Najstarsze paliwo

Udostępnij

Można powiedzieć, że drewno to najstarsze znane paliwo, które jednak mimo upływu lat nadal cieszy się bardzo dużą popularnością i jest chętnie wykorzystywane w różnych miejscach.

W domach jednorodzinnych bardzo często się je stosuje. Zalety drewna są znane inwestorom, a firmy, które zajmują się produkcją urządzeń grzewczych również mają nam coraz więcej do zaoferowania. W sprzedaży są już liczne kotły i kominki, które będą ten materiał wykorzystywać. Można również decydować na małe piecyki, które opalane są drewnem i jego pochodnymi.

Warte uwagi są takie rozwiązania, które przygotowane są z dużą starannością i gwarantują najlepszą jakość i efektywność. Szczapy drewna to materiał, który sprawdza się w wielu urządzeniach. Wartość opałowa będzie niższa niż ta, która jest przy węglu, ale drewno jest tańsze a dodatkowo będzie dużo bardziej ekologiczne. Spalanie będzie emitowało do atmosfery małe ilości toksycznych związków. Jest to dodatkowo także paliwo odnawialne, dlatego nie trzeba się obawiać jego braków.

Jakim drzewem palimy w kominkach?W kotłach czy kominkach nie można jednak spalać każdego drewna. Niestety nie jest możliwe palenie drewnem świeżym, ponieważ wysoka wilgotność będzie prowadziła do nadmiernego dymienia i zapchania przewodów kominowych. Największa wydajność będzie w przypadku drewna suchego, które będzie odpowiednio przygotowane w procesie suszenia, który powinien trwać dwa lata. W ogrodzie czy pomieszczeniu gospodarczym będzie więc trzeba znaleźć takie miejsce, w którym będziemy mogli przygotować drewutnię. Wydaje się, że przynajmniej takie pomieszczenie powinno mieć około 15 metrów kwadratowych.

Chodzi o to, by było w stanie spełnić oczekiwania właściciela, gdy chodzi o utrzymanie dużej ilości drewna. Oczywiście nie musimy palić wyłącznie szczapami drewna. Wydajniejsze będą niekiedy pellety czy brykiety. Pellet to sprasowane odpady drzewne, które mają postać granulatu. Dużym plusem będzie na pewno to, że sprzedaje się je w workach. Nie będzie więc problemu z ich ładowaniem. Podobnie jak przy szczapach drewna będzie tutaj duża wartość ekologiczna co na pewno ma swoje istotne znaczenie. Wiele firm przygotowuje obecnie urządzenia grzewcze, które mają zwracać się właśnie w kierunku pelletów, które będą stosowane coraz częściej jako interesująca innowacja i nowoczesność, która zyskuje zwolenników.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz