Wędrówka w akustycznych głębinach

Udostępnij

Wędrówka przez akustyczne głębiny

Nasza ulubiona muzyka i filmy nie byłyby tak przyjemne bez głębokich tonów. Jak mówi przysłowie "zbyt wiele dobrego może zaszkodzić", zbyt wiele tonów może zrujnować wrażenia dźwiękowe. Tworzenie najlepszych dźwięków akustycznych jest ważne nie tylko w studiach. W naszych domach może to mieć duże znaczenie, jeśli pomieszczenie wibruje lub jeśli powierzchnie pochłaniające dźwięk są używane do tłumienia dźwięku. Nie wystarczy kupić głośniki. Starożytni Majowie, którzy żyli ponad 6000 lat temu, również rozumieli znaczenie akustyki podczas budowy swoich świątyń. Istnieje wiele produktów, które mogą zmaksymalizować jakość i ilość dźwięku przestrzennego.

Drewniane panele akustyczne Decorativ rozpraszające dźwięk.

Czym jest akustyka?

Akustyka to nic innego jak przestrzeń powietrzna i wpływ, jaki mają na nią ściany, meble itp. To.

"Muzyka nas otacza i dlatego jest niezbędna".

Od lat siedemdziesiątych XX wieku muzyka jest wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne do łagodzenia stresu. Jej wpływ na zdrowie jest dobrze udokumentowany. Słaba akustyka również powoduje napięcie i bóle głowy u słuchacza. Zrozumiałość, rezonacja dźwięku i doświadczenie są ważnymi czynnikami w akustyce. Nie należy jednak zapominać o innych czynnikach, takich jak proporcje przestrzeni, kształt i czas między wibracjami dźwięków.

Nie ma idealnego projektu, ale są takie, które nie są korzystne, jak kwadratowe pokoje, gdzie proporcje ścian mogą być problemem dla małych przestrzeni. Fale stojące lub punkty interferencyjne mogą tworzyć się i zakłócać głębokie częstotliwości. Akustyka w takim pomieszczeniu może być tylko nieznacznie poprawiona przez elektroniczny system dźwiękowy.

Fale dźwiękowe

Fale dźwiękowe odbijają się od ścian. W rezultacie fale dźwiękowe o różnym natężeniu i kierunku przepływają przez pomieszczenie w każdym punkcie, tworząc dwa rodzaje: rozproszone i bezpośrednie. Gdy źródło dźwięku jest włączone, dźwięk odbija się od ścian i przedmiotów, tworząc bezpośrednie pole dźwiękowe. Razem te dwa pola dźwiękowe dają poczucie odległości, kierunku i percepcji przestrzennej. Jeśli czas pomiędzy wibracją dźwięku a jego emisją jest długi, dźwięk zostanie przesłonięty, co zmniejszy wyrazistość muzyki lub mowy. Pochłaniając dźwięk, możemy skrócić okres pogłosu, zmniejszając energię dźwięku.

Pochłanianie dźwięku

Materiały są oceniane według ich zdolności do pochłaniania energii, w zakresie od zera do określonej wartości. Materiały z oceną zero (np. marmur) odbijają prawie całą energię. Materiały oznaczone jako jeden nie odbijają żadnej energii.

Trochę geometrii...

Jeśli przestrzeń jest prostokątna lub sześcienna i dostępne są duże, puste powierzchnie, najlepiej jest zrekompensować wszelkie niekorzystne efekty akustyczne za pomocą materiałów pochłaniających dźwięk, które redukują odbite dźwięki i rozprowadzają je równomiernie.

Liczy się każdy szczegół!

Długość fali niskich tonów jest krótsza niż długość fali tonów głębokich. Można je wytłumić tylko gęstym materiałem włóknistym o dużym ciężarze właściwym lub akustycznie dostrojoną membraną. Pochłanianie dźwięku przez materiały budowlane jest ogólnie niskie. Jeśli chcesz uzyskać najlepszy dźwięk przestrzenny, ważne jest, aby używać tylko najlepszych produktów i materiałów! Matematyczna dokładność pomiarów akustycznych może być wykorzystana do obliczenia zdolności pochłaniania basów.

Chodźmy na polowanie! Chodźmy na polowanie!

Pułapka basowa, czyli membrana pochłaniająca basy, jest niezbędna do uzyskania lepszego dźwięku. Pozwala nam osiągnąć najważniejsze, ale i najtrudniejsze zadanie doskonałej akustyki - tłumienie głębokich dźwięków. W przypadku basów (150 Hz) pogłos wzrasta. Oznacza to, że rzeczywista głośność i jakość basu w pomieszczeniu może zostać utracona i słyszymy tylko dźwięk "pomieszczenia".

Energia nie jest tracona, a jedynie przekształcana

Dialephragm pochłaniający basy to panel z materiału akustycznego, który redukuje nadmierny dźwięk w węższym zakresie częstotliwości. Wytwarza bardziej równomierny, czysty dźwięk. Dźwięk nie jest pochłaniany, lecz przekształcany. Powłoki akustyczne są zazwyczaj wykonane z materiałów o większej gęstości, takich jak sprasowane włókna szklane. Cząsteczki wibrują z powodu energii pochodzącej z dźwięku. Nadmiar energii jest uwalniany, ale nie w postaci dźwięku. Cząsteczki powietrza ocierają się o materiał, powodując tarcie. Energia kinetyczna powietrza jest przekształcana w ciepło.

Kwestia klaksonów

Ściany boczne i narożniki muszą być poddane obróbce w pierwszej kolejności, aby zredukować głęboki dźwięk. Jeśli to możliwe, membrany pochłaniające basy powinny być umieszczone 10 cm od ściany. Fale stojące mogą łatwo rozprzestrzeniać się na suficie, który jest dużą, płaską powierzchnią. Może to negatywnie wpłynąć na zakres basów.

Spójrz w niebo!

Problemy związane z wysokimi sufitami, takie jak naturalna akustyka, można rozwiązać, instalując sufity podwieszane lub membrany dźwiękochłonne.

Czy wymiary mają znaczenie?

Mniejsza, bardziej otwarta przestrzeń jest głośniejsza, ponieważ szybsze dźwięki odbijają się szybciej i zajmują całą częstotliwość w pomieszczeniu.

Membrana ze sztucznej skóry to dobry wybór! Wełna to również dobra opcja!

Nasze głęboko dźwiękochłonne membrany wykonane w unikalnej technologii mają najwyższą absorpcję dźwięku na rynku. Nasze skórzane przegrody akustyczne są wykonane z najwyższej jakości materiałów i z wysokim stopniem profesjonalizmu. Doskonale spełniają swoje funkcje pochłaniania basów, a także służą jako element dekoracyjny w naszych studiach i meblach domowych. Imitacja skóry o wysokiej gęstości akustycznej powyżej 600 Hz pochłania bardzo niewielką ilość wysokich tonów. To sprawia, że jest bardziej skuteczna przy niższych częstotliwościach.

Nasze membrany z imitacji skóry eliminują niepożądane tony basowe do 30 Hz. Usłyszymy bardziej szczegółowe basy, podczas gdy wysokie tony są bardziej przewiewne. Nasze membrany z imitacji skóry są wspierane przez 90 kg/m3 włókna akustycznego osadzonego w sztywnej drewnianej konstrukcji. Włókno akustyczne jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Miękkie gąbki, polistyren i pianki akustyczne pochłaniają wyższe tony. Włóknista struktura włókien akustycznych to sekret doskonałego pochłaniania dźwięku.

Wygląd membran akustycznych!

Wyglądają jak prawdziwa skóra. Membrany są dostępne w kolorze czarnym. Czyszczenie jest łatwe. Można je przetrzeć wilgotną szmatką.

Zapoznaj się z kilkoma interesującymi faktami na temat akustyki słynnych sal koncertowych na świecie

Opera w Sydney

Opera w Sydney jest naprawdę wyjątkowa pod względem stylu architektonicznego. Opinie na temat akustyki sali koncertowej są podzielone. Krytycy obwiniają zbyt głośny dźwięk, a także ogromne wymiary. Renowacja Opery, która zaplanowana jest na lata 2019-2021, może doprowadzić do poważnej transformacji. Ściany mogłyby również zostać zmienione, aby stworzyć lepszy dźwięk przestrzenny poprzez zmniejszenie rozmiaru sceny i wymianę przestarzałych świateł akustycznych.

Dziedzictwo Mozarta: Musikverein

Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w 1791 roku. Jednak jego muzyczny geniusz, kreatywność i wspaniałe dzieła przetrwały dla potomnych. W 1870 roku otwarto salę koncertową Musikverein w Wiedniu, która została uznana za najlepszą salę akustyczną na świecie. Konstrukcja Sali Sterlinga (Wielkiej Sali) jest odpowiedzialna za jej doskonałą akustykę. Podłoga jest płaska lub lekko nachylona, prostokątna i ma wysoką scenę z orkiestrą. Istnieje wiele powierzchni odbijających dźwięk. Jeśli nie ma możliwości zastosowania materiałów odbijających, głośniki powinny znajdować się co najmniej metr od ściany. Zapobiegnie to pochłanianiu dźwięku przez płyty gipsowo-kartonowe lub inne materiały pokrywające ścianę.

Warto również wspomnieć o Teatrze Buenos Aires, który zdobył brązowy medal.

Royal Albert Hall, Londyn

Większość kompozytorów nie lubi wielkoformatowej akustyki, ale akceptują ją, ponieważ publiczność jest w stanie zobaczyć więcej. Royal Albert Hall była gospodarzem wielu światowej klasy koncertów i występów w ciągu swojej 150-letniej historii.

Nasza duma narodowa

Budynek Mupa składa się z Narodowej Sali Koncertowej. Ma ona cztery poziomy i może pomieścić 1800 gości. Akustyka Narodowej Sali Koncertowej jest światowej klasy, a jej wymiary są imponujące i wynoszą 25 metrów szerokości na 52 metry długości. Akustyka audytorium została zaprojektowana przez Russella Johnsona, szefa Artec, światowej sławy amerykańskiej firmy projektowej. Ważnym elementem akustyki jest masywny spadochron dźwiękowy, który wisi nad podium i widownią. Jego skrzydła mogą być podnoszone lub opuszczane. Waży 70 ton i składa się z pięciu ruchomych części. Wzdłuż ścian podium i ścian bocznych znajduje się system wykorzystujący komory rezonansowe do regulacji czasu między wibracjami poprzez przesuwanie dużych drzwi sterowanych komputerowo.

W oparciu o naukę

Anatolij Wasiljew to światowej sławy rosyjski reżyser filmowy, który poprosił profesora o zaprojektowanie akustyki dla swojego teatru w Moskwie. Ten genialny naukowiec był również zaangażowany w eksplorację kosmosu. Badał stan psychiczny w zamkniętych przestrzeniach i odkrył, że stymulacja akustyczna może pomóc zmniejszyć negatywne skutki zamkniętej przestrzeni. Przeludnienie jest częstym problemem w miejscach publicznych. Może to powodować mylący dźwięk.

Akustyczne "straszaki".

1. RATTLING ECHO

W pustej przestrzeni między równoległymi ścianami dźwięk odbija się echem, powoli zmniejszając swoją energię. Można tego uniknąć, pokrywając przeciwległe ściany w różny sposób.

Głośność

Im więcej urządzeń w większym pomieszczeniu, tym większy pogłos. W takiej sytuacji pomocne mogą być membrany pochłaniające basy.

3. FALE STOJĄCE

Występują w narożnikach i przy ścianach. Możemy wyeliminować ten problem instalując pułapki basowe.

4. Dźwięk w pomieszczeniu

Odległość między ścianami, podłogą i sufitem określa dźwięk pomieszczenia. W rzeczywistości jest to rezonans. Jeśli wysokość i szerokość pomieszczenia są takie same, głos będzie jeszcze głośniejszy.

To naprawdę akustyczne!

Aby osiągnąć najlepszą akustykę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wszystkie ważne informacje to wymiary i kształt przestrzeni, meble, okładziny ścienne, temperatura. Prawdziwy ekspert może również pomóc w pomiarach akustycznych i badaniu domu, studia lub biura!

Wybierz produkty wysokiej jakości zamiast tańszych i gorszych! Nasze produkty zostały zaprojektowane z myślą o estetyce. Rozpieszczamy nasze uszy i dbamy również o estetykę. Nasze panele akustyczne można wykorzystać do dekoracji każdego studia lub pomieszczenia. Perfect Acoustic nie tylko zapewnia "doskonały dźwięk", jak sugeruje jego nazwa, ale także stara się zapewnić swoim klientom zadowolenie i nieskazitelny dźwięk.

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz