchwytu do drzwi szafek

Jak najlepiej wykorzystać trudno dostępne miejsca w kuchni

Meble kuchenne narożne to wyzwanie dla małych kuchni. Zupełnie inaczej będzie w przypadku większych przestrzeni. Dlaczego. Karuzela to obrotowa półka, która otwiera się do środka. Stanowi ciekawy dodatek do kącika kuchennego. Nie blokuje dostępu do otwartych szafek i nie zasłania ich. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w większych kuchniach, ponieważ ma maksymalne wymiary 90 x 90 cm.

Szafka "nerka" to również opcja, która może być stosowana jako funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie. Drzwi tej szafki otwierają się na zewnątrz, a półki wysuwają się całkowicie. Pozwala to na łatwy dostęp do zawartości. Szafa "półkole" to nieco tańsza wersja tego typu. Tutaj półki wysuwają się do połowy. Innym praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie szuflady pod dolnymi szafkami. Oznacza to, że półka powinna być umieszczona w miejscu, które nie jest zwykle używane. Można ją wykorzystać do przechowywania drobnych naczyń i ściereczek.

Jakie akcesoria są dostępne do szuflad kuchennych?

Akcesoria do szuflad kuchennych to między innymi wkłady na sztućce i talerze. Pomogą one uporządkować kuchnię i ułatwią znalezienie potrzebnych sztućców, talerzy czy innych akcesoriów. Wkłady te mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna.

Opcją mogą być również maty antypoślizgowe. Zapobiegają one wysuwaniu się przedmiotów z szuflad. Chronią również dno szuflady przed kroplami wody i zarysowaniami. Świetnie sprawdzają się w szafkach do przechowywania garnków.

Na szczególną uwagę zasługują również maty ochronne do szafki pod zlew. Unikalny kształt maty zapobiega wyciekaniu płynów na dno mebla. Niektóre modele pozwalają na przechowywanie do 0,5 litra wody w razie awarii syfonu.

Pięć pomysłów, które pomogą Ci zaprojektować funkcjonalną kuchnię, która będzie służyć przez wiele lat

Podczas projektowania kuchni musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym czynnikiem jest dostępna przestrzeń wraz z liczbą osób, które będą korzystać z kuchni. Projekt powinien być rozważony, jeśli masz ograniczoną przestrzeń i dużą rodzinę. Wyspa jest świetną opcją, jeśli masz więcej miejsca.

Nowoczesna kuchnia z otwartą wyspą projekt

Spiżarnia znajdująca się obok kuchni to kolejne rozważania. Będziesz w stanie przechowywać wiele produktów w spiżarni. Ułatwi to przechowywanie różnych produktów w kuchni.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na styl pomieszczenia. Zastanów się, jaki typ frontów kuchennych najbardziej Ci odpowiada. Wolisz klasyczne czy nowoczesne wnętrza? W jakim stylu są inne pomieszczenia w Twoim domu?

Równie ważne jest określenie, ile pieniędzy masz do dyspozycji na wykończenie kuchni. Jeśli Twój budżet jest zbyt wysoki, możesz obliczyć koszt kuchni zaprojektowanej na zamówienie. Ten w zależności od użytych materiałów może wynieść od 1000 do nawet 2600 zł za milę bieżącą. Zastanów się, jak często jesz w domu, a jak często na mieście. Nie warto wydawać na drogie urządzenia czy sprzęt, jeśli nie gotujesz często.

Wystrój Twojej kuchni powinien być funkcjonalny. Dobrym pomysłem jest dopasowanie go do stylu innych pomieszczeń. Kuchnia jest sercem i domem większości domowników. Powinna być zarówno ergonomiczna, jak i przytulna.

FAQ

Jakie rodzaje obudów kuchennych są dostępne?

Najpopularniejsze zabudowy do kuchni to U-kształtne, G i L-kształtne. Te dwie opcje sprawdzą się w przypadku dużych kuchni.

Co można wykorzystać do podświetlenia blatu kuchennego?

Blat możesz oświetlić za pomocą taśmy LED, lamp sufitowych i kinkietów. Taśmy LED to najpopularniejsza opcja. Są one nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również można je kupić w rozsądnej cenie.

O czym należy pamiętać projektując kuchnię?

Bądź świadomy dostępnej przestrzeni i liczby domowników. Zastanów się nad swoim budżetem. Zastanów się jak często jadasz na mieście i jak często gotujesz w domu. Zwróć uwagę na spiżarnię znajdującą się przy Twojej kuchni. Możesz wybrać kuchnię w stylu klasycznym lub nowoczesnym.

Te dwie opcje sprawdzają się w dużych kuchniach. },"}, ", "acceptedAnswer":{"@type": "Answer", "text": "Blat możesz oświetlić taśmą LED, lampami sufitowymi, kinkietami, punktowym źródłem światła, a także lampami wiszącymi. Najpopularniejszą opcją są taśmy LED. Są one estetyczne i można je kupić w rozsądnej cenie ."}]}}

Komentarze (0)

Zostaw komentarz