Stwórz domowe studio niskim kosztem

Udostępnij

Najtańsze pomysły na studio akustyczne dla początkujących.

Każdy, kto poważnie myśli o budowie studia w domu, powinien zdawać sobie sprawę, że nie jest to łatwy proces. Wiele zależy od projektu. Rozwiązanie jest często oczywiste, ale mamy tendencję do jego komplikowania.

Zacznijmy od podstaw

Musimy najpierw określić, jaki sprzęt będziemy kupować. Musimy również jak najlepiej wykorzystać naszą przestrzeń. Przepełnienie przestrzeni roboczej niepotrzebnymi akcesoriami może utrudnić przyszłą pracę. Przyjrzyjmy się teraz narzędziom, których będziemy bezwzględnie potrzebować. Proces tworzenia studia może być nieskończony.

Gdy mamy już podstawy, możemy zdecydować jak i w którym momencie rozbudować nasze studio. Powoli będziemy wymieniać stare produkty na nowocześniejsze, droższe i łatwiejsze w użyciu, które usprawnią naszą pracę, jednocześnie ją ułatwiając.

Ile kosztuje zakup?

Dolną granicę można oszacować łatwiej niż górną, ponieważ może ona dosłownie sięgać nieba. Za dobre, ale tanie domowe studio można dostać niezbędny sprzęt już od 280-300 tysięcy HUF. Jeśli znamy produkty, możemy kupić dobrej jakości używany sprzęt za rozsądną cenę. Możemy je następnie wymieniać w zależności od naszych potrzeb. Kwota ta może początkowo wydawać się duża, ale koszt stworzenia profesjonalnego studia nagraniowego jest znacznie wyższy. Możemy również wziąć pod uwagę, że powyższa kwota nie jest wyższa niż koszt dobrego telefonu, więc możemy uzyskać kompletne domowe studio za tę samą cenę.

Jakich materiałów będę potrzebował do pracy?

Nie jest zaskoczeniem, że sercem projektu będzie potężna maszyna. Dobrze, że wielu z nas posiada już potężny komputer, więc nie musimy inwestować w nowy. Mac czy PC? Tak naprawdę nie ma to znaczenia, ponieważ nie ma to żadnego wpływu na tworzenie dzieł sztuki.

Ważne, by wybrać najłatwiejszy w obsłudze DAW. Nie warto posiadać profesjonalnego sprzętu, jeśli nie potrafimy w pełni wykorzystać jego potencjału. Z wykonanych zdjęć wynika, że w tle znajdował się Cubase lub droższy ProTools.

Nasz komputer może mieć kartę dźwię kową, ale to za mało, aby zaspokoić nasze potrzeby. Jej możliwości są bardzo ograniczone. Tańszy interfejs USB również nadaje się do tego zastosowania. Posiada on wejście mikrofonowe, zasilanie phantom, gniazdo jack, XLR oraz wyjście stereo. Wyjście na słuchawki również jest niezbędne.

Dobrą wiadomością jest to, że wraz z rozwojem technologii koszt mikrofonu studyjnego znacznie spadł. Wysokiej jakości wersje możemy dostać już za 30-40 tysięcy HUF.

Będziesz także potrzebował głośników monitorowych lub słuchawek, aby odsłuchać ostateczną ścieżkę. Tak naprawdę nie ma znaczenia, czego używasz do miksowania, o ile słuchasz wyniku gdzieś indziej (w samochodzie, na hi-fi, w domu znajomego itp.). Tylko w ten sposób można uzyskać pełny obraz dźwięku.

Doszliśmy teraz do kolejnego ważnego aspektu wyposażenia domowego studia. Omówiliśmy już sprzęt. Ale co z otoczeniem?

Akustyka jest bardzo ważna!

Nie ma sensu mieć drogiego sprzętu i instrumentów, jeśli akustyka pomieszczenia jest słaba. Nawet milion głosów, bez względu na to, ile na nie wydamy, będzie brzmiało źle.

Materiały te będą potrzebne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych dźwięków. Izolacja termiczna to nie to samo, co izolacja akustyczna.

Oto najtańsze opcje akustyczne!

W tym przypadku rozwiązania DIY są bardzo opłacalne. Na przykład panele ścienne mogą być wykonane z wełny mineralnej i zamontowane na drewnianej lub metalowej ramie. Możemy również kupić je gotowe, ale koszt będzie wyższy.

Nie powinniśmy na tym poprzestawać. Dostępnych jest wiele innych opcji pochłaniania dźwięku. Na przykład dywan akustyczny lub zasłona. Materiał o wysokiej gęstości pochłania dźwięk, a nie odbija go. Im gęstsza tkanina, tym lepiej pochłania dźwięk. Mogą one redukować echo, które może mylić poziomy dźwięku i zmniejszać jego czystość. Można również użyć dużego włosia w rogu. Ubrania są ciężkie.

Można również użyć skompresowanej karty. W środku nie może być pusto. W punktach odbicia możemy umieścić regał z książkami. Jeśli to możliwe, zasłoń drzwi kocem. Dywanów nigdy nie należy wieszać na ścianach! Wciśnij głośniki w ścianę. Wartość ciśnienia akustycznego może zostać wygładzona, ale poczucie przestrzeni zostanie zmniejszone. Spowoduje to wygładzenie nagrania dźwiękowego.

Ostatnim krokiem są pomiary akustyczne

W przypadku braku profesjonalnych przyrządów pomiarowych można polegać na własnym słuchu. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ percepcja dźwięku przez każdego jest subiektywna. Aby uzyskać obiektywny pomiar, należy użyć dowolnego mikrofonu. W Internecie można znaleźć bezpłatne oprogramowanie do pomiaru i korekcji dźwięku. Pl REW EQ.

Specjalista dokona pomiarów w każdym punkcie pomieszczenia i odpowiednio rozmieści elementy dźwiękochłonne. My natomiast możemy zadowolić się stworzeniem środowiska, które pozwoli nam zmiksować idealny dźwięk.

Ważne jest, aby pamiętać, że muzyka to nie tylko drogi sprzęt i instrumenty. Efekt końcowy zależy bardziej od naszej kreatywności i wyobraźni.

IA

Komentarze (0)

Zostaw komentarz