Znaczenie akustyki pomieszczeń

Udostępnij

Obróbka akustyczna

Kiedy wprowadziliśmy się do naszego nowego domu, pamiętam jak nasze głosy odbijały się echem od pustych ścian. Na akustykę pomieszczenia może mieć wpływ ustawienie mebli, zasłon, półek, obrazów i innych akcesoriów domowych. Łatwo jest dostrzec znaczenie akustyki w codziennych rozmowach. Jednak nabiera ona większego znaczenia, jeśli w mieszkaniu jest wydzielone pomieszczenie na kino domowe lub system Hi-Fi.

Co kryje się pod pojęciem akustyka?

Akustyka pochodzi z języka greckiego. Jest to nauka i technologia dźwięku, która zajmuje się jego wytwarzaniem i przekazywaniem. Akustyka odnosi się do właściwości dźwiękowych pomieszczenia.

Dlaczego powinniśmy dbać o akustykę w pomieszczeniu?

Jeśli chcemy uzyskać najlepszy dźwięk z naszego starannie wybranego sprzętu audio, musimy wziąć pod uwagę akustykę w pomieszczeniu. Chociaż umieszczenie wysokiej jakości sprzętu w pomieszczeniu może być ważne, w większości przypadków nie jest wystarczające.

Na projektowanie teatrów, studiów i sal koncertowych ma wpływ akustyka pomieszczenia. Można osiągnąć te same parametry akustyczne dla pustej lub zatłoczonej sali dzięki odpowiedniemu projektowi i specjalnym narzędziom. Jednym z przykładów są sufity podwieszane. Kierują one fale dźwiękowe w stronę widowni, podczas gdy inne rozwiązania architektoniczne redukują echo.

Dodatkowo ważne jest, aby budowa kin przebiegała zgodnie z określonymi specyfikacjami. Bez odpowiedniej akustyki nawet najdroższy sprzęt nie zapewni wspaniałych wrażeń filmowych.

Wykorzystaj istniejące surowce

W jednym pomieszczeniu naszego domu rodzinnego możemy zaprojektować kino domowe lub studio nagrań. Jest to możliwe przy zachowaniu istniejących parametrów. W takich przypadkach akustyka w pomieszczeniu jest dana. Możemy wtedy sprawdzić i poprawić jakość dźwięku za pomocą odpowiednich paneli akustycznych.

Tłumienie częstotliwości basowych powinno być pierwszym zadaniem

Nawet kontrola fal dźwiękowych

Dlaczego dźwięk tego samego sprzętu jest różny w różnych pomieszczeniach?

Dźwięk to w fizyce drgania, które rozchodzą się w powietrzu jako fala elektromagnetyczna. Dźwięk z kina domowego będzie wibrował cząsteczki powietrza i powodował drgania przemieszczające się jako fale dźwiękowe przez pomieszczenie. Droga dźwięku będzie się różnić w zależności od powierzchni. Na przykład ściana z cegły lub ściana gipsowa, okno lub zasłona. Niektóre materiały pochłaniają dźwięk, podczas gdy inne go odbijają. Wynika to z ich gęstości. Jest możliwe, że ten sam dźwięk może być różnie słyszany w różnych miejscach.

Nawet kontrola fal dźwiękowych

Jakie są najczęstsze problemy akustyczne, z którymi spotykają się nasi klienci?

Czas pogłosu, odbicia i echo w pomieszczeniu, studio nagraniowe lub pokój, a także stosowanie pianki akustycznej, która może powodować problemy wtórne (tj. Nadmierne tłumienie wysokich częstotliwości Jeśli znajdą anomalię w swoim studiu lub pokoju, wiele osób ucieka się do styropianu i pianki akustycznej.

Klienci często pokrywają duże obszary ścian jednym lub kilkoma z wyżej wymienionych materiałów. Niestety, jakość dźwięku jest gorsza. Materiały te, pianka akustyczna czy styropian, nie nadają się do pochłaniania basów. Pochłaniają natomiast wysokie częstotliwości, więc dają efekt odwrotny: niskie częstotliwości stają się bardziej dominujące.

Osłabienie niskich częstotliwości powinno być pierwszym zadaniem.

Nadmierne tłumienie jest kolejnym częstym problemem w akustyce pomieszczeń. Możesz łatwo zmniejszyć echo, kupując pochłaniacze basów i ucząc się, jak je zwalczać. Może to utrudnić słuchanie muzyki i oglądanie filmów.

Aby uzyskać czyste, dynamiczne dźwięki bez echa, dźwięki muszą być nie tylko pochłaniane, ale także rozpraszane. Do tego celu niezbędne są również dyfuzory. Nie trzeba pokrywać całego pomieszczenia elementami dyfuzyjnymi czy akcesoriami. Wystarczy umieścić je w miejscach odbicia dźwięku.

Co zrobić w takich przypadkach, aby akustyka została zachowana?

Zła akustyka pomieszczenia może prowadzić do spadku jakości drogiego sprzętu i akcesoriów. Pierwszym krokiem jest pomiar poziomów akustycznych w pomieszczeniu i określenie, jakie parametry należy zmienić. Podczas pomiarów nie oceniamy brzmienia sprzętu ani jego wydajności. Mierzymy właściwości akustyczne w pomieszczeniu lub studio, aby zidentyfikować wszelkie słabe punkty i zaoferować sugestie, jak je naprawić.

Obróbka akustyczna

Jak możemy poprawić akustykę w pomieszczeniu?

Panele akustyczne i inne akcesoria mogą poprawić jakość dźwięku w studio lub pomieszczeniu. Na podstawie wykonanych pomiarów możemy określić dokładne położenie paneli w pomieszczeniu, aby uzyskać pożądane efekty.

Panele akustyczne to stylowe, niepowtarzalne elementy wystroju domu.

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, obawia się, że będzie musiało pójść na kompromis, aby muzyka w pokoju brzmiała dobrze. W tym przypadku nie powinno tak być. Panele akustyczne mogą występować w wielu kolorach i wzorach. Można nawet zamieścić na nich rodzinne zdjęcie. Mogą być zamontowane na ścianie lub umieszczone na podłodze, w zależności od rodzaju panelu. Można je łatwo wyczyścić, ponieważ są wykonane z drewna i pokryte imitacją skóry lub akustycznym Velvetem.

Obróbka akustyczna

Obróbka akustyczna dotyczy dyfuzji, absorpcji i izolacji dźwięku w studiach nagraniowych i mikserskich. Profesjonalne pułapki basowe są w stanie wychwycić głębsze pasma częstotliwości i mają doskonałą absorpcję dźwięku. Obróbka narożników jest niezbędna dla rozwoju akustycznego. Produkt dyfuzyjny rozprowadza dźwięk równomiernie w przestrzeni. Profesjonalne przetwarzanie jest wymagane w celu uzyskania wysokiej jakości nagrań dźwiękowych. Pułapki basowe mogą być stosowane w studiach nagraniowych i mikserskich do obsługi wysokich częstotliwości. Sprawdzają się również w izolacji i absorpcji dźwięku w studiu domowym. Pianka akustyczna i produkty domowej roboty nie wychwycą niskich dźwięków. Pianka akustyczna nie przyniesie korzystnych rezultatów. Izolacja akustyczna jest wymagana dla tych, którzy mieszkają w hałaśliwym środowisku lub pracują w otwartych biurach. Hałas może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo lub spowodować problemy z prywatnością.

Domowe studio - obróbka akustyczna w domowym studio

Autor: Robert Polgar

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz