Co to jest BMS?

Udostępnij

Building Management System (BMS), to system zarządzający automatycznym sterowaniem budynkami. Znany jest również pod nazwą automatyka budynkowa. W powszechnym użyciu nazywany jest również inteligentnymi budynkami lub inteligentnym domem. Termin ten został spopularyzowany w ostatnich latach.

BMS - uproszczenie, automatyzacja, centralizacja

Do centralizacji, automatyzacji i uproszczenia zarządzania obiektem w budynkach wyposażonych w Building Management System można wykorzystać szereg rozwiązań technologicznych. Automatyzacja procesów może poprawić bezpieczeństwo i komfort użytkowników budynku, a także przynieść korzyści finansowe. Obecnie systemy zarządzania budynkiem są stosowane na szeroką skalę w budynkach komercyjnych i mieszkalnych. Systemy te wykorzystywane są również w szeroko pojętym budownictwie oraz innych instytucjach publicznych. Szybki rozwój automatyki budynkowej wynika z postępu technologicznego oraz dostępności produktów, usług i urządzeń związanych z instalacją. Ze względu na integrację systemów zarządzania poszczególnymi elementami oraz wymianę informacji między nimi, budynki wyposażone w Building Management System mogą samodzielnie reagować na zmiany środowiska wewnętrznego lub zewnętrznego, co przynosi wielowymiarowe korzyści.

W dużych obiektach można stosować systemy BMS

Automatyka budynkowa to już rzeczywistość. Building Management System oferuje wiele korzyści zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i dużych obiektach komercyjnych i publicznych. Automatyka budynkowa jest koniecznością w wielu miejscach. Pozwala użytkownikom zwiększyć bezpieczeństwo i komfort przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji. Weźmy za przykład nowoczesne biurowce zlokalizowane w dużych miastach oraz nowoczesne fabryki. Bez nowoczesnych rozwiązań automatyki budynkowej nie byłoby możliwe stworzenie bezpiecznego środowiska pracy. Systemy BMS (np. sterowanie ogrzewaniem, inteligentne światło), które na bieżąco reagują na zmieniające się warunki, obniżają koszty eksploatacji i przyczyniają się do ochrony środowiska. Nowoczesne czujniki, takie jak temperatura, wilgotność, ruch czy monitorowanie jakości gazu/powietrza, przesyłają do centrali alarmowej różnorodne informacje. Dzięki temu system BMS może dostosować się do zmieniających się warunków wewnątrz i na zewnątrz budynku. W oparciu o czujniki zajętości możliwe jest monitorowanie i sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym dużych budynków biurowych. Zaawansowane technologicznie czujniki temperatury są podłączone do systemu, aby zapewnić, że maszyny nie zostaną przegrzane podczas produkcji. Czujniki gazu, które są zintegrowane z systemem, zmniejszą ryzyko wypadków w miejscu pracy. BMS pomaga również w optymalizacji bilansu energetycznego w budynkach. Stałe monitorowanie zużycia energii elektrycznej pozwala na szybkie i trafne decyzje w procesach produkcyjnych. Wiele nowoczesnych budynków jest przystosowanych do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Możliwe jest monitorowanie pracy inwerterów oraz ilości wyprodukowanej energii słonecznej poprzez podłączenie elektrowni słonecznych do systemu BMS. Integracja z systemem wentylacji i klimatyzacji pozwala na kontrolę wielu parametrów i odbiera sygnały w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowych. Generatory odgrywają ważną rolę w szpitalach i innych budynkach. Możliwe jest monitorowanie generatorów i szybkie reagowanie na sytuacje awaryjne dzięki ich połączeniu z systemem automatyki budynkowej. To tylko kilka z wielu funkcji automatyki budynkowej, które można wykorzystać w budynkach o dużej skali, które codziennie świadczą usługi dla ludzi. Warto zaznaczyć, że systemy BMS mogą być stosowane w budynkach komercyjnych, takich jak fabryki, centra handlowe, czy też w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale i urzędy. Pozwala to na znaczną poprawę bezpieczeństwa, zmniejszenie zużycia mediów oraz obniżenie kosztów produkcji. Systemy BMS są kluczowym elementem usprawniającym produkcję i poprawiającym jakość w obiektach zajmujących się produkcją. Kolejną korzyścią, której nie można pominąć, jest zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. Wynika to między innymi ze stałego monitoringu i możliwości szybkiego reagowania na wszelkie zagrożenia.

Automatyka domowa i systemy o mniejszej skali

Inteligentny dom, czyli Building Management System, to mniejsza wersja systemu zarządzania budynkiem. Termin ten odnosi się do systemu, który centralnie steruje instalacją elektryczną i urządzeniami elektrycznymi w domu (np. Poprzez instalację czujników można wykonać automatyczne rolety i automatyczne bramy. Wiele rozwiązań BMS może być wdrożonych w mniejszych przestrzeniach, takich jak mieszkania. Istnieje wiele korzyści z automatyki budynkowej w budownictwie mieszkaniowym. Istnieje wiele opcji technologicznych, które można wykorzystać do budowy nowoczesnych mieszkań lub domów, które mogą być dostosowane do potrzeb inwestorów. Zauważysz zmniejszenie zużycia energii, co może prowadzić do niższych rachunków za prąd. Będzie to również skutkowało zwiększeniem bezpieczeństwa i komfortu oraz większym wpływem na środowisko (mniejsze zużycie wody i energii). Trudno przecenić oszczędność czasu. Inteligentne sterowanie domem i automatyzacja wielu rutynowych czynności może pomóc w znacznej oszczędności czasu. Wielowymiarowe korzyści można osiągnąć dzięki scentralizowaniu i uproszczeniu wielu operacji, takich jak inteligentne oświetlenie, inteligentne ogrzewanie i wentylacja, klimatyzacja, alarm i monitoring. Oznacza to, że wszystkie systemy elektryczne w budynku komunikują się ze sobą, aby zapewnić optymalne i opłacalne zarządzanie zasobami. Jest również łatwy, elastyczny i prosty w obsłudze. Przy wyborze systemu BMS do zastosowania w domu masz dwie opcje. Można wybrać system przewodowy lub bezprzewodowy. Warto rozważyć połączenie rozwiązań bezprzewodowych i kablowych, jeśli decyzja o zastosowaniu rozwiązań automatyki budynkowej została podjęta na wczesnym etapie budowy domu lub remontu mieszkania. Systemy te oferują szeroki wachlarz możliwości, ale są też najbardziej trwałe i wydajne (zwłaszcza w przypadku większych powierzchni). System BMS jest lepszym wyborem niż kucie ścian i pozwoli na optymalne rozmieszczenie elementów sieci. Inteligentny dom gotowy może być świetną inwestycją. Można dodawać elementy sieci, rozszerzać funkcjonalność i odpowiednio dopasować budżet. Inwestorzy, którzy nie mają czasu lub możliwości wyremontowania swojego domu lub mieszkania w celu położenia okablowania niezbędnego do instalacji, mogą zdecydować się na bezinwazyjny system wykorzystujący komunikację bezprzewodową. Dzięki temu mogą zainstalować inteligentny dom bez ingerencji w istniejące instalacje elektryczne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz