Piece wolnostojące znane tez jako kozy są zaliczane do rozwiązań, które trudno określać mianem anonimowych.
Niestety, skojarzenia, które budzą nie zawsze są pozytywne. Najczęściej wiążą się one z prowincją oraz biedą, trudno przy tym pozbyć się pojawiającego się przed oczyma obrazu koksowników będących jednym z symboli stanu wojennego. Przeszłość kozy rzeczywiście nie napawa optymizmem, piec wolnostojący zasługuje jednak na to, aby dać mu jeszcze jedną szansę. Kozy ponownie pojawiają się na salonach i nie ma wątpliwości, co do tego, że mamy do czynienia z powrotem w naprawdę wielkim stylu.
Na uwagę zwraca przede wszystkim ich elegancja, nie można jednak nie dostrzec i tego, że są one znacznie bardziej nowoczesne niż wcześniej. Okazuje się, że obecnie są w stanie dogrzać nawet wyjątkowo dużą przestrzeń, nie bez znaczenia jest zaś i to, że ich obecność w pomieszczeniu zapewnia wyjątkowo miły nastrój. Entuzjaści rozwiązań tego typu podkreślają również, że cena kozy nie jest wygórowana, gdy bowiem analizuje się nie tylko koszt ich zakupu, ale również użytkowania i konserwacji, nie można nie odnieść wrażenia, że jest on znacznie niższy niż ten, z którym należy się liczyć podczas inwestycji w klasyczny kominek.
Koza może być zbudowana zarówno z żeliwa, jak i ze stali, bardzo często możemy jednak spotkać również modele, podczas produkcji których wykorzystane zostało szkło hartowane i ozdobne kafle ceramiczne. Gdy analizujemy zalety nowoczesnych pieców wolnostojących, nie możemy nie dostrzec tego, że w ich skład wchodzą cegły szamotowe. Wspomnienie o nich jest jak najbardziej uzasadnione, to bowiem właśnie one przyczyniają się do tego, że piec dłużej utrzymuje ciepło. Nie bez znaczenia jest i to, że dla kóz charakterystyczne jest spore zróżnicowanie cenowe.
W sprzedaży dostępne są niezbyt skomplikowane modele, których cena nie przekracza kilkuset złotych, możemy jednak spotkać się również z piecami wykonywanymi na indywidualne zamówienie i te potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Mówiąc o różnicach zachodzących pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami, należy wspomnieć również o charakterystycznej dla nich mocy grzewczej. W zależności od modelu może ona wynosić od czterech do nawet kilkunastu kilowatów. Tylko od nas zależy też to, w jaki sposób zasilany będzie zakupiony przez nas piec. Największą popularnością cieszą się egzemplarze zasilane drewnem, często jednak zastosowanie znajduje również brykiet drzewny, a nawet węgiel.
Komentarze (0)