Jak wybrać system dźwięku przestrzennego?

Udostępnij

Jeśli jesteś miłośnikiem filmów lub muzyki, prawdopodobnie tęsknisz za najostrzejszymi, najczystszymi dźwiękami, aby poprawić jakość dźwięku. A przy wszystkich najnowszych osiągnięciach technologicznych, nigdy nie było lepszego czasu na bycie audiofilem. Jeśli masz pieniądze do spalenia, istnieje szeroki wachlarz opcji na wyciągnięcie ręki, jeśli chodzi o systemy audio.

Jednak poruszanie się po tych wszystkich opcjach może być zastraszające. Musisz nauczyć się żargonu i dowiedzieć się, jaki sprzęt odpowiada twoim potrzebom. Jeśli nie odrabiasz pracy domowej, możesz skończyć łowiąc setki, a nawet tysiące dolarów na rozczarowującym lub nadmiernie skomplikowanym systemie audio. Aby pomóc Ci w drodze do lepszego odbioru dźwięku, przedyskutujemy kwestię dźwięku przestrzennego. Jest to jedna z popularnych konfiguracji, która może sprawić, że słuchacze poczują się jak w środku akcji. Nie ma nic lepszego niż zamiatanie cię w innym świecie.

Dźwięk przestrzenny działa poprzez użycie wielu głośników, z których każdy zapewnia inny kanał audio (lub komponent oryginalnego nagrania). System pozwala słuchaczom usłyszeć pełną gamę dźwięków dostarczanych np. przez pędzący samochód. Najpierw słyszysz zbliżający się samochód, potem szumiący obok ciebie dźwięk, a w końcu słaby szum w oddali, gdy zbliża się do ciebie. Dlatego też niektórzy mówią, że pełny dźwięk przestrzenny dla ruchomych wrażeń wymaga co najmniej pięciu głośników: przednio-centralnego, lewego przedniego, prawego przedniego, lewego tylnego i prawego tylnego. Akcja filmowa i dialogi są rozdzielone między głośniki dla realizmu, a hałas tła wydobywa się z tylnych głośników.

Wiedza na ten temat może pomóc w zrozumieniu niektórych liczb często używanych w żargonie dźwięku przestrzennego. Na przykład, 5.1 odnosi się do pięciu głośników (przeznaczonych dla pozycji, które właśnie opisaliśmy) plus jeden subwoofer, oznaczony symbolem .1. Subwoofery odtwarzają dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości. Inne popularne systemy dźwięku przestrzennego to 6.1 i 7.1, które obejmują dodatkowe głośniki tylne. Zwykły dźwięk stereo określa się jako 2.0, obejmujący dwa głośniki i brak subwoofera.

Wraz z postępem technologicznym trudno jest dotrzymać kroku standardom oraz najnowszemu i największemu wyposażeniu. HowStuffWorks opracował kilka nadrzędnych wytycznych, które powinny utrzymać Cię na powierzchni wody w morzu opcji dźwięku przestrzennego.

Wybór dźwięku przestrzennego, aby dopasować go do Twoich potrzeb

Jeśli uwielbiasz kinowe doznania związane z dźwiękiem przestrzennym i chcesz go odtworzyć w domu, nie spiesz się jeszcze do sklepu. Łatwo jest zostać przytłoczonym mnóstwem dostępnych opcji. Z tego powodu, będziesz chciał znać swoje wybory i zawęzić to, czego chcesz, zanim wyruszysz w drogę.

Ważnym ograniczeniem jest wielkość pomieszczenia, w którym planowana jest konfiguracja systemu audio. Im większy pokój, tym więcej mocy potrzebujesz. Wyjście audio odbiornika może wynosić od 50 W (RMS) na kanał, co jest dobre dla małego pomieszczenia. W przypadku większego pokoju, będziesz patrzeć na 150 watów lub więcej. Pamiętaj, że głośniki, które kupujesz, powinny być zbudowane dla tej mocy.  

Oczywiście, Twój budżet może również zawęzić Twoje możliwości. Aby uniknąć nadmiernych wydatków, ustaw swój budżet dla siebie, zanim pójdziesz na zakupy. Zaletą uzyskania prostszego modelu dźwięku przestrzennego (takiego jak HTB lub kino domowe w pudełku) jest to, że może być łatwiejsze do skonfigurowania niż opcja wyższej klasy.

Podczas gdy my zajmujemy się tematem konfiguracji, zastanów się nad logistyką, w jaki sposób będziesz umieszczał głośniki w pomieszczeniu. Problem prowadzenia przewodów wzdłuż ścian i podłóg może być frustrujący. Niektóre pakiety dźwięku przestrzennego oferują bezprzewodowe opcje dla głośników tylnych. Nie są one prawdziwie bezprzewodowe, ponieważ nadal wymagają przewodów zasilających, ale mogą pomóc zredukować liczbę przewodów przeciągniętych po pomieszczeniu, jeśli podłączysz je do najbliższych gniazdek ściennych.

Więc co zrobić, jeśli nie wiesz wiele o technologii i nie masz zbyt wiele pieniędzy do wydania, ale są niecierpliwi, aby uzyskać system dźwięku przestrzennego? Może się to wydawać kalekim połączeniem, ale eksperci utrzymują, że nadal możliwe jest osiągnięcie ruchomej jakości dźwięku w domu. Ekspert od elektroniki, G. Randy Slone, mówi, że sekret polega na tym, by zacząć od prostego. Kup mały, wysokiej jakości system, a po zapoznaniu się z technologią i Twoimi preferencjami, stopniowo rozwijaj go. Upewnij się tylko, że odbiornik posiada wystarczającą ilość gniazd wejściowych/wyjściowych do obsługi dodatków.

Ale jest jeszcze wiele innych aspektów dźwięku przestrzennego do rozważenia. Zanim kupisz, zdobądź więcej wskazówek od ekspertów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz