Jaki telewizor do kina domowego?

Udostępnij

Standardowa telewizja z bezpośrednim podglądem

Największą zmienną w systemach kina domowego jest telewizor. Możesz iść z dużym ekranem, telewizorem z bezpośrednim widokiem i wydać zaledwie 300 dolarów, albo możesz wyprodukować telewizor z przodu lub z tyłu projekcji, który może kosztować kilka tysięcy dolarów. Głównymi czynnikami decydującymi o cenie telewizora są wielkość i rozdzielczość obrazu.

Telewizory z bezpośrednim podglądem to zestawy, które są nam znane w większości z nas. Posiadają one lampę elektronopromieniową (CRT) i skaningowy pistolet elektronowy, który maluje obraz na ekranie powlekanym fosforem. Dobre telewizory z bezpośrednim podglądem dają doskonały obraz, ale ze względu na technologię lamp, ich rozmiary są ograniczone. Największy ekran telewizora z bezpośrednim widokiem można uzyskać w tych dniach mierzy 40 cali po przekątnej.

Jest to oczywiście dość obszerny obraz i będzie działać dobrze w podstawowej konfiguracji kina domowego. Możesz być zadowolony nawet z 27-calowego modelu. Ogólną zasadą dla wielkości telewizora jest to, że chcesz ekranu, który mierzy około jedną trzecią odległości od ekranu (jeśli siedzisz 9 stóp od ekranu, 36-calowy ekran telewizora byłby idealny). Są to wytyczne dla standardowych telewizorów, ponieważ jeśli ekran jest większy lub jeśli siedzisz bliżej, linie skanowania, które składają się na obraz, wydają się dość duże, co przekłada się na niższą rozdzielczość. Jest to nieodłącznie związane ze standardowym sygnałem telewizyjnym - ma określoną liczbę pionowych linii rozdzielczości - liczbę poziomych linii na jednym ekranie - bez względu na to, jak duży jest ekran. Telewizja wysokiej rozdzielczości (HDTV) ma więcej pionowych linii rozdzielczości, dzięki czemu będziesz mógł siedzieć bliżej i nadal widzieć wyraźny obraz podczas oglądania filmów w formacie HDTV.

Kiedy kupujesz telewizory z bezpośrednim podglądem, zwróć uwagę na kontrast obrazu. Telewizor z ciemniejszym ekranem da Ci lepszy obraz, ponieważ będzie silniejszy kontrast pomiędzy jasnym i ciemnym - czerń będzie faktycznie wyglądać na czarną, a nie szarą. Należy również poszukać telewizora z płaskim ekranem. Jeśli rura jest bardziej zakrzywiona, obraz będzie bardziej zniekształcony i zobaczysz więcej odblasków z innych źródeł światła. Doskonale płaski ekran daje zazwyczaj najlepszy obraz.

Jeśli potrzebujesz bardzo dużego telewizora, prawdopodobnie będziesz potrzebował telewizora projekcyjnego. W kolejnych sekcjach zobaczymy, co mają do zaoferowania standardowe technologie projekcyjne.

Telewizja z projekcją wsteczną

Jeśli ważny jest dla Ciebie bardzo duży ekran, zajrzyj do telewizorów z projekcją wsteczną. Te zestawy nie mają takich samych ograniczeń wielkości jak telewizory z bezpośrednim podglądem, ponieważ nie używają lampy elektronopromieniowej do wyświetlania. Zamiast tego, używają ekranu projekcyjnego. Istnieje wiele różnych typów telewizorów z projekcją tylną. Wliczając w to:

Lampa elektronopromieniowa (CRT), która wykorzystuje trzy CRT, po jednym dla czerwonego, zielonego i niebieskiego. Mogą one dawać świetny obraz z dobrym kontrastem, ale mogą być również ciężkie i nieporęczne.
Cyfrowe przetwarzanie światła (DLP), które wykorzystuje jedno lub trzy cyfrowe urządzenia lustrzane (DMD) do tworzenia wszystkich pikseli składających się na obraz. Zestawy DLP również tworzą dobry obraz, ale szczeliny pomiędzy mikrolusterkami mogą dawać efekt drzwi ekranowych. Niektórzy użytkownicy zauważają również efekt tęczy podczas przenoszenia ostrości z jednej części ekranu do drugiej w zestawach, które wykorzystują tylko jeden DMD.
Wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD), który kieruje światło przez ciekłe kryształy i powiększa je do projekcji. Telewizor LCD może być lekki i smukły, ale nie ma dobrego poziomu czerni - zdolność do wytwarzania prawdziwej czerni, co jest ważne dla uzyskania dobrych szczegółów i kontrastu.
Ciekły kryształ na krzemie (LCoS), który jest jak skrzyżowanie DLP i LCD. LCoS nie posiada drzwi ekranu ani efektów tęczy, które może wytworzyć DLP. Nie jest tak popularny jak inne typy wyświetlaczy, a niektóre zestawy nie mają bardzo dobrego poziomu czerni.
Niektóre zestawy do projekcji tylnej mogą mieć mniejszy kąt widzenia niż zestawy do bezpośredniego widzenia. Bez względu na to, gdzie siedzisz przed telewizorem z bezpośrednim widokiem, ekran zachowuje tę samą jakość obrazu. Jeśli spojrzysz na ekran projekcji tylnej z ekstremalnego kąta, obraz może być znacznie ciemniejszy i nie będziesz w stanie zobaczyć, co dzieje się na ekranie. Nowsze zestawy projekcyjne wykorzystują wysokiej jakości ekrany, które działają dobrze pod większością kątów, ale starsze zestawy mogą mieć dość wąskie pole widzenia.

Jeśli chcesz kupić telewizor z projekcją wsteczną, główne rzeczy do porównania to rozmiar, rozdzielczość i jakość ekranu. Nawet najwyższej klasy obraz może wyglądać błotniście na złym ekranie projekcyjnym, dlatego należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest ekran. Ciemne ekrany są lepsze, ponieważ przedstawiają obraz o lepszym kontraście światła i ciemności. Należy również poszukać ekranu wykonanego z materiału odpornego na odblaski.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz